Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Böğürtlenin yararları nelerdir? Böğürtlen çeşitleri! Böğürtlen çayı

Böğürtlenin yararları nelerdir? Böğürtlen çeşitleri! Böğürtlen çayı

Devletimizde derhal çabucak her yol kenarında ormanlık sahada rahatlıkla yetişebilen vitamin ve deposu olan böğürtlen meyvesi hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Evet böğürtlenin yararları nelerdir? Olgunlaştıkça kırmızıdan siyaha dönen böğürtlen manzara olarak çileğe misal. Vücuttaki tüm toksinleri tek seferde atar.

C vitamini bakımından olan meyveler arasında birinci sırada konum alan böğürtlen, Mayıs ayından Ağustos ayına kadar tüketilebilir. Yeşil renkten al kırmızıdan siyah renk alan böğürtlen tıpkı vakitte organik asitler bakımından da hayli varlıklı bir meyvedir. Gülgiller ailesine ilişkin olan böğürtlen, vitamin ve mineral deposudur. Tüm zararlı toksinleri vücuttan atmada güçlü bir meyve olan böğürtlen sulak meydanlarda rahatlıkla yetişir. Keşfi yüzyıllar öncesine dayanan böğürtlen dikenli bir yapıya sahiptir. Alternatif tıpta doğal ilaç olarak da kullanılan böğürtlen, ishal hastalıklarında tüketilir. Kanı temizleyen böğürtlenler yüksek tansiyon, eklem iltihaplanması, nedensiz ödemler üzere rahatsızlıkları engelleme de de epey tesirlidir. Yaprağından kısmına kadar inanılmaz yararlara sahiptir. Yapılan araştırmalarda böğürtlenin rastgele bir zararı yoktur.

BÖĞÜRTLENİN YARARLARI NELERDİR?

Yaprağı kurutulup çayı yapılarak tüketilir. Bu çay bir idrar söktürücüdür. Çok toksin attığında gün içerisinde kesinlikle 2.5 litre su tüketilmelidir.

Bağışıklık sistemi kendini yenileyen bilir. Gelgelelim gün ölçüsüz çokça bakteri ya da toksin alan vücut bunları ayırıp vücuttan attığı müddette fonksiyonlarında yavaşlama meydana gelir. Bu da devirle zararlı bakterilere karşı savunma mekanizmasını kırar. Mütemadi kalması için vücudun gün içerisinde kesinlikle antioksidan tüketerek temizlenmesi gerekir. Böğürtlen üzere likopen bakımından güçlü meyve bu noktada epey ülkü bir meyvedir. 

Sıhhatsiz beslenme kan basıncını artırır. Kan basıncı artıkça da yüksek tansiyon, baş dönmesi, inme ve kalp rahatsızlıklarına yer hazırlar. Bunların önüne geçmek için kanı istikrarda tutucu besinler tüketilmedi gerekir. Böğürtlen içerdiği asitler sayesinde kanın basınç orantısını korur. 

Şiddetli adet kanaması ve akıntının önüne makbul. Adet döngüsünün bozulmadan devam etmesini sağlar.

Eski çağlardan beridir. Yaprakları kurutularak tüketilen böğürtlen çayı bir ağrı kesici tesire sahiptir. Bu yüzden mahsusen eklem iltihaplanmalarında tüketilmesi tavsiye edilir. 

Böğürtlen yaprakları ile bir arada kaynatılıp blendırdan geçirildiğinde krem kıvamına gelir. Bu krem basur ve yanık üzere rahatsızlıklarda doğal ilaç olarak kullanılır. Büsbütün geçirmese bile şiddetini azaltır.

Böğürtlen çayı, sindirim sistemine de epeyce yarar sağlar. Mahsusen mutasyona uğramaya meyilli olan hücreleri yenileyerek vücudun asit orantısını düşürür. Başkaca kum ve taşları da kolay yolla atılmasını sağlar.

Kronik yorgunluk ve gerilim üzere ruhsal illetlere da uygun gelir. Hadleri yatıştırır. Bronşitleri temizleyerek rahat nefes almayı sağlar. 

Polifenoller içeren böğürtlen kanserli hücreleri önleyerek kanser illetlerinin yaşanmasının önüne makbul.

Hücreleri yenileyen böğürtlen mahsusen dermis tabakasını yenilemede tesirlidir. Cilt yüzeyindeki gözenekleri temizleyerek sıkılaştırır.

BÖĞÜRTLEN ÇAYI NASIL YAPILIR?

Bir bardak kurutulmuş böğürtlen yaprağı ve böğürtleni 3 su bardağı su ekleyip haşlayın. 10 dakika demlenmesini bekleyin. Sonra süzün ılık bir halde tüketin. Süratli toksin atıcı olduğundan iki günde bir için. 

Yorum Ekle