Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Börülcenin yararları nelerdir? Hangi illetlere güzel gelir?

Börülcenin yararları nelerdir? Hangi illetlere güzel gelir?

Güçlü vitamin ve mineral deposu içeren börülce uykusuzluk üzere marazlara yarar sağlar. Anadolu yemekleri arasında en vazgeçilmez besinlerden biri olan börülce hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. C vitamini bakımından varlıklı olan börülce mahsusen ramazan aylarında bilirkişiler tarafından tüketilmesi önerilen besinlerden biridir. Pekala Börülcenin yararları nelerdir? Hangi illetlere uygun gelir?

Imaj olarak yeşil fasulyeye benzeyen börülceye birtakım Anadolu yörelerinde “karnıklara” ismi verilir. Varlıklı bir C vitamini ve protein olan börülcenin yararlarını duyunca inanamayacaksınız. Baklagiller ailesine ilişkin olan börülce yemek ve salata olarak tüketilir. Besinlerde nadiren bulunan K vitamini bakımından da varlıklı olan börülce diyet yapmak isteyenler için ülkü bir besin kaynağıdır. Yapılan araştırmalarda börülcenin uyku meselelerini ortadan kaldırdığı gözlemlenmiştir. Vücudu yenileyen börülceyi eksperler münhasıran kış aylarından yaz aylarına geçiş sırasında tüketilmesini öneriyor. Bu sayede kışın yorgunluğu atmanıza yardımcı olur. Ramazan aylarında uzun günlerde daha sağlıklı ve dinç kalmak için eksperler börülce üzere vitamin ve mineral deposu olan besinler tavsiye etmektedir. 

BÖRÜLCENİN YARARLARI NELERDİR?

Vücutta biriken toksinler tüm gün ayaklarda birikir. Bu da ayak şişliğine ya da ödeme neden olur. Folik asit vücuttaki tüm toksinler atarak kısa müddette bu rahatsızlıkların önüne makbul. 

Kan pahaları dengesizleşince tansiyon üzere sorunların yaşanma mümkünlüğü artar. Günümüzdeki sıhhatsiz beslenmeye bağlı artan bu rahatsızlığın önüne geçmek için mütehassıslar demir ve sodyum bakımından varlıklı olan börülce üzere besinler tüketilmesini öneriyor.

Diyet yapanlar için gerekli besinlerin başında gelen börülce karbonhidrat ve lif sayesinde hem güç hem de tokluk hissi vererek uzun müddet yemek yeme muhtaçlığını ortadan kaldırır. Münhasıran zeytinyağ ile yapılan börülce sindirim meselelerini düzenlemede tesirlidir. 

Vücuttaki sistemlerin sağlıklı işlemesi için C vitaminine gereksinim duyar. C vitamini hücrelerin kendisi yenileye bilmesini destekler. Ama vücut bu vitamini tabiatıyla üretmesi yetmediğinden ek takviye alması gerekir. Bu yüzden eksperler C vitamini bakımından güçlü olan börülce tüketilmesi tavsiye eder.

B kompleks vitaminleri vücut işleyişinde tesirlidir. Bu vitamin kompleksi münhasıran bağışıklık sistemini yenileyerek illetlere karşı vücut direncini artırır. Enfeksiyonlu hücrelerin çoğalmasını önleyerek astım, akciğer, badem ve boğaz iltihaplanması üzere rahatsızlıkların yaşanma ihtimalini düşürür.

Adet devrinde yaşanan ağrılı sancı ve akıntı üzere kadınsal rahatsızlıkları da pürüzler. Rahimi yenilemede tesirli olan börülce yumurtalıkları güçlendirerek kısırlığın önüne makbul. 

Demir bakımından da güçlü olduğundan kandaki hemoglabin hücrelerin yüzeyini dengeleyerek. Kansızlık üzere rahatsızlığı önler.

Yorum Ekle