Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Birinci Google Pixel’lerin Sonu Geldi!

Birinci Google Pixel’lerin Sonu Geldi!

Google, Pixel cihazları için Kasım 2019 güvenlik yamasını yayımlamaya başladı. Bu güncelleme kimi önemli güvenlik açıklıklarını kapamanın yanı Google Pixel 4 ve Pixel 4 XL için kamera ve ile ilgili iyileştirmeler de getiriyor.

Fakat Google, bu sefer Kasım güvenlik yamasını özgün Pixel ve Pixel XL için sunmuyor ve bu durum, cihazlarının ömürlerinin sona erdiğini gösteriyor. Telefonlar 2016 yılında, iki yıllık Android güncellemesi ve üç yıllık güvenlik güncellemesi lafı ile piyasaya sürülmüştü.

Google’ın verdiği bu kelama nazaran telefonların Eylül ayında güvenlik güncellemesi almayı durdurmaları gerekiyordu ama firma tekrar de Ekim güvenlik güncellemesini bu cihazlar için de sundu. Google emsal bir halde bu cihazlar için iki yıllık Android lafını de genişleterek Android 10 güncellemesini sunmuştu.

Kasım güvenlik yaması birtakım “Yüksek” ve “Kritik” şiddetine sahip açıkları onarıyor. Ayrıyeten Pixel 4 ve Pixel 4 XL için bu güncelleme ile bir arada Smooth Display iyileştirmeleri de geliyor. Pixel 4 XL’de ekran artık nizamlı bir formda, parlaklık seviyesine bakmaksızın 90Hz ile çalışırken daha küçük olan Pixel 4’te ekran yalnızca parlaklık %42’nin altına indiğinde 60Hz’ye geri dönüyor. Bu parlaklık haddi daha öncesinde %75’e ayarlı idi.

Google Pixel ve Pixel XL Android 7.1 Nougat ile raflara çıkmıştı ve ömürlerinin sonuna gelmeden evvel üç büyük Android OS güncellemesine kavuştular. Buna karşılık sair pek çok Android’li cihaz, üreticisi tarafından destekleri kesilmeden evvel yalnızca bir ya da iki büyük OS güncellemesi alabiliyor.

Tekrar de, Google’ın açıklamalarına göre bu telefonların ömrü, şimdi külliyen sona ermiş değil. Google, ilerleyen periyotlarda Pixel ve Pixel XL için son bir güvenlik güncellemesi daha yayınlayacağını belirtiyor.

Yeni Pixel telefonlar için ise Google üç yıllık OS ve güvenlik güncellemesi lafı vermeye devam ediyor.

Yorum Ekle