Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bezelyenin yararları nelerdir? Bezelye hangi illetlere düzgün gelir?

Bezelyenin yararları nelerdir? Bezelye hangi illetlere düzgün gelir?

Bakla ailesine ilişkin olan bezelye içerdiği güçlü vitamin ve mineral deposu sayesinde insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Bilhassa potasyum bakımından güçlü olan bezelye vücuttaki tüm hücrelerin çalışmasını destekler. Yeşil kabuk içinde nohuda benzeri tanelerde olan bezelye hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet Bezelyenin yararları nelerdir? Bezelye hangi illetlere düzgün gelir? Soruların cevabı haberin detayında…

Tırmancı bir ve çanaklı çiçek açan bezelye bakla ailesine aittir. Yeşil sert kabukları olan bezelye hem kabuklarıyla hem de kabukların içinde çıkan taneler formunda tüketilebilir. Çok eski çağlardan beri yetiştirilen bezelyenin ana vatanı Avrupa ve Barı Asya’dır. 21. yüzyılda İngiltere’de üretimi aniden arttı. Memleketimizde ise yeşil fasulye kadar olmazsa da yetiştirilme meydanı vardır. Yetişme haline nazaran bahçe bezelyesi ve tarla bezelyesi olarak makbul. Yıllık otsu bir bitki olan bezelye, görünüşte yeşil fasulye üzere bir kılıf içinde içine serili nohuda benzeri toplar bulunur. C vitamini bakımından sair baklagillere orantıyla daha zengindir. Beyaz, sarı ve yeşil renkleri vardır. Nişasta, lif, karoten, protein ve antioksidanın yanı sıra A, B vitaminleri ve demir, fosfor, potasyum barındırır. Tane olarak yemeklere konulduğu üzere başlı başına de yapılır. Kuru baklalar üzere suda bekletilerek tüketilmesi gerekir. pahası yüksek olduğundan araştırmalara mevzu oldu. Mahsusen kandaki berbat kolesterol seviyesini düşürdüğünden kalp marazları riskini azaltır. Başkaca bir tabağı vücudun günlük güç orantısını tesirler. 

BEZELYENİN YARARLARI NELERDİR? BEZELYE HANGİ ILLETLERE GÜZEL GELİR?

Potasyum hem kan için hem de vücuttaki hücrelerin fonksiyonları için gerekli bir unsurdur. Bezelye bu unsur bakımından zengindir. 

Anti aging tesiri sağlayan bezelye cilt hücrelerinin yenilenmesini ve genç kalmasını sağlar. Bu özelliği sayesinde yaşlanmayı geciktirir. Başkaca deforme olan hücrelerin güzelleşmesini hızlandırır.

Hücreleri güçlendiren bezelye bu sayede saç köklerine de yarar sağlar. Yıpranma ve döküme üzere saç dertlerinin yaşanmasını önler. Saçların süratle uzamasını destekler. Hafta da bir tabak tüketmek bu faydayı sağlamak açısından ehliyetli olacaktır. 

Hudut hücrelerin işlevselliğini artırdığından dimağda yaşanma ihtimali olan rahatsızlıkları önler. İleri yaşlarda sıklıkla artan unutkanlık, pankreas ve alzheimer üzere marazların yaşanma riskini düşürür.

Göz sıhhati için tesirli olan A vitamini ve lutein bakımından varlıklı olan bezelye, bilhassa sarı nokta ve katarak üzere marazların oluşmasını maniler.

Demir emiliminin kana süratle yayılmasını sağlayarak kansızlığın yaşanmasını ketler.

Mevsim geçişlerinde aniden zayıflayan bağışıklık sisteminin güçlü kalmasını sağlar. 

Bir bardak bezelye vücudun muhtaçlığı olan C vitamininin yüzde 60’ını karşılar. 

Folik asit gelişim için epeyce gerekli olan bir husustur. Mahsusen gebe hatunların tüketilmesi konusunda mütehassıslar açıklamalarda bulunuyor. Bezelye hem folik asidi hem de K vitaminini kolay kolay sağlar. 

Bağırsaklardaki flora sayısını korur. Ayrıyeten lif bakımından da varlıklı olduğundan kabızlık üzere boşalım problemlerin yaşanmamasını sağlar. 

Kas ve kemiklerin gelişmesini destekler. Ürik asidi azaltarak ödem oluşmasının önüne makbul. 

Ana karnından itibaren tertipli tüketen bir evlat illetlere karşı dana dinç olur. 

Güçlü bir antioksidan olduğundan karaciğerin toksinleri vücuttan atmasını destekler. 

Yorum Ekle