Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Boza ve salebin yararları nelerdir? Boza ve salep hangi marazlara düzgün gelir?

Boza ve salebin yararları nelerdir? Boza ve salep hangi marazlara düzgün gelir?

Kış aylarının en çok tüketilen içecekleri olan boza ve salebin insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz? Mahsusen bağışıklık sistemini güçlendiren bu iki içecek hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala boza ve salebin yararları nelerdir? Boza ve salep hangi illetlere yeterli gelir? Başkaca bilirkişi Diyetisyen Bahtınur Yılmaz ile de bu iki içecek hakkında söyleşi gerçekleştirdik.

Demir, fosfor, niyasin, sodyum, A, B1, B2 ve E vitamin ve mineral varlıklı olan bozanın bu sayede sıhhate birçok yararı vardır. Bozaya tarçın ve leblebi eklendiğinde yararı iki kat artar. Darı irmiği, su ve şekerden yapılan boza, Türk tarihinin en eski içeceğidir. Orta Asya’dan yayılan bu lezzet daha sonra Kosova, Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ, Sırbistan ve Romanya üzere devletlere yayılmıştır. Darı irmiği dışında ayrıca mısır, arpa, çavdar, yulaf, buğday, kara buğday, arnavutdarısı, gernik üzere tahılların unu, bazen de pirinç ve ekmek, nadir olarak da kenevir unu ve karamuk mayalandırılarak yapılır. Boza Arap gezgini olan İbn Battuta, 14. yüzyılın başında Türk topraklarında en çok tüketilen içecek olarak bahsetmiştir. Osmanlı’da adeta kışın habercisi olarak görülen bozanın yanı salep de en çok tüketilen içecektir. Salep ise Bozanın tam aksisi Balkanlardan doğup tüm yerküreye yayılmıştır. Salep, bir bitkiden üretilir. Salep bitkisi kökündeki tohumlar toplanıp toz haline getirilerek sütle birlikte pişirilir. Üzerine tarçın eklenerek tüketilir. Ayrıyeten salep yaz aylarında da dondurmanın ham hususudur. MedıcalPark GOP Hastanesi’nde Diyetisyen Bahtınur Yılmaz, salep ve boza sorularını yanıtladı:

BOZA VE SALEBİN YARARLARI NELERDİR?

BOZA

Vücudun bağışıklık direncini artırır. Münhasıran için mucizevi bir tesir sağlar.

Mide ağrılarına bilhassa yemek sonrası yaşanan mide kasılması, ekşimesi ve hazımsızlık üzere rahatsızlıkları giderir. Bu yüzden gece tüketilmesi daha yararlıdır. 

Kış aylarında artan enfeksiyon marazları ile uğraş etmede vücuda muhafaza kalkanı olur. Mütemadi öksürük ve boğaz ağrılarına birebir yarar sağlar. 

İçerdiği süt sayesinde probiyotik tesiri de olan boza vücutta oluşan kanserojen hücrelerin oluşumunu maniler. İçerdiği yüksek kalsiyum sayesinde kemik ve kas yapısını güçlendirir.

Hem boza hem tarçın hem de leblebide bol ölçüde asit bulunur. Bu asit hususları bağırsakların toksinlerden arınmasını destekler. 

Hudut sistemindeki hücreleri yenileyerek ve memnunluk hormonunu artırarak gerilim ve depresyon rahatsızlıklarına yakalanma nispetini düşürür.

Gün içerisinde tüketilen bir bardak boza hem gün içerisinde enerjik olmanızı hem de rahat bir uyku çekmenizi sağlar. 

SALEP

Enfeksiyon nedeniyle ağrıyan göğüs ve boğazı rahatlatır. Kuru öksürüğe âlâ gelir.

Sindirim kolaylaştırır. Münhasıran kabızlık problemini azaltarak dışkılamayı kolaylaştırır. Başkaca bağırsaktaki florasa seviyesini istikrarlar.

Kan akışını düzenler. Bu sayede hem kalp atışını hem de dimağ fonksiyonlarını düzgünleştirir. Konsantre gücünü artırarak unutkanlık üzere marazları önler.

Vücut ısısını denetim eder. Bağışıklığı marazlara karşı korur. 

Hatunların aylık yaşadığı adet devrindeki yaşadıkları şiddetli durumları azaltır. 

Yorum Ekle