Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Botoks nedir? Botoks nasıl yapılır? Botoks yaptırmak isteyenler dikkat!

Botoks nedir? Botoks nasıl yapılır? Botoks yaptırmak isteyenler dikkat!

Son yıllarda sıklık uğruna yaptırılan botoks tatbikinin facia ile sonuçlanması Sıhhat Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Münhasıran bayanların başvurduğu bu metot ile ilgili Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Mütehassısı Op. Dr. Ahmet Aydın, sorucvp.net mikrofonuna botoks yaptıranların karşılaşacağı tehlikeleri teker teker açıkladı.

Botoks, günümüzde yüz kesiminde oluşan kırışıklıkları ve ince çizgileri yok eden ameliyatsız bir tedavi tekniğidir. “ClostridiumBotulinum” isimli bakteriden laboratuar koşullarında elde edilen maddeyi şırınga ile yüze enjekte edilmesiyle yapılan bu süreç son yıllarda talep patlaması yaşıyor. Estetik ameliyatı olmak istemeyenlerin tercih ettiği botoks, dudaklara da uygulanarak dolgun ve büyük görünmesini sağlıyor. Had uçlarında iletimi sağlayan hususların salınımını engelleyerek uyardığı kaslar ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletimi muvakkat olarak durdurarak tesirini gösteren botoks,sistematik olarak aslında tüm kaslara tesir etmiyor. yapılış gayesi göz tembelliği, blefarospazm (göz kapaklarını düzgün bir formda hareket ettirememe), servikal distoni marazlarının tedavisi olsa da artık farklı yerlerde kullanılıyor. Uygulama vadesi 10-15 dakika arası olan botoks, etki müddeti 4-6 ay civarındadır. 

PEKALA BOTOKS NASIL YAPILIYOR?

Pratik yapılmadan önce bölgeye lokal anestezi kremi sürülüyor.  Uygulama ortamı temizlendikten sonra toksin, ince uçlu iğneler yardımıyla ortamdaki kasların içine ufak dozlarda enjekte ediliyor. Kas dokuya enjekte edilen botulinum toksini, ortalama 24-72 saat sonrasında tesirini göstermeye başlıyor. azen nadir de olsa bu mühlet 5 ya da 7 güne kadar uzayabiliyor. 

BOTOKSUN TEHLİKELERİ NELERDİR? BİLİNMEYEN YAN TESIRLERI

Botulinum toksini, yerküredeki en zehirli hususlardan biridir. Yanlış pratikler doğrultusunda teneffüs yetmezliği ve mevte neden olabiliyor. amilelerin, emziren anaların, kanı sulandıran ilaçlar kullananların ve pıhtılaşma sorunu olan hastaların bu tatbikten katiyetle uzak durmalılar. Botoks uygulamasını  sadece deneyimli dermatologlar ve estetik cerrahlar tarafından yapıldığına emin olmalısınız. Aksi takdirde aşağıdaki örnekler üzere sonuçlanabilir;

BOTOKSUN YAN TESIRLERI İSE;

Enjeksiyon nahiyesinde hafif ağrı, kızarıklık, morarma ya da ödem,
Mide bulantısı,
Ateş, titreme,
Vücut umumunda kas zayıflığı,
Çift görme ya da görme bozuklukları,
Yutma güçlüğü,
Yakın kaslarda süreksiz felç,
Konuşmada güçlük ve kekeleme üzere kalıcı yan tesirlerle karşılaşabilirsiniz.

En değerlisi ise nefes almada zorluk çekme, konuşma zorluğu, yutma güçlüğü, mesane denetim kaybı (idrar kaçırma), görüş sorunları üzere önemli yan tesirlerle karşılaştığınızda mutlaka vakit kaybetmeksizin en yakın hastanenin acil kısmına görünmelisiniz!

Yorum Ekle