Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Boyun ağrısı neden olur? Boyun ağrısı tipleri nelerdir? Boyun ağrısı nasıl makbul?

Boyun ağrısı neden olur? Boyun ağrısı tipleri nelerdir? Boyun ağrısı nasıl makbul?

Toplulukta sıklıkla yaşanan rahatsızlıkların başında gelen boyun ağrısı, kimi marazların ya da durumların tetiklemesi sonucu ortaya çıkar. Hayat kalitesini olumsuz tesirler. Dikkate alınmadığında önemli rahatsızlıklara da davetiye çıkartır. Pekala Boyun ağrısı neden olur? Boyun ağrısı tipleri nelerdir? Boyun ağrısı nasıl makbul? Tüm soruların cevabı haberin detayında…

Baş ve gövdenin birleşmesini sağlayan sağa sola dönme özelliği olan bir mekanizmadır. Boyun kısmında temel hadler ve büyük damarlar bulunur. Bu damarlar kalp ve dimağ arası akışını sağlar. Bunlardan biri de şah damardır. Birebir vakitte boyun çenenin hareket etmesi için alt kısmı destekler. Kaslar nedeniyle kolay kolay hareket edebilir. Kimi faktörlerden ötürü uzunluğunda ağrılar yaşanır. Bunlardan en yaygını boynun art kısmında bulunan ve omur iliğin disklerini taşıyan kısımdır. Disklerin hasar alması sonucu boyun fıtığı ya da düzleşmesi üzere tehlikeli marazlara yer hazırlar. Boyun ağrısına birçok durum sebep olabilir. Yanlış uyku konumu, ani değişen tansiyon, bilinçsiz vücut hareketleri, uzun periyodik yanlış oturma biçimi ve kas tansiyonu üzere faktörler boyun ağrısına ortam hazırlar. Boyun yerinde oluşan sert ve keskin ağrılar vücudun kas sistemini olumsuz tesirler. Birebir devranda sersemlik, baş ağrıları ve yeme zorluklarını da beraberinde getirir. Çoklukla masa başı çalışanlar da görülen boyun ağrısı marazlardan ötürüde ortaya çıkar. Erken müdahale edilmediğinde önemli meselelere neden olur. 

BOYUN AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR?

– Vücudun her bölgesinde olduğu üzere buradaki kaslarda da gerilme yaşanır. Bu duruma uzanarak kitap okuma ya da uyku sırasında dişleri sıkma neden olur. 

– Yaş ilerledikçe kemiklerde ve eklemlerde meydana gelen aşınmalar boyun ağrısına taban hazırlar.

– Omurgadaki sıkışmadan asıllı hudutların daralması da şiddetli ağrılara yer hazırlar. Bu durumda acilen bir doktora başvurulması gerekir. Aksi taktirde berbat sıhhat sıkıntılarına yol açar.

– Çevresel faktörlerden ötürü alınan darbe ya da uzun periyodik yanlış oturma şeklide boyun ağrısına neden olur.

– Birtakım romatoid ve menenjit üzere illetlerin belirtileri arasında da boyun ağrısı bölge alır.

BOYUN AĞRISI TİPLERİ NELERDİR?

Ağrı 3 durumda ele alınır. Eksperler tedavi de çoklukla bu süreçleri dikkate alır. Boyun ağrısı resen geçmediğinde bir bilirkişiye başvurulmalı. 4 haftada uzun süren boyun ağrısına Akut denilir. 12 sürene Subakut ve 3 aydan daha ziyade devam edeneKronik boyun ağrısı olarak isimlendirilir. 

BOYUN AĞRISI NASIL MAKBUL?

 Zeytin, nane, lavanta, fesleğen ve servi yağlarından hazırlanan karışım boyna masaj yaparak sürülür. Akabinde masaj yapılan kesime, ütü ile ısıtılan nezih bir havlu koyulmalıdır.

Uzakdoğu’da sıklıkla kullanılan akupunktur da boyun ağrısına düzgün gelen doğal tekniklerden biridir. Vücudun belirli had noktalarına batırılan akupunktur iğnelerinin ve lenf dolaşımını düzgünleştirme özelliği vardır. 

Boyun yerinde ağrıyan noktayı tespit ettikten sonra buz şoku uygulanması bir sair tesirli sistemdir. Buz küplerinin, berrak bir havluya sarılarak ağrıyan nahiyede 5 dakika bekletilmesi kâfi olacaktır.

Sülfat ve magnezyum bakımından güçlü olan epsom tuzu boyun ağrılarına yeterli gelen öbür bir doğal prosedürdür. 2 bardak epsom tuzunu bir kase ılık suyun içinde bekletin. Akabinde ağrıyan boyun kısmına masaj yaparak uygulayın.

Yorum Ekle