Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Bu Teknolojiler, Artık Bilim Kurgu Değil; Gerçek!

Bu Teknolojiler, Artık Bilim Kurgu Değil; Gerçek!

Evvelce sinemalarda gördüğümüz ve büyük hayranlıkla izlediğimiz hayali teknolojilerin bazılarının gerçek olmaya başladığı, enteresan bir periyotta yaşıyoruz. Devri durduran cihazlarla yahut uçan arabalarla şimdi karşılaşmadığımız hakikat, ama bugünkü beklentilerimiz, evvelkinden çok daha çokça. İşte geleceğe dair bilim kurgu sinemalarında gördüğümüz, artık de kullanabildiğimiz teknolojiler.

Robocop’un vizörü

Artırılmış gerçeklik gözlükleri, bugün dijital malumatları gerçek yerküre üzerine eklememize müsaade veriyor. Şimdiye kadar “Pikachu’yu yakalamaktan” çok öteye gitmese de, Google Glass’ı Murphy’nin vizörüyle karşılaştırabiliriz.

Google Glass başarısız olsa da artırılmış gerçekliğin sonu gelmiş değil. Microsoft Hololens ve AR destekli tatbikler, Murphy’nin görüşünü yakında bize telefonsuz sunacaklar.

Akıllı meskenler

Meskenine girdiğinde ışıkları zaten yanan, kaloriferleri kendinden ısınan ve nereden geldiği anlaşılan olmayan bir robot sesiyle karşılanan karakterleri bilim kurgu sinemalarında gördük. Bugün ise akıllı hoparlörleri, akıllı termostatları ve akıllı ışıkları bir araya getirip, tüm konutumuzu sesimizle denetim edebiliyoruz.

Uçan kaykay

Marty McFly‘ın kaykayını gördüğümüzde, katiyetle bu türlü bir kaykaya sahip olmamız gerektiğine karar vermiştik. Marty’nin geleceğe gittiği 2015’te ise Lexus’un daha çok reklam hedefli olan hoverboard’u ortaya çıktı. Araç piyasaya hiç sürülmese de çalışıyordu.

Yeniden de satın alabileceğiniz birtakım hoverboard’lar var (tekerlekli olanlardan bahsetmiyoruz). Birçok fandan ve geniş bir platformdan oluşan bu hoverboard’ların görünüşleri Geleceğe Dönüş’teki kadar havalı değil ve fiyatları, kimi otomobillerden daha pahalı. Üstelik yalnızca 6 saniye uçabiliyorlar. Her şeye karşın bunlar sonuçta birer uçan kaykay ve satın almanız mümkün.

James Bond’un biyometrik silahı

Skyfall’da 007’nin kullandığı biyometrik PPK, yalnızca James tarafından tutulduğunda ateş ediyor. Bugün biyometrik silahlar yahut “akıllı silahlar” gerçeğe dönüşmüş durumda. Şahsî silahların birkaç çeşidi bulunuyor. En tanınan olanlar, RFID ve biyometrik sensörlerden faydalanıyor. Biyometrik olanlar parmak müsaadeden faydalanırken RFID destekli silahlarda yüzük, bileklik üzere bir anahtara muhtaçlık duyuyorsunuz.

Leeloo ve Dallas, Multipass

Multi Pass, yarı kimlik, yarı ödeme metodu olan bir kart ve yıldızlararası yolculukta kullanılabiliyor. Alışılmış ki yalnızca Beşinci Element sinemasında…

Yıldızlararası seyahat kısmından şimdi biraz uzak olsak da gerisi büsbütün gerçek. 2015’te bir firma, Multipass isimli bir cihaz üretmiş ve bununla yolculuğunuzu takip edip, mümkün olan en düşük fiyatı ödemenizi sağlamaya çalışmıştı.

Terminator

Şimdi tam donanımlı bir biyonik adamı üretememiş olsak da, tam donanımlı robot eklemler üretmeyi başardık. Robot eklemleri geliştiren bilim adamları, Arnold’un elinin hareketlerini taklit etmeyi başardılar.

Yorum Ekle