Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Boeing, Yeni “Dev”i 777X’in Birinci Uçuşunu Gerçekleştirdi

Boeing, Yeni “Dev”i 777X’in Birinci Uçuşunu Gerçekleştirdi

Boeing hala 737 Max ile yaşadığı sorunların  ile uğraşıyor lakin şimdilik övünebileceği bir şey de var. Firma, 76 metre uzunluğu ve kanatları uçuş için açıldığında 71 metre genişliği ile şu ana kadar en büyük çift motorlu jet hava aracı olarak kabul edilen 777X‘in birinci test uçuşunu tamamladı. Bu birinci uçuşta 777X, Washington eyaleti üzerinde üç saat 51 dakika boyunca uçtuktan sonra Seattle’daki Boeing Field’e geri döndü.

Uçağın bu muazzam boyutu için her biri yaklaşık 100,000 pound itme sağlayan GE9X motorlarına borçlu olduğu söylenebilir. Başkaca Boeing, uçağının %10 daha yeterli yakıt verimliliğine sahip olmasıyla da övünüyor. 

777X, Emirates ve vesair havayollarının araçlarını alacağı 2021 yılına kadar hizmete başlamayacak lakin o devrana kadar pek çok test yapılacak. Boeing’in üç test modeli daha bulunuyor ve hem hava, hem de karada “derin” test serileri planlanıyor. Firma, ölümcül 737 Max kazalarının akabinde güvenlik imajının bozulduğunun farkında ve 777X üzere devasa araçların günlük yolculara hizmet etmeden evvel inançlı olduklarına dair herkesi tekrar ikna etmeyi istiyor.

Yorum Ekle