Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Bu Truva Atı Kripto Para Hırsızlığı Yapıyor

Bu Truva Atı Kripto Para Hırsızlığı Yapıyor

Antivirüs ve internet güvenliği kuruluşu ESET, Latin Amerika’daki bankacılık truva atlarını incelediği bir süreçte Casbaneiro zararlı yazılım ailesini keşfetti. ESET araştırma ekibinin paylaştığı habere nazaran Casbaneiro, misal işleve sahip Arnavaldo zararlı yazılım ailesiyle bağlantılı görünüyor. Her iki zararlı yazılım ailesi de birebir şifreleme algoritmasını kullanıyor ve emsal e-posta aracıyla dağıtılıyor. Casbaneiro, mahsusen Brezilya ve Meksika’da bankacılık pratiklerine odaklanıyor.

Yazılım güncellemesi öne sürerek parola-şifre istiyor

Casbaneiro, düzmece açılır pencereleri ve formları kullanarak çevre mühendislik teknikleriyle insanları kandırmaya çalışıyor. Umumide yazılım güncellemesi, kredi kartı ya da banka hesap malumatları üzere acil yahut gerekli bir süreç öne sürülerek, bu haberlerin – aslında düzmece olan – sahifelere girilmesi talep ediliyor.

Ekran imgesi alıyor

Casbaneiro, bu sayede kurbanın cihazına sızdıktan sonra, ekran imgeleri almak, çeşitli bankacılık sitelerine erişimi kısıtlamak ve tuş vuruşlarını loglamak üzere art kapı komutlarını kullanıyor.

Ustaca gizleniyor, YouTube’u da kullanıyor

Casbaneiro’nun en değişik yanlarından biri de, operatörlerinin C&C sunucusunun tesir ortamını ve irtibat noktasını gizleme eforları. C&C sunucusu; Google Dokümanları’nda depolanan çevrimiçi dokümanlara yahut legal kurumları taklit eden geçersiz web sitelerine gömülmüş. Kimi durumlarda ise C&C sunucusunun tesir sahaları YouTube’da depolanan çeşitli medyaların açıklamalarında gizlenmiş.

Kripto para cüzdanları için ‘ESET Bankacılık ve Sistemleri Koruması’

Online finansal süreç yapılan her cihazın kesinlikle güvenlik yazılımlarıyla korunması gerekiyor. ESET, kendi yazılımlarında daha 2015 yılında inançlı online finansal süreçler için ‘Bankacılık ve Sistemleri Koruması’nı aktifleştirmişti. Bu modüle 2018 itibarıyla kripto para cüzdanları da eklendi. Kullanıcılar, web tabanlı kripto para cüzdanlarını ziyaret ettiklerinde ESET, sahifeyi algılıyor ve finansal süreçlerin inançlı ortamda yapıldığını doğruluyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle