Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Boeing Çalışanlarından, 737 Max Tasarımcılarına Sert Sözler!

Boeing Çalışanlarından, 737 Max Tasarımcılarına Sert Sözler!

2018 yılının Ekim ayında bir Boeing 737 Max jeti Cava Denizi’ne düşmüştü ve uçaktaki herkes hayatını kaybetmişti. Beş ay sonra Etiyopya’da yaşanan bir öteki kazada da tüm yolcular ve mürettebat hayatını kaybetti. Bu trajediler, Yerküre umumunda uçuş otoritelerinin 737 Max jetlerinin tamamını uçuşlara yasaklamasıyla ve bu kazalara detaylı incelemelerin başlatılmasıyla sonuçlandı.

The Washington Post ve The New York Times’ın eline geçen 100’den ziyade sahifeden oluşan e-posta ve yazışma metinlerinde gözükene nazaran çalışanlar, uçakların dizayncıları için “hepsi birer palyaço” diyor, güvenliği hakkında tasalarını belirtiyordu. Velev birinci kazanın öncesinde bile bir çalışanın bu uçağa ailelerinin binmesine müsaade verip vermeyeceğini sorması üzerine, bir iş arkadaşının “hayır” yanıtını verdiği görülüyor.

Şu ana kadar incelemeler, kazalardaki asıl cürümlünün 737 Max’in Manevra Karakteristikleri Güçlendirme Sistemi (MCAS) olduğunu söylüyor. Boeing, uçağı tasarlarken kodda sıklıkla değişiklikler yaptı fakat bu değişiklikleri FAA’ya kâfi bir biçimde açıklamayarak, düzgün olmayan bir güvenlik testine sebep oldu. Kusurlu MCAS uçakları otomatik olarak burun aşağı çeviriyordu ve bu iki ölümcül kazanın sebebiydi.

Kazaların yaşanması ve incelemelerin başlamasının akabinde 737 Max uçaklarının uçuşları uzun bir vade ile durduruldu ve Boeing 10 milyar doların üzerinde zarar yaşadı. Başkaca firma, incelemelerin tamamlanmasına kadar uçakların üretimini durdurdu ve CEO Dennis Muilenburg‘un hizmetine son verilmişti. İncelemelerin hala devam ediyor olması, 737 Max’ın üretimine yahut uçuşlarına ne vakit başlanacağına dair bir fikir üretilmesini imkansız hale getiriyor.

Yorum Ekle