Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bilgisayarınız Bir Zombi Cihaz Olabilir! İşte Çözümü!

Bilgisayarınız Bir Zombi Cihaz Olabilir! İşte Çözümü!

İnternet çağında artık her elektronik cihaz bilgisayar ağına yahut internete bağlanabilir nitelikte tasarlanıyor. Zira her cihazın muhaberede olması gerektiği birçok vesair denetim ve takip sistemleri bulunuyor ya da en azından kullanıcısının erişmesi için gerekiyor. Ayrıyeten her noktadan ulaşılması gerektiğinden, internetin bir kesimi olarak tasarlanıyor. Buraya kadar her şey çok sıradan, çağımızın gereksinimleri de bu cihette. Ama internete bağlanan binaenaleyh yerküreye açılan bu cihazlar ne kadar inançlı ve dış ataklara yani tehditlere karşı ne kadar korunabiliyor?

Ne yazık ki internete bağlanabilen başta modem olmak üzere, kamera, televizyon, görüntü oynatıcılar, STB, medya depolama ve paylaşım cihazları, sensörler ve gibisi konut aletlerinden cep telefonlarına, birçok cihaz birinci üretim yazılımından sonra yazılım güncellemesi yapmıyor yahut birinci yıl ahir bırakıyor. Ayrıyeten yazılım güncellemesi merkezi bir sistem üzerinden yapılmadığı için yazılım güncellemesi yapılmadan çalışmaya devam ediyor.

Oysaki, internet üzerindeki tehditler her gün yenileniyor. Bugün inançlı olan cihazın, yarın yeni bir güvenlik açığı fark edip yerkürenin öbür bir ucundan akıllı pratiklerle bulunup saldırıyor. Kameranızı, televizyonunuzu, bilgisayarınızı ya da her türlü cihazı denetim edebiliyorlar. 

Güvenlik akınları evvelden büyük şirketleri maksat alırken artık meskenleri de gaye almaya başladı. Siber saldırganlar konut içi cihazları kullanarak izini kaybettirip işlediği hataları ilgili abonenin üzerine atabiliyor. Yakın devirde haberlerde de önümüze çıkan, saygın kişilerin şahsi bilgisayarlarının ele geçirilip, yüz kızartıcı siber kabahatler işlendiği de bir gerçek. 

Bu meselelere karşı öncelikle, internete bağlanan her cihazın tasarruf müddetince (ortalama 5-10 yıl boyunca) mütemadi otomatik alması beklenir. Ama gerçek hayatta bunun olması neredeyse imkansızdır. Birçok üretici yüzlerce çeşit modeli yalın bir yazılımla piyasaya sürüp üretimden sonra tedavülden kaldırıyor.  Yazılımdan fazla donanıma, onun ekonomik olarak üretilmesine odaklanmaya devam ediyor. Ya baştan güvenliksiz yazılımla ya da yazılımları güncellemeyerek cihazların üretimin sonrasında güvenlik açığı ile kullanılmaya başlamasına neden oluyor.

Tahlili var

Tüm mesken ve işyerindeki cihazların alamayacağı için, bu cihazların bağlanıp internete eriştiği hane yahut iş ağında güvenlik sağlanabilir ve bu sayede üst seviye müdafaa elde edilebilir. Güvenlik sağlayacak cihazlar ise temelde modem ve routerlar. Bu cihazlar yeni tutulup, konut yahut iş mahallerinde ki ağ ekipmanlarına kişisel güvenlikler de tanımlanırsa, tehditler büyük ölçüde savuşturulabilir.

Hane ve iş mahallerinde Modemlerin artık katiyen otomatik alabilir olması gerekirken, tasarruf mühletince de bu güncellemelerin nizamlı sağlandığı denetim edilmelidir. Otomatik güncelleme alıyor ancak bir yıl sonra baktığınızda artık yenisi çıkmıyorsa yarar sağlamıyor demektir.

Keenetic tüm eserlerini otomatik olarak güncelliyor

Keenetic tüm eserlerini otomatik olarak güncelleyen ve bunu en az beş yıl boyunca garanti eden tek firmadır. Yılda 10 ve üzeri yayınlama ortalaması ile kullanıcılarının internet güvenliğine odaklanan Keenetic, yeni bir tehdit oluştuğu anda süratli hareket ederek ara beta yazılımlar da geliştirmektedir. Bu sayede kullanıcıyı koruyan marka eser garantisinin yalnızca donanım arıza garantisi olmadığını, yazılımı sistemli güncellenmeyen bir eserin kısmen öldüğünü, ele geçirilmişse artık zombileşip sahibinin tasarrufu dışına çıktığının farkında olan bir marka. Örneğin memleketimizdeki Wi-Fi cihazlarda kullanılan kablosuz muhabere şifreleme teknolojisi WPA2, tekraren kırıldı ve yeni yamalar çıkarıldı. Bu yamalar milyonlarca kullanıcıda gerek üretici tarafından cihazların yazılımları güncellenmediği için gerekse, otomatik güncelleme alamadığı için kullanılmıyor.

İnternet kullanıcılarının Modemlerini denetim etmesini, en azami 6 aydan uzun yazılım yüklüyse güncellemeleri denetim etmelerini, yeni yazılım yayınlanmamışsa, cihazlarını değiştirmelerini öneriyoruz.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle