Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bıldırcın yumurtasının yararları nelerdir? Bıldırcın yumurtası tüketimi & Zararı var mı

Bıldırcın yumurtasının yararları nelerdir? Bıldırcın yumurtası tüketimi & Zararı var mı

Bıldırcın yumurta çeşitleri arasında en çokça vitamin ve kalori içerir. Bir bıldırcın yumurtasının 2 tane tavuk yumurtasından daha yararlıdır. Yerkürenin birçok noktasında tüketilen ve popülerliği günümüzde giderek artan bıldırcın yumurtası artık derhal acilen her mahalde satılmaktadır. Pekala bıldırcın yumurtasının yararları nelerdir? Sizler için bıldırcın yumurtasına dair merak edilenleri araştırdık.

Sülünler ailesine ilişkin olan Bıldırcın kuşları uygun kaidelerde ortalama 300 tane yumurta yapabilirler. Şahsi olarak beslenen bu kuş tiplerinin etleri epeyce lezzetlidir. Birebir devirde bu kuşların yumurtaları da yüzyıllardır tüketilir. Tam bir vitamin deposu olan bıldırcın yumurtası bilhassa Asya memleketlerinde yemeklere lezzet katlamak için çiğ ya da pişirilerek kullanılır. kalsiyum içeren bu yumurtalar vücudun fonksiyonel işlevini güçlendirir. Velev Güney Kore’de bıldırcın yumurtası kaynatılıp paketlenerek marketlerde satılıyor. Münhasıran evlatlara verilen bıldırcın yumurtası ince kabuğa sahiptir. Japon mutfağının vazgeçilmez gerecidir. Çiğ olarak tüketildiği üzere pişmiş hali suşinin içerisine eklenir.  Bir misafire bıldırcın yumurtası ikram etmek Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da incelik olarak görülür. İçeriğinde D, A vitaminleri ve sodyum, potasyum ve kalsiyum bol ölçüde bulunmaktadır. Eski çağlarda bu yumurta burkulmalar ve yaralanmalarda kabuğu ile bir arada ortamın üstüne kırılıp masaj yapılırmış. Bu nahiyenin rahatladığına inanılırmış. 

BILDIRCININ YARARLARI NELERDİR?

Gelişim çağındaki evlatların kemiklerinin daha sağlıklı büyümesini sağlar. Motor hareketleri için değerli olan kasların daha esnek olmasını destekleyerek ileri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik erimesi ya da iltihaplanması üzere illetleri önler. 

Tabiatta bulunan en yeterli D vitaminidir. Mahsusen D vitamini eksikliği olanların nizamlı tüketmesi gerekir. Aksi halde D vitamini eksikliği önemli illetlere yer hazırlar.

Gözün muhtaçlığı olan A vitaminin yüzde 90’ını karşılar. Bunun yanı sıra vücudun muhtaçlığı olan A vitaminini de karşılayarak cilt tabakasını ve organlardaki zarların yenilenmesini sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek marazlara mahsusen kansere karşı vücudun direncini artırır. Yapılan araştırmalarda bıldırcın tüketen kimselerin kansere yakalanma mümkünlüğünün neredeyse hiç olmadığı gözlemlenmiştir.

Kemiklerin gereksinimi olan kalsiyumu sağlayarak güçlenmesini destekler. ileri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik erimesi ve romatizmal marazların önüne makbul. Ürik asidi azaltarak kasların sıhhatini korur. Vücudun ödem ve iltihaplanmasını önler. 

içerisinde çevresel tesirlerden ötürü artan metalleri vücuttan uzaklaştırmada epey tesirlidir. Vücudu toksinlerden arındırarak yenilenme sürecine destek sağlar. 

Kalorisi olmasına karşın tokluk hissi verdiğinden kilo vermede yardımcı olur. Kuvvet seviyesini yükselterek vücudun yağ bağlamasının önüne makbul. 

Cilt illetlerinden en yaygın görülen egzamaya birebir yarar sağlar. Cilt yüzeyini parlatarak hücrelerin yapısını korur. Yaşlanmanın önüne makbul. Saç dökülmesi ve yıpranmasına birebir yarar sağlar. Cilt yüzeyine sürerek ya da tüketerek bu yararları elde ede bilirsiniz. Banyo yapmadan bir saat evvel bıldırcın yumurtasını saçınıza zeytin yağı ile karıştırıp sürün ve bekletin sonra yıkayın. 

Alerjik tesiri olmadığı üzere alerjiyi de önler. Bağışıklığı bağımsız radikalli hücrelerden temizler. Vücudun kuvvet orantısını artırır. Illetlere karşı direnci yükseltir. 

Kan basıncını dengeleyerek tansiyon ve kalp illetlerinin önüne makbul. Lakin çok tüketilmemesi gerekiyor. 

Had hücrelerini yatıştırıcı bir tesiri vardır. Bu sayede daima nörolojik hemde ruhsal marazlara düzgün gelir. 

100 GRAM BILDIRCIN YUMURTASI;

Kalori – 158 gram

Yekun yağ – 11 gram

Kolesterol – 844 miligram

Sodyum – 141 miligram

Potasyum – 132 miligram

Karbonhidrat – 8 gram

Protein – 13 gram

BILDIRCIN YUMURTASI TÜKETİMİ

Çiğ olarak tüketilmesi daha yararlıdır. Gelgelelim bilirkişiler sarı kısmındaki bir unsurun vücuttaki B vitaminlerini etkisizleştirdiğinden bu kısmın tüketilmemesi gerektiğini vurguluyor.. Bir bıldırcın yumurtasını bir bardağa kırın içine ayrıyeten süt ve bir kaşık bal ekleyerek karıştırın. Karışım öksürük ve alerjik reaksiyonlara hayli güzel gelir. Başkaca vücudu kuvvetlendirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Her gün bir bardak içmek ehil olur.

BILDIRCIN YUMURTASININ ZARARLARI VAR MIDIR?

kalori ölçüsüne sahip olduğundan çok tüketimi esnasında istenilmeyen kolesterol seviyesinin yükselmesine yol açabilir. Bu da kalp damar sıhhatini olumsuz tesirler. Bunun yanı sıra böbrek üstü bezlerinin çalışma işlevselliğini düşürür. Kronik illeti olanlarda ise ilaçlarla birlikte tüketildiğinde berbat etkilenebilir. Bir ekspere müracaattan tüketilmemesi gerekiyor.

Yorum Ekle