Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Black Friday Nedir, Ne Vakit, Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Black Friday Nedir, Ne Vakit, Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bir müddettir devletimizde de sıkça konuşulan Black Friday, ABD’de Şükran Günü tatilinin bir gün sonrasına denk geliyor. Bu hususî günde hem birçok çalışan tatil yapıyor, hem de mağazalar büyük indirimlere gidiyorlar.

Black Friday Nasıl Ortaya Çıktı?

“Black Friday”in birinci tasarrufu, Kasım 1951’e dayanıyor. Burada “black friday”, çalışanların “dört günlük hafta sonu tatili yapmak için hasta olduklarını söylemeleri” aksiyonunu belirtmekte kullanılmış. Lakin pek tutmayan bu tasarruf, tarafını daha sonra “Black Friday” ve “Black Saturday” formunda, Philadelphia ve Rochester’daki yılbaşı alışveriş döneminin yoğunluğunu tanım etmeye yönelik bir tasarrufa bıraktı.

Black Friday’in neden “Kara Cuma” olduğunun birkaç karşılığı var. Black Friday’in bu isimle anılmasının en beklenen nedeni, satıcıların bu günde yılın en değerli karlarını elde etmesi. Bugünkü çağdaş muhasebe yazılımlarında hala devam eden bir gelenek, sarfiyatın al, gelirin siyah renkle yazılması. Binaenaleyh “Black” yani siyah, gelirlerin en yüksek olduğu günü vurguluyor denebilir.

Black Friday (2019) Ne Vakit?

Bu kişisel gün, bu sene 29 Kasım Cuma’ya denk geliyor.

Bunlara Dikkat Edin, Black Friday’den Karlı Çıkın

Black Friday indirimleri memleketimizde bazen birebir isimle, bazen “müthiş Cuma” üzere yaratıcı isimlerle indirim çılgınlığını hayatımıza sokuyor. Fakat kelam konusu alışveriş olduğundan, indirimin büyüsüne çokça kapılmamakta yarar var.

İşte Black Friday’de kaçınmanız gereken davranışlar.

1. Muvakkat Modalar

Hoverboard’lar, gerilim çarkı (fidget spinner) üzere artık neredeyse kimsenin merak etmediği cihazları hatırlıyor olmalısınız. Black Friday’de bilhassa bu cins cihazlarda indirim yapıldığını belirtelim. Örneğin elektrikli scooter’larda önemli bir indirim görebilirsiniz, fakat bu araçların sanıldığı kadar sağlam olmayabildiğini ve tehlikeli olabildiklerini unutmamakta yarar var.

2. Egzersiz Ekipmanı

Birden fazla kişi, pahalı cihazları satın almak için en sahih vaktin Black Friday olduğunu düşünüyor, gelgelelim bu her hengam için tasdikli değil. Üstelik alacağınız egzersiz cihazını kullanmayı muhtemelen erteleyeceksiniz.

3. “Kelepir” Cihazlar

Normaldeki fiyatlarının birkaç bin lira altına düşen televizyonların markasını tanıdığınızdan emin misiniz? Önünüze atılan birçok indirimi göz arkası etmenin daha düzgün olacağını unutmayın.

4. Toptan Satın Alma

100 paketlik kahveyi satın alırken, koyacak alanı hesaplamış olabilirsiniz, pekala lakin son kullanma tarihini düşündünüz mü? Toptan satın almak teoride şık görünse de, her hengam işe yaramayabilir.

5. Zati Sahip Olduğunuz Şeyler

Umum olarak şunu önerebiliriz: Yalnızca fiyatı makul olduğu için satın almaya yönelik mazeretler üretmeyin. Bunun bölgesine hayatınıza neşe katacak eserlerdeki indirimlere bakın.

Yorum Ekle