Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bu Kurbağalar, Yılan Taklidi Yapıyor!

Bu Kurbağalar, Yılan Taklidi Yapıyor!

Şayet zehirli bir yılanla tıpkı hayat sahasını paylaşıyorsanız, yılanlardan biri üzere davranmak, öteki avcıların maksadı olmamak için işe yarayabilir. En azından dev Kongo kurbağaları bu biçimde davranıyor.

Bu hafta Journal of Natural History (Doğal Tarih Dergisi) üzerinde yayınlanan bir araştırmaya nazaran kurbağalar (Sclerophrys channingi) Gaboon engerek yılanını hem görünüşte hem de davranış olarak taklit ediyor. Bu, hem karada hem de yaşayan bir hayvanın zehirli bir yılanı taklit ettiğinin belgelendiği birinci araştırma.

Batesian taklit, tabiatta var olan, zehirli olmayan bir hayvanın avcılardan korunmak için zehirli bir hayvanı taklit ettiği bir hikaye olarak tanımlanabilir.

Gaboon engerek yılanı, kahverengi, pembe ve mor renkte elmas desenine sahipken, sırt kısmında çizgiler bulunuyor. Geniş başı düşmüş bir yaprağa benziyor ve bu da yılana yaşadığı sahada kendine hususî bir kamuflaj sunuyor. Teksas ve Afrika araştırmacıları, Kongolu dev kurbağaların deri renklerini bu yılana benzeri bir halde değiştirerek, avcıları kandırdıklarını söylüyor.

Araştırma 10 yıllık arazi çalışmasını ve araştırmacıların direkt gözlemlerini içeriyor. Araştırmacılar hem özgür yaşayan hem de yakalanmış kurbağaların yanı sıra, müzelerde korunan örnekleri de incelediler ve kurbağanın vücudunun renk deseni ve formunun, yılanın başına emsal olduğunu buldular. Başkaca bu kurbağalar, yalnızca yılan üzere gözükmekle kalmayıp, tıpkı sesleri de çıkartabiliyor!

Yorum Ekle