Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Biberin yararları nelerdir? Sabah kahvaltıda çiğ biber tarafsanız…

Biberin yararları nelerdir? Sabah kahvaltıda çiğ biber tarafsanız…

Birçok çeşidi olan biberin insan sıhhatine olumlu tesirleri vardır. Bilhassa sabah kahvaltılarında çiğ olarak tüketilen biber vücudun gün uzunluğu direncini artırarak yorgunluk ve gerilim üzere rahatsızlıkların yaşanmasını önler. İçeriğinde beta karoten bulunduran besinlerden biri olan biber hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet biberin yararları nelerdir?

Dolmalık, sivri ve çarliston olmak üzere üç çeşidi olan biberin içerisinde beta karoten, A, P, K, B1, B2 ve E vitaminleri ve mineralleri bulunur. Eksperler salata ve yemeklerin ana hususu olan bu besinin çiğ halinin sıhhate birçok yararı belirtiyor. Bol sulu sahalarda yetişen biber güneşte kaldıkça kızarır ve tadı acı olur. Patlıcan ailesine ilişkin olan biber dolma, cin ve acı olmak üzere üç çeşidi vardır. Devletimizde sıklıkla tüketilen biber güneşte kurutulup toz haline getirilerek pul biber ya da yeşil halde ufalanıp karabiber olarak kullanılır. C vitamini bakımından nispeten varlıklı olduğundan güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. Yemeklerde salçası yapılarak da kullanılan biberin çiğ ve acı olmayan hali sindirimi düzenlemede ve had sistemini yenilemede tesirlidir. Bu özelliği sayesinde bilirkişiler sabah kahvaltılarında tüketilmesini tavsiye eder. Kahvaltıda tüketilen biber hem iştah açar hem kuvvet verir. Başkaca abur cubur isteğini azaltarak vücudun sağlıklı besinler tüketmesini sağlar.

BİBERİN YARARLARI NELERDİR?

C vitamini bakımından güçlü olan biber bağışıklık sistemini muaf radikali hücrelerden arındırarak marazlara karşı kalkan oluşturur.

Karnosik asit bakımından güçlü olan biber had hücrelerinin sayısını artırarak hafızayı güçlendirir.

Mütehassıslar mahsusen kış ayları boyunca tüketilmesini tavsiye ettiği biberi antioksidan özelliği sayesinde virüs ve bakterilerin vücuttaki tesirlerini azaltır.

Sindirim illetlerinden yaygın olan gaz sıkışması ve hazımsızlık üzere sorunların yaşanmasını önler.

Yapılan kimi araştırmalarda migren ataklarını azaltmada tesirli olduğu tespit edilmiştir. 

Yaşlanma ve kırışıklığı azaltarak cildin dermis tabakasını yenilemeye yardımcı olur. Akne ve sivilce oluşumunun önüne makbul. 

Kilo vermek isteyenler için güçlü bir güç ve tok tutucu besindir. 

SABAH KAHVALTIDA ÇİĞ BİBER TARAFSANIZ NE OLUR?

Sabah kahvaltısında 2 tane tüketilen çiğ biber, besinlerle bir arada vücudumuza giren zararlı bakterileri idrar ve dışkı yoluyla vücuttan atmamıza yardımcı olur. 

Düşük kaloriye sahip biber salata ve yemeklerin yanında çiğ olarak tüketildiğinde içerdiği yüksek lif sayesinde tokluk hissi verir. Bu özelliği sayesinde kilo vermede yardımcı besinler arasında mekanını alır. 

Vücudumuzun en çok gereksinimi olan vitaminlerden biri olan P, tabiat da çok az besinde bulunur. Bu nadir besinlerden biri de biberdir. Biberde epeyce ziyade olan P vitamini cildimizdeki yaşlanma hücrelerini azaltarak cildin genç görünmesini sağlar. Tıpkı hengamda damarları da güçlendiren bu vitamin kalp hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır. 

Güçlü antioksidan mineralleri sayesinde bağışıklık sistemindeki yararlı hücrelerin sayısını artırarak vücudu kansere karşı korur. 

Acısız çiğ biber midedeki asit orantısını dengeleyerek ülser ve mide yaralarının oluşumlarını ketler.

İçerdiği C ve A vitaminleri ileri yaşlarda görülme ihtimali olan katarak illetinin riskini azaltır.

Adet periyotlarında çiğ tüketilen biber rahimdeki iltihapların vücuttan atılmasını destekler.

Yorum Ekle