Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bergamot nedir? Bergamot nerede yetişir? Bergamotun yararları nelerdir?

Bergamot nedir? Bergamot nerede yetişir? Bergamotun yararları nelerdir?

Çoklukla aroma olarak bilinen bergamot, aslına başlı başına bir besindir. Yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan bergamot, ekşi bir tadı vardır. Yeşil limonla karıştırılan bergamotun insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Boğaz enfeksiyonunu ve kuruluğu anında bitirir. Pekala Bergamot nedir? Bergamot nerede yetişir? Bergamotun yararları nelerdir? Sizler için merak edilen bu soruların karşılıklarını araştırdık.

Bilim literatüründe Citrus Bergamia olarak geçen Bergamot, ailesine aittir. Küçük ağaçlarda yetişen bergamot, görünüş olarak limona benzeri. Ama dış kabuğu nispeten çokça girintili çıkıntılıdır. Önceleri beyaz çiçek olarak açan bergamot, vakitle büyür. Dış kısmı bazen sarı bazen yeşildir. İçindeki et limonun iki katı ekşidir. Limona orantıyla da kokusu daha keskin ve ziyadedir. Devletimizde Şark Akdeniz kıyı kısımlarında yetiştirilir. Kabukları sıkılarak içinden çıkartılan likit ve yağ aroma olarak kullanılır. Güçlü kokusu sayesinde siyah çayla karıştırılır. Bunun yanı sıra bergamottan reçel de elde edilir. İsmin kökeni Beyefendi Armududur. Lakin İtalyanca Bergamotta Fransızca da Bergamote olarak değiştirilmiştir. Fakat Bergamotun anavatanı Şark Hindistan kıyılarıdır. Son yıllarda çay kültürümüzde sıklıkla kullanıldı. Bunun yanı sıra ot İpek yoluyla Osmanlı vaktinde da mutfakta ve saray sultanlarının ferdî bakımlarında tercih edilmiştir. Kozmetik ve ilaç kesiminde de tercih edilmiştir. Yapılan araştırmalarda bergamot çayı sistemli tüketildiğinde yaşanılan kronik uykusuzluğa güzel geldiği tespit edilmiştir.

BERGAMOTUN YARARLARI NELERDİR?

– Bergamot, içerdiği unsurlar sayesinde rahatlatıcı bir tesire sahiptir. Mahsusen kas ve kemik tutulmalarında masaj sırasında kullanıldığında daha süratli bir yarar gösterir. 

– Kabuklarından elde edilen reçel sabah kahvaltılarında tüketildiğinde sindirim meselelerine yarar sağlar. Bilhassa mide ve bağırsakların fonksiyonlarını hızlandırarak metabolizmayı düzenler. lif içerdiğinden uzun müddet tok kalınmasını destekler. Bu da kilo vermeye yardımcı olur. Gün uzunluğu güç sağlayarak gerilim ve yorgunluk oluşmasını maniler.

– Narinciye ailesine ilişkin olduğundan öbürleri üzere bergamota bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücuda giren virüs ve bakterilerin tesirlerini azaltarak idrar yoluyla atılmasında yardımcı olur. 

– Yalnızca bağışıklığı değil tıpkı vakitte boğaz enfeksiyonlarını da temizler. Kuru öksürüğü giderir. Birebir devirde bergamot çayı tüketildiğinde ağız içinde de enfeksiyon oluşumunu önler. Tükürük bezlerini çalıştırdığından diş aralarında besin atıklarının neden olabileceği sararmayı köstekler.

– Antioksidan bakımından zengindir. Vücuttaki muaf radikalleri  temizler. Böbreklerde taş ve kum oluşumunun önüne makbul. Olmuş olan taşı ise kolaylıkla dökmeyi destekler.

– Mütemadi uykulu hissetme üzere durumlar içinde ülkü bir besindir. Çok az ölçüde kafein içerdiğinden uykuyu köstekler. Hudut hücrelerini daha zinde çalışmasını sağlar. Başkaca vücudun likit orantısını düzenler.

– Üst teneffüs yolları marazlarının tesirlerini azaltır. Aniden yükselen ateşi düşürür. Vücut ısısını istikrarlar. Organların daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Yorum Ekle