Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bu Şikayetler Varsa Lensi Gözünüzden Kesinlikle Çıkartın!

Bu Şikayetler Varsa Lensi Gözünüzden Kesinlikle Çıkartın!

Şu andaki mevcut malumatımız ile kontakt lens kullanılmasıyla, koronavirüs ile enfekte olma riskinde artış gösteren ilmî bir kanıt bulunmamaktadır. Bu noktada; ülkü tasarruf ve bakım prosedürlerine hassasiyet gösterilmesinin yanı sıra, kapsamlı el yıkama üzere hijyen tedbirlerinin ciddiye alınması ehemmiyet taşır. Bunlar arasında; lenslerinizi belirtilen mühletler içinde değiştirme, tekrar kullanılabilir lensler için dezenfeksiyon pratiği, gece kontakt lenslerle uyumama ve gözünüzde batma, yanma, kızarıklık üzere bir belirti varsa kontakt lens tasarrufuna ara verme üzere teklifler sayılabilir.

Bu şikayetler varsa lens tasarrufuna ara verilmeli!

Husus ile ilgili olarak ortaya sürülmüş ve haklılığı küçümsenmeyecek kadar kıymetli olan bir görüş; kontakt lens kullanan kişilerin, kullanmayanlara orantıyla ellerini daha ziyade gözlerine temas ettirdiği cephesindedir. Göz, yüz ve ağız teması ile virüsün bulaş yapabildiği bilindiğinden, göz ve yüze dokunma sayısını sınırlamak için kontakt lens takmak alanına gözlüklere geçmeyi öneren birtakım bilirkişiler mevcuttur.Bu noktada şayet; kontakt lens kullandığımızda gözümüzde rahatsızlık hissi oluyor ve elimizi sıklıkla gözümüze temas ettiriyorsak, bu devirde kontakt lens tasarrufuna ara vererek, salgın devri bittiğinde kontakt lens muayenesi için göz hekimimize başvurmayı ihmal etmemeliyiz. Bunlara ek olarak; ateş, öksürük yahut grip gibisi şikayetlerin olduğu durumlarda da, kontakt lens tasarrufuna ara verilmesini önermekteyiz.

Kontakt lens tasarrufu hakkında konuşurken, hastalarımıza bir kaç temel kuralı hatırlatmakta yarar görüyoruz:

  • Tutarlı el yıkama nasıl olmalı?

Kontakt lensi takma ve çıkarma öncesinde, sabun ve su ile dikkatli ve kapsamlı el yıkama ve akabinde kağıt havlu ile elleri kurutma çok değerlidir.

  • Kontakt lenslerin paklığı nasıl yapılmalı?

Günlük tek tasarrufluk lensler; akşam çıkarıldığında atılmalı, hiç bir surette tekrar kullanılmaya çalışılmamalıdır. Aylık ve iki haftalık lensler üretici teklifleri ve göz sağlığı eksperi talimatlarına nazaran sistemli olarak, lens solüsyonları ile dezenfekte edilmelidir. Akşamları lens ile uyumaktan kaçınılmalı ve kontakt lensler önerilen tasarruf mühletleri tamamlandığında atılıp, yeni lens tasarrufuna geçilmelidir. Kontakt lenslerinizi hakikat formda temizlemek ve kullanmak, gözlerinizin sağlıklı kalmasını ve enfeksiyonlardan uzak kalmanızı sağlayacaktır.

Kesinlikle bir göz tabibi tarafından hastaya denenerek, reçete edilmiş olan kontakt lens kullanılmalıdır. Kontakt lens tasarrufu esnasında gözlerde ağrı, kızarıklık ve bulanık üzere meseleler yaşanırsa kesinlikle bir göz illetleri mütehassısına danışılmalıdır.

  • Sağlam ve ilmî kaynakları tercih edin

Özetlemek gerekirse; geçirmekte olduğumuz periyotta kontakt lenslerin sağlıklı ve lens bakım kurallarına uyan bireyler tarafından bırakılmasına yahut kontakt lens kullanıcılarının gözlük kullanıcılarına kıyasla enfeksiyon açısından daha çokça risk altında olduklarına dair, ilmî bir kanıt bulunmamaktadır. Lakin, global bir pandemi üzere süratli değişen durumlarda, yalnızca kontakt lens kullanıcılarının değil tüm bireylerin; konu sağlık olduğunda akıllarındaki sorulara yanıtı, sağlıklı ve ilmî kaynaklardan almaya çalışması kıymetlidir.

Yorum Ekle