Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Birebir Parolayı Kullanma Sevdasından Vazgeçmiyoruz!

Birebir Parolayı Kullanma Sevdasından Vazgeçmiyoruz!

Ocak ve mart ayları arasında kullanıcı hesaplarını bir taramadan geçiren Microsoft risk araştırma grubu, 44 milyon kullanıcının internete sızan kullanıcı isimlerini ve parolaları kullandığını keşfetti.

Güvenlik araştırmacılarının açıklamasına nazaran kullanıcı hesapları, daha evvel sızan üç milyar oturum açma haberiyle karşılaştırıldı. Sızan bu malumatlar, halka açık data tabanları, kanuni yaptırım üzere farklı asıllardan toplandı. Microsoft’un gerçekleştirdiği tarama sonucunda hangi kullanıcıların farklı çevrimiçi hizmetlerde tıpkı kullanıcı ismi ve parolaları kullandığı ortaya çıktı. Firma, bu kullanıcıların parolalarını sıfırladığını ve ek bir sürece gerek olmadığını söylüyor. Firma, meydanda ise başkanları parolaları sıfırlamaları için uyaracağını belirtti.

Microsoft ve gayrı teknoloji devleri, hesap oluştururken kolay parolalar kullanmanız halinde sizi uyarıyor. Lakin bu ikazlar, bir öteki hizmette kullandığınız parolayı tekrar kullanmanız halinde doğal olarak görüntülenmiyor. Çevrimiçi hizmetlerin elinde, birebir parolayı kullandığınızı algılamaya yönelik bir bulunmuyor. Bunu gelgelelim internete sızan parolalar ile karşılaştırma yaparak, kısıtlı olarak denetim etmek mümkün (her parolanın internete sızmadığını düşünürsek).

Hacker’ların ve gayrı berbat niyetli bireylerin yahut tarafların hesabınızı ele geçirmesini önlemek için her hesabınız için farklı bir parola kullanmanızı öneriyoruz. Bunu yapmanın en kolay ve inançlı yolu, bir parola başkanı kullanmaktan geçiyor.

Yorum Ekle