Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bilim Kişilerinden, Denizanalarını Hızlandıran Şaşırtıcı Deney!

Bilim Kişilerinden, Denizanalarını Hızlandıran Şaşırtıcı Deney!

Caltech ve Stanford Üniversitesi bilim kişileri, denizanalarını direkt olarak okyanusta yönlendirilebilecek, derin deniz kaşiflerine dönüştürecek ve o sırada da kayıt yapacak canlılara dönüştürme peşinde. Science Advances isimli mecmuada yayınlanan makalede ekip, denizanalarına eklenecek ve hem daha süratli hem de daha verimli bir formda yüzmelerini sağlayacak bir protezi tanıttılar.

Yaklaşık iki santimetre çapındaki cihaz, denizanalarına ahşap bir diken ile bağlanıyor. Cihaz, bir kalp pilinin kalbe yaptığına benzeyen bir biçimde denizanasına ufak elektrik dalgaları veriyor. Cihaz, hayvanın vücudunun sıradanda attığından üç daha süratli dalga gönderiyor ve deniz anasının üç kat daha süratli ya da saniyede dört-altı santimetre yüzmesini sağlıyor. Deneyde mahal alan denizanası yalnızca iki kat kuvvet harcadı ve bu da cihazın birebir devranda daha ziyade verim oluşturduğunu öneriyor.

Araştırmacılar, denizanasını dikkatle takip ettiklerini ve zarar görmediğinden emin olduklarını söylüyor. Denizanalarının bir dimağı yahut ağrı reseptörleri olmasa da, altındayken mukus salgılayabiliyorlar. Bu deneyde ise rastgele bir gerilim salgısı salgılamadılar ve protezin çıkartılmasından sonra olağan yüzmelerine devam ettiler.

Bilim kişilerinin artık denizanasını hızlandırmayı başarmış olmaları sayesinde yalnızca yönlendirme için bir yol bulmaları gerekiyor. Ekibin söylediğine nazaran protez takılmış olan denizanaları yüzen robotlardan yaklaşık 1.000 daha verimli ve okyanuslarda aslında bol ölçüde bulunuyorlar. 

Yorum Ekle