Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Biyobaskı Sahasında Dev Gelişme

Biyobaskı Sahasında Dev Gelişme

Biyobaskı” yerinde yaşanan değerli bir gelişme, tıbbi araştırma ve velev kişisel prodüksiyon doku üretme yeteneği üzerinde büyük bir tesire sahip olabilir. Biyobaskı, 3D-yazıcı ile, canlı hücreler kullanılarak yeni bir organın “basılması” sistemini tanımlıyor ve işte bu sistem için, yeni bir çözünürlüklü süreç keşfedildi.

Science Daily tarafından belirtildiği üzere Viyana Teknoloji Üniversitesi (TU Wien), yeni bir çözünürlüklü biyobaskı süreci geliştirdi. Bu süreç, şahsi bir “biyo mürekkep” kullanarak mikrometre hassaslığında ağırlık yapabiliyor. Dahası bu sistem daha evvelki biyobaskı eforlarından çok daha süratli ve saniyede 1m ağırlık suratına ulaşabiliyor.

Biyobaskı, hücrelerin davranışlarını incelemek ve doku büyümesi yahut illetleri araştırmak için nispeten kullanışlı bir yol ve biyobaskı ile oluşturulan bir organ da için kusursuz bir yol sunabiliyor.

Ağırlık süreci birkaç içerisinde tamamlandığında hücrelerin hayatta kalma talihleri nispeten yükseliyor ve bu yüzden de basınç suratını saniyede birkaç milimetreden bir metreye yükseltmenin epeyce devasa bir gelişme olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bu usul sayesinde yalnızca inceleme hedefli üretim yapmakla kalmayıp, gerçek bir organ “basma” bahtını da bulabileceğiz.

Yorum Ekle