Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
BenQ W2700  incelemesi  BenQ W2700 İnceleme

BenQ W2700 incelemesi BenQ W2700 İnceleme

  • Üst seviye manzara performansı
  • CinematicColor teknolojisi
  • HDR-PRO desteği
  • Heyetim ve tasarruf
  • HDR performansı
  • Hizalama kolaylığı
  • Lamba ömrü
Özetle

BenQ W2700, sahip olduğu özelliklerle sinemaseverler tarafından ilgiyle pahalandırılacak bir projeksiyon cihazı oluyor. O nedenle film keyfini hanesine taşımak isteyenlerin yakından incelemelerini ısrarla tavsiye ediyoruz. Tercih edecek olanların da cihaz konutlarına konumlandırırken muhakkak BenQ’nun web sitesindeki Projektör Hesaplama pratiğini kullanmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü böylelikle cihazın ülkü izleme arasını kolaylıkla ayarlayabilir ve bu sayede tam performansı elde edebilirsiniz. Son olarak 3D severlere, BenQ W2700’ün 3D özelliğine sahip olduğunu da söyleyelim ve cihazın ocak ayı içinde raflarda olacağı malumatını de vererek incelememizi noktalayalım.

Kimler Almalı

Hanesinin bir odasını film salonuna çevirmek isteyenler için ülkü olan BenQ W2700, gerçekçi 4K manzara sunması, bunu canlı ve doygun renklerle süslemesiyle güzel bir projektör arayanlar tarafından rahatlıkla tercih edilebilir.

Konutları film salonuna çevirme savında olan BenQ W2700 ne kadar düzgün? İnceledik!

Geçen sene BenQ’nun W1700 modelini incelemiştik hatırlarsanız. Aradan tam 1 yıl geçti ve bu kere de şirketin yeni W2700 modeli önümüzde. Bilhassa hane filmine gönül vermiş olanların bu eseri epey beğeneceklerini düşünüyoruz, çünkü daha evvel cihazın lansmanında bir film salonunda bu eseri deneyimledik, akabinde ise ofisimize gelmesiyle bir müddettir kullanıyoruz. Geçen yılki modele nazaran epey yol kat eden BenQ, dediğimiz üzere bilhassa hanede yeterli bir film sistemi kurmak isteyenlere şık bir model çıkartmış. Pekala, BenQ W2700 hakkında bu türlü düşünmemize sebep olan özellikleri neler, artık adım adım incelemeye başlayalım.

Tasarım

BenQ W2700, dizaynıyla geçen yılki modeli andırsa da, biraz daha yayvan, biraz daha zaviyeli bir model olarak önümüze çıkıyor, lakin kompakt yapı korunuyor. Estetik açıdan pek hoş görünen cihazın menü tuşları tekrar üzerinde, kontakları da art yüzde mahal alıyor. Kutu içeriğinden elbette cihazın uzaktan kumandası çıkıyor ve karanlıkta rahat tasarruf için kumanda tuşlarında aydınlatma da bulunuyor.

Tasarımı ve estetiğinin yanı sıra heyetim ve tasarrufuyla da epey pratik bir model olan W2700, selef modele nazaran yansıtma uzaklığını de düşürmüş. Sadece 2.5 metre üzere bir aradan 100 inçlik manzara yansıtabilen cihaz, net manzara boyutuyla maksimum 200 inç boyuta ulaşabiliyor. Projeksiyon cihazları zati geniş ekran boyutlarında imaj üretebilmeleriyle televizyonlara kıyasla fiyat/performans manasında avantaj sağlıyorlar. BenQ W2700 de bunu sonuna kadar kullanan bir model oluyor.

Cihazın 1.3x optik yakınlaştırma nispeti mevcut, başkaca hizalama düzeltme ayarı da epey etkii çalışıyor. Dikey lens kaydırma ile yüzde 10 orantısında aşağı yukarı ayar imkanı tanıyor cihaz.

Özellikler

BenQ 2700, 4K çözünürlüğünde manzara üretmesinin yanı sıra, 2000 lümen gücünde pek parlak ışık menşesi ile dikkat çekiyor. Yeni 0,47 inç tek DMP DLP projeksiyon sistemini kullanan cihazın teknik detayları arasında tekrar 30.000:1 kontrast pahası, 30 bit derinliği ve doğal 16:9 imaj nispeti mekan alırken, bu cihaz bilhassa CinematikColor teknolojisi ve standartları çerçevesinde kişisel bir model oluyor.

BenQ, W2700’ün lansmanında da üzerinde nispeten durulan özellikleri arasında mekan alan CinematicColor teknolojisi, gerçek ve gelişmiş renkler kullanarak üretilen imgeyi zenginleştiren değerli bir öge. CinematicColor ile standardında Rec.709‘un yüzde 100’ünü karşılayan ve DCI-P3 yerinin yüzde 95’ini kapsayan cihaz, böylelikle sinemalardaki sahnelerin direktörün filme uyarladığı formda, renk kalitesinde bozulma olmadan konutunuzdaki perdeye yansımasını sağlıyor.

Elbette cihazda başkaca bir HDR modu da mevcut. Muadillerden farklı olarak şahsi HDR-PRO sistemini kullanan BenQ W2700, böylelikle 4K’ya hususî bir içerik çıkartıyor. HDR10 ve HLG formatlarını destekleyen HDR-PRO ile birlikte parlaklık, kontrast, doğal kombinasyonu pek akıcı formda işliyor.

Bu arada bu cihazın fabrikasyon çıkışında hususî renk ayarlarının yapıldığından da bahsetmek lazım. BenQ yetkilileri, şahsi cihazlar ve yazılımlar kullanarak cihazı kalibre ediyorlar ve bunu gösterir bir ISFccc onaylı görsel kalibrasyon sertifikasıyla da cihazın yanında müşterilere veriyorlar.

Performans

BenQ W2700, performans konusunda ziyadesiyle beğendiğimiz bir model oldu. İncelemenin başından beri söylediğimiz üzere münhasıran hanede film keyfini, tıpkı sinemadaymış üzere yaşamak isteyenlerin de muhakkak yakından incelemelerini öneriyoruz. Bilhassa loş ışık performansıyla renk ve kontrast bedellerinden şad kaldığımız cihaz, parlak ışık altında ise yeniden görünür elbette gelgelelim kuşkusuz en düzgün performansı loş ışıkta ve karanlık ortamlarda alıyorsunuz ki, cihazın alametifarikası da esasen bu ambiyansa kişisel.

Bu arada W2700’ün üzerindeki hoparlör sayısını da arttıran BenQ, bu defa 5W’tan çift hoparlöre nokta vermiş cihazda. CinemaMaster Audio+ ses desteğiyle de birlikte güçlü ses sunduğunu söylemek lazım. Ses seviyesi hem yüksek, hem de istikrarlı olarak geliyor ve geniş bir oturma odasını ziyadesiyle dolduracak seviyede. Böylelikle imgenin yanına düzgün bir ses servisinde bulunan W2700, cihaza bağlayacak ek bir ses sisteminiz yoksa çok yetecektir.

Evet, cihazın lamba ömrü ne kadar? Olağan tasarrufta 4000 saat lamba ömrü sunan BenQ W2700, ekonomik tasarrufta bu vadeyi 10 bin saate uzatıyor. Şayet SmartEco modunda kullanırsanız ise bu müddet tam 15 bin saate uzuyor ki, cihaz bu manada hayli uzun ömürlü davranıyor.

BenQ W2700 Teknik Özellikleri
Eser Modeli BenQ W2700
Eser Çeşidi Projeksiyon Cihazı
CHIP Online Notu 90
Üretici BenQ
Firma BenQ     (216) 571 48 88
Teknik Detaylar
Projeksiyon Sistemi DLP
Doğal Çözünürlük 4K UHD (3840×2160)
Parlaklık 2000 ANSI Lümen
Kontrast Orantısı 30.000:1
Ekran Boyutu 30 inç – 200 inç
Net Ekran Boyutu (Diyagonal 40 inç – 200 inç
Doğal En Uzunluk Nispeti Doğal 16:9 (6 en uzunluk orantısı seçilebilir)
Işık Menşesi Lamba
Işık Aslı Watt Ölçüsü 245W
Işık Menşesi Ömrü 4000 saat (normal), 10000 saat (ekonomik), 15000 saat (SmartEco)
Hoparlör 5Wx2
Yansıtma Arası Nispeti 1.13 – 1.47 (100″ @ 2.5 m)
Yakınlaştırma Orantısı 1.3X
Temaslar HDMI (2 adet), PC, USB, ses girişi
Güç 340 W
3D Desteği Var
Boyutlar 380 x 127 x 263 mm
Tartı 4.2 kg.

Yorum Ekle