Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bıldırcın yumurtasının yararları nelerdir? Hangi marazlara uygun gelir?

Bıldırcın yumurtasının yararları nelerdir? Hangi marazlara uygun gelir?

Yumurta çeşitleri arasında en çokça vitamin ve kalori içeren bıldırcının insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz? Bir bıldırcın yumurtasının 2 tane tavuk yumurtasından daha yararlıdır. Yerkürenin birçok tarafında tüketilen ve popülerliği günümüzde giderek artan bıldırcın yumurtası artık derhal acilen her bölgede satılmaktadır. Evet bıldırcın yumurtasının yararları nelerdir? Hangi marazlara âlâ gelir? Sizler için vitamin deposu olan bıldırcın yumurtası hakkında merak edilenleri araştırdık.

Sülünler ailesine ilişkin olan Bıldırcın kuşları uygun koşullarda ortalama 300 tane yumurta yapabilirler. Hususî olarak beslenen bu kuş çeşitlerinin etleri epeyce lezzetlidir. Tıpkı hengamda bu kuşların yumurtaları da yüzyıllardır tüketilir. Tam bir vitamin deposu olan bıldırcın yumurtası bilhassa Asya memleketlerinde yemeklere lezzet katlamak için çiğ ya da pişirilerek kullanılır. Yüksek kalsiyum içeren bu yumurtalar vücudun fonksiyonel işlevini güçlendirir. Velev Güney Kore’de bıldırcın yumurtası kaynatılıp paketlenerek marketlerde satılıyor. Münhasıran evlatlara verilen bıldırcın yumurtası ince kabuğa sahiptir. Japon mutfağının vazgeçilmez materyalidir. Çiğ olarak tüketildiği üzere pişmiş hali suşinin içerisine eklenir.  Bir misafire bıldırcın yumurtası ikram etmek Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da incelik olarak görülür. İçeriğinde D, A vitaminleri ve sodyum, potasyum ve kalsiyum bol ölçüde bulunmaktadır. Eski çağlarda bu yumurta burkulmalar ve yaralanmalarda kabuğu ile birlikte yerin üstüne kırılıp masaj yapılırmış. Bu nahiyenin rahatladığına inanılırmış. Bıldırcın yumurtasının yararları nelerdir onlara bakalım;

bıldırcın yumurtasının yararları

BILDIRCININ YUMURTASININ YARARLARI NELERDİR?

Gelişim çağındaki evlatların kemiklerinin daha sağlıklı büyümesini sağlar. hareketleri için kıymetli olan kasların daha esnek olmasını destekleyerek ileri yaşlarda görülme ihtimali olan erimesi ya da iltihaplanması üzere marazları önler.

Tabiatta bulunan en düzgün D vitaminidir. Mahsusen D vitamini eksikliği olanların tertipli tüketmesi gerekir. Aksi halde D vitamini eksikliği önemli illetlere yer hazırlar.

Gözün gereksinimi olan A vitaminin yüzde 90’ını karşılar. Bunun yanı sıra vücudun muhtaçlığı olan A vitaminini de karşılayarak cilt tabakasını ve organlardaki zarların yenilenmesini sağlar.

Bıldırcın yumurtası

Bağışıklık sistemini güçlendirerek marazlara bilhassa kansere karşı vücudun direncini artırır. Yapılan araştırmalarda bıldırcın tüketen insanların kansere yakalanma mümkünlüğünün neredeyse hiç olmadığı gözlemlenmiştir.

Kemiklerin gereksinimi olan kalsiyumu sağlayarak güçlenmesini destekler. ileri yaşlarda görülme ihtimali olan erimesi ve romatizmal illetlerin önüne makbul. Ürik asidi azaltarak kasların sıhhatini korur. Vücudun ödem ve iltihaplanmasını önler.

Bıldırcın yumurtasının yararları

Gün içerisinde çevresel tesirlerden ötürü artan metalleri vücuttan uzaklaştırmada epeyce tesirlidir. Vücudu toksinlerden arındırarak yenilenme sürecine destek sağlar.

Kalorisi yüksek olmasına karşın tokluk hissi verdiğinden kilo vermede yardımcı olur. Güç seviyesini yükselterek vücudun yağ bağlamasının önüne makbul.

Cilt illetlerinden en yaygın görülen egzamaya birebir yarar sağlar. Cilt yüzeyini parlatarak hücrelerin yapısını korur. Yaşlanmanın önüne makbul. Saç dökülmesi ve yıpranmasına birebir yarar sağlar. Cilt yüzeyine sürerek ya da tüketerek bu yararları elde ede bilirsiniz. Banyo yapmadan bir saat evvel bıldırcın yumurtasını saçınıza zeytin yağı ile karıştırıp sürün ve bekletin sonra yıkayın.

Bıldırcın yumurtası nasıl pişirilir?

Alerjik tesiri olmadığı üzere alerjiyi de önler. Bağışıklığı özgür radikalli hücrelerden temizler. Vücudun güç nispetini artırır. Marazlara karşı direnci yükseltir.

Kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyon ve kalp illetlerinin önüne makbul. Ama çok tüketilmemesi gerekiyor.

Had hücrelerini yatıştırıcı bir tesiri vardır. Bu sayede daima nörolojik hemde ruhsal illetlere uygun gelir.

Bıldırcın yumurtası tarifi

100 GRAM BILDIRCIN YUMURTASI;

Kalori – 158 gram

Yekun yağ – 11 gram

Kolesterol – 844 miligram

Sodyum – 141 miligram

Potasyum – 132 miligram

Karbonhidrat – 8 gram

Protein – 13 gram

Bıldırcın yumurtası ne kadar tüketilmelidir.

BILDIRCIN YUMURTASI NASIL TÜKETİLİR?

Çiğ olarak tüketilmesi daha yararlıdır. Lakin eksperler sarı kısmındaki bir unsurun vücuttaki B vitaminlerini etkisizleştirdiğinden bu kısmın tüketilmemesi gerektiğini vurguluyor. Bir bıldırcın yumurtasını bir bardağa kırın içine başkaca süt ve bir kaşık bal ekleyerek karıştırın. Karışım öksürük ve alerjik reaksiyonlara epeyce güzel gelir. Başkaca vücudu kuvvetlendirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Her gün bir bardak içmek yerinde olur.

BILDIRCIN YUMURTASININ ZARARLARI VAR MIDIR?

Yüksek kalori ölçüsüne sahip olduğundan şiddetli tüketimi esnasında istenilmeyen kolesterol seviyesinin yükselmesine yol açabilir. Bu da kalp damar sıhhatini olumsuz tesirler. Bunun yanı sıra üstü bezlerinin çalışma işlevselliğini düşürür. Kronik illeti olanlarda ise ilaçlarla birlikte tüketildiğinde berbat etkilenebilir. Bir bilirkişiye istişareden tüketilmemesi gerekiyor.

Daha çok faydalı bilgiler için SoruCVP Sağlık ve Güzellik sayfasından bakabilirsiniz. Sağlık ve Güzellik sayfamızı takip edin…

Yorum Ekle