Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Beğenilen sulanma ve kaşınma koronavirüs belirtisi mi? Koronavirüsün gün gün belirtiler nelerdir?

Beğenilen sulanma ve kaşınma koronavirüs belirtisi mi? Koronavirüsün gün gün belirtiler nelerdir?

Tüm yerküreyi tesiri altına alan ve neredeyse milyon insanın vefatına neden olan koronavirüsün belirtileri seyir değiştirdi. Insandan bireye farklılık gösteren koronavirüs tıpkı devirde şiddeti de farklılık göstermektedir. Birtakım hastalarda seyri yavaş ilerlediğinden konutta bile tedavi olabilir. Son olarak bilirkişiler göz kızarması ve yanmasının da virüsün belirtisi olabileceğini açıkladı. Koronavirüs belirtiler mi değişti?

2003 yılında ortaya çıkan ve birçok kişinin aniden vefatına yol açan Sars virüsü kuşkusu milletlerarası uçuşları etkiledi. Uçakları karantinaya alan eksperler ölümlere neden olan virüsün Sars olmadığı daha tehlikeli farklı bir virüs olduğunu tespit etti. Çin’de başlayıp ABD’ye sıçrayan virüs tıpkı Sars ve zatürre üzere belirtilerle ilerleyen Koronavirüsü (Corona) isimli virüs, Aralık ayından bu yana yaygınlaşmaktadır. Aniden ortaya çıkan Korona virüsü tüm yerküre devletlerini hareketlendirdi. Mevte yol açan Corona virüsü akciğeri iflas ettiriyor. Yerküre Sıhhat Örgütünü de harekete geçiren virüs hakkında detaylı çalışmalar başladı.1960 yıllarında birinci sefer tespit edilen Korona virüsü burun boşluklarından akciğere iniyor. Buradaki tüm hücrelerde önemli deformasyona yol açıyor. Ama hastada birinci önce  hafif burun tıkanıklığı ve öksürme belirtileri gösterdiğinden kişi korona virüsüne yakalandığının farkına varmıyor. Bu da virüsün süratle vücutta ilerlemesini sağlayan sürece yol açıyor. Sars virüsü üzere teneffüs yolu enfeksiyonuna taban hazırlarken yavaş yavaş akciğerin fonksiyonlarının yitiriyor. Bu virüsler hayvanlardan kişilere nasıl geçtiği şimdi bilinmezse de kişilerde ölümlere yol açtığı görüldü. Şimdilerde tüm yerküreye yayılan virüs mutasyona uğradığı söyleniyor. Bu yüzden şiddeti her tarafta farklılık gösterir. Yerküre Sıhhat Örgütü bu virüsün hafif bir halde atlatıldığını açıkladı. Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdemir, koronavirsü hakkında bilinmeyenleri anlattı. Özdemir, koronvirüsün mutasyona uğrayacağını belirtti. Hayvanlardan kişiye geçen ve beşerden beşere teneffüs yoluyla bulaşır. Bu süreçte de ekseriyetle virüsler mutasyona uğrar. 2019 yılının son ayında görülen ve 2020 yılının 3. ayından itibaren tüm yerküreyi tesiri altına alan koronavirüsün Sars-Cov virüsüyle yüzde 80 benzerlik gösterdiğini belirtti. 

GÜN GÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hacettepe Üniversitesi’nin araştırma encümeninin hazırladığı takvime nazaran koronavirüsün gün gün ortaya çıkan belirtileri açıklandı. Birtakım bilirkişiler Çin’de birinci ortaya çıktığı üzere kimi belirtilerin değiştiğini argüman etti. Virüs en çok İtalya’da Çin’de görüldüğü üzere yaşandığı da ayrıyeten belirtildi. Vaka sayısının giderek artığı virüsün gün gün belirtileri;

BIR NUMARA GÜN

Üst teneffüs yolları hastalıklarına emsal belirtiler görülür. Hafif ateş ve boğaz ağrısı akabinde bağışıklığı zayıf olan şahıslarda mide bulantısı ve ishal yaşanır.

DÖRDÜNCÜ GÜN

Boğaz ağrısının şiddeti giderek artar. Seste boğukluk yaşanır.Yeme ve içmede aktivitesinde yutkunma zorluğu görülür. Hafif baş ağrısı ile birlikte ishal devam eder.

BEŞİNCİ GÜN

Boğaz ağrısındaki şiddet anormal aşama de artar. Yeme ve içme epeyce ağrılı bir hale gelirken hareket esnasında kemik ve eklemlerde şiddetli ağrılar görülür.

ALTINCI GÜN

Kuru öksürük ve şiddetli boğaz tahribatı yaşanır. Tüm gayrı belirtiler giderek şiddetlenir Örneğin;  konuşurken yutkunurken boğaz ağrısı şiddetlenir. Şiddetli bitkinlik başlar. Mide bulantısı artar. Hengam zaman nefes almada zorluk yaşanır. Ayrıyeten ishal ve kusma şiddetlenir.

YEDİNCİ GÜN

Ateş aniden 38 aşamaya yükselir. Öksürük ve balgam çok şiddetlenir. Vücut ve baş ağrılarıyla birlikte kusma çok şiddetli bir hale gelir.

SEKİZİNCİ GÜN

Teneffüs düşüncesi yaşanır. Göğüs kesimi çok ağır olarak hissedilir. Öksürükle birlikte baş ve eklem ağrıları son aşama artar. Vücut sıcaklığı 38 aşamanın üzerine çıkar.

DOKUZUNCU GÜN

Tüm belirtiler şiddetle artar. Yüz yahut dudaklarda mavileşme görülür. Öksürük ve balgam çok şiddetlenir. Vücut ve baş ağrılarıyla birlikte kusma çok şiddetli bir hale gelir. Bu belirtilere sahipseniz derhal tıbbi yardım alın.

KORONAVİRÜS GÖZDEN DE BELİRTİ VEREBİLİR!

Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan ve birinci açıklamalara nazaran öksürük ve yüksek ateş şikayetiyle başlayan koronavirüs bugün seyir değiştirdi. Hala en şiddetli belirtileri ateş ve öksürme olan virüs farklı kişilerde farklı belirtiler gösterdi. Hastanelere başvuran kimi kimseler göz yanması ve sulanması şikayetlerinin akabinde koronavirüs testinin müspet çıkması, virüsün yeni belirtileri olduğunu kanıtladı. Op. Dr. Ertan Sunay, bu hususla ilgili işte şu açıklamayı yaptı:

“Geçen hafta hastanemize gözünde ağrı ve kanlanma şikayetiyle başvuran bir hastamızda bu duruma evvel bir mana veremedik. Muayenesinde bir hastalık bulamadık. Bu vadede hastamızı yakın takibe alarak, karantina koşulları hakkında bilgilendirerek, konutuna gönderdik. Günlük hasta takibimiz sırasında, hastamızın ani başlayan yüksek ateş ve öksürük nedeniyle hastaneye yatırıldığını, Covid-19 testinin de olumlu çıktığı haberini aldık, neyse ki bu hastamız süratle güzelleşerek hanesine, sevdiklerinin arasına döndü. Memleketler arası ve Türkiye’de ki Covid-19 pandemi hastanelerinde ki tabip meslektaşlarımız ile temas kurarak hastaların göz belirtileriyle ilgili süratli bir konsültasyon süreci başlattık. Memleketler arası makaleler , tüm ilmî araştırmalarımız ve meslektaşlarımız ile yapmış olduğumuz görüşmeler bize gösterdi ki her 3 Covid-19 hastasının birinde kimi göz rahatsızlıkları belirtisi oluştuğuna karar verdik.”

“KARATAY: CORONAVİRÜSÜNE KARŞI AŞI YAPAMAZSINIZ…”

 

Virüse dair enteresan bir açıklamaya imza atan Prof. Dr. Canan Karatay, aşının virüs için çok geç olacağını söyledi. Karatay, “Koronavirüs salgınına karşı aşı yapamazsınız. Sıhhat bir hücrede kapılar kale kapısı üzere sağlam açılmaz ve hastalanmayız. Ben onu söylüyorum onun için doğal besleneceğiz. Virüs ve griplerin her sene yenisi çıkar bunun aşısı olmaz. Bunun tek aşısı tek yolu kendi hücrelerimizin güçlü ve sıhhat kılmaktır” açıklamalarını yaptığı esnada bir dinleyicinin aşı sorusuna ise “Ben evlat tabibi değilim, ben grip aşısına onum. Bakın koronavirüs çıktı. Bu sene kullanılan grip aşırısı 2016 yılının virüslerine karşı yapılmış. 3 tane krofinya virüsünde üretmişler bu sene yapıyorlar. Görüyorsunuz kardeşim koronavirüs salgınına karşı aşı yapamazsınız. 18 ay 24 ay sonra çıkacak dediler esasen o devir korunavirüs kalmıyor. 7 tıp koronavirüs var artık. Vesair virüslerden farkı yok mangalda kül bırakmıyorlar. Virüs demek canlı vücudun içinde hayvanda olabilir, bitkide olabilir yaşar büyür kuru yanda yaşamaz. Sıhhat bir hücrede kapılar kale kapısı üzere sağlam açılmaz ve hastalanmayız. Ben onu söylüyorum onun için doğal besleneceğiz. Virüs ve griplerin her sene yenisi çıkar bunun aşısı olmaz. Bunun tek aşısı tek yolu kendi hücrelerimizin güçlü ve sıhhat kılmaktır” kelamlarıyla yanıt verdi. 

KORONAVİRÜSTEN KORUNMANIN EN DOĞAL YOLU KELLE PAÇA!

Birebir devranda Karatay, virüsten korunmanın yolları hakkında da konuştu. Ünlü tabip virüsten korunmanın en sağlıklı istikameti bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğunu söyledi. Bağışıklığı güçlendirmenin en doğal yolunun ise kelle paçadan geçtiğini vurguladı. Ayrıca  Karatay, “Lahana, turp, kereviz, sarımsak, soğan, pancar bunlar çok kıymetli. Bunların hepsi toprağın içinde. Tabiat aslında size yol gösteriyor, kışın bunları yiyin diyor. Gelecek sene önümüze çıkacak virüslerin ne olduğunu bilmiyoruz. Grip virüsleri her vakit kılıf değiştiriyor” sözlerini de kullandı. 

KORONAVİRÜSE KARŞI GÜNLÜK HAYAT NASIL DÜZENLENMELİ?

Marazlar Derneği Yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüsten korunmak için günlük hayatta birtakım durumlara dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Ceyhan, paranın keten ve pamuktan üretildiğini bu yüzden virüsün tutunma açısından tercih ettiği mahallerden biri olduğunu vurguladı. Başkaca dışarıda giyilen kıyafetlerin o gün içerisinde ya yıkanması ya da 6 saate yakın havalandırılması gerektiğini belirtti. Virüs hava ortamında noktaya daha yakın olduğundan ayakkabıyla katiyen içeri girmemesi ve ayakkabıya temas esnasından acilen sonra ellerin dezenfekte edilmesi gerektiğini söyledi. Son olarak da kargo ve paketli servislerin paketlerinin derhal çıkartılıp bir poşede konulup meskenden çıkarılmasını ellerin ve sair paketin yıkanmasını söyledi. 

BAYANLAR ERKEKLERE ORANTIYLA DAHA MI DİRENÇLİ?

Süratle yayılmaya başlayan korona virüsü, hakkında  Marazları Mütehassısı Prof. Dr. Ergin Çiftçi hususî açıklamalarda bulundu. Virüsün yaş ve cinsiyete nazaran tesirlerinin değiştiğini belirten Çiftçi, mahsusen sigara içenlerin daha büyük bir risk altında olduğunu vurguladı. Kompetan hekim “Kadınlar bu açıdan biraz daha şanslı gözüküyor gelgelelim burada farklı nedenler var.  Bunların arasında sigaranın mahal aldığını söyleyebiliriz. Sonuç olarak sigara içimi akciğer fonksiyonlarını bozarak vücudu pek çok illete karşı daha dayanıksız hale getiriyor. Ancak şunu unutmamak gerekir, her ne kadar evlatlar yaşlılar, erkek ve hatun olarak bir fark olsa da şunu görüyoruz ki bu hastalık her iki cinsi ve her yaşı kapsıyor. Illetin tartısı değişebiliyor ve bu nedenle bayanların kendini daha inançta hissetmesi, erkeklerin daha riskli hissetmesi üzere bir durum yoktur. Sonuç olarak hepimiz risk altındayız ve himaye tedbirlerimizi bundan bağımsız olarak kesinlikle almalıyız. Bu güvenebileceğimiz ya da kendimizi daha bed hissedeceğimiz bir durum değildir lakin istatistik şu an için var ve hengam içinde bu rakamlar değişebilir” formunda konuştu.

“BU VİRÜS TÜRKİYE’DE DE VAR LAKIN…”

Şimdi yeni yaygınlaşmasına karşın ölümlere neden olan corona virüsünün kesin bir tedavisi yoktur. Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi ve Klinik Mikrobiyoloji Kompetanı Prof. Dr. Bahadır Ceylan korona virüsüne dair merak edilenleri cevapladı:

 CORONAVİRÜSÜ TÜRKİYE’DE VAR MI?

CORONA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Hava ve temas yoluyla kişiden beşere makbul. Mahsusen toplu sahalarda süratle yayılır. Lakin hayvandan beşere nasıl bulaştığı şimdi ayan değil. Corona virüsü hava ile temas ettikten bir saat sonraya kadarda yaşayabildiğinden ortaya çıktığı ortamlardan uzak durmak gerekir. Bu yüzden Çin havalimanında karantina yerinde önemli bir dezenfekte yapıldı. Fakat eksperler gerekmedikçe uçuşların iptal olmasının daha yararlı olacağı yanında açıklamalarda bulundu. İnsan vücudunda sinüs yollarına yerleşerek devam ediyor. Sars virüsüyle örtüşmesine karşın birinci günlerde ateşlenmeye neden olmuyor. Vücudun korona virüsü fark ettiği andan itibaren ateşlenme görülür. 

CORONA VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Olağan grip üzere başlıyor. Ama 3 gün sonrasında şiddetli öksürük göğüs ağrısıyla devam eder. Kuluçka devrini tamamladığından vücudun direncini süratle düşürür. Gün geçtikçe ateşlenme,terleme, ağız kuruluğu, balgamlı öksürük, sinüs yollarında tıkanıklık, nefes almakta zorlanma üzere belirtiler yaşanır. Belirtiler gün gün şiddetini artırır. Bağışıklık sistemi antikor üretmesine karşın bu büsbütün vücudun fonksiyonlarını olumsuz tesirler. Çok ateşlenmeye maruz kalan kemiklerde ağrılarda görülür. Birtakım mütehassıslar Sars kadar önemli bir virüs olmadığını ama acilen tespit edilmediğinde vefata yol açacağını vurguluyor.

CORONAVİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Virüsün tesirleri hastanın bağışıklık sistemine nazaran değişir. Eksperler kimi kimselerde şiddetli belirti yaşanmadan hafif atlatılır. Bunun içinde ilaç tedavisi sağlandığını belirtiyor. Gelgelelim bağışıklığı zayıf olan mahsusen C ve D vitamini eksikliği olan şahıslarda şiddetli ilerler. Bunun için tedavinin başlangıcında likit desteği sağlanır. Zira korona virüsü süratle vücutta likit kaybına yol açar. Ateş düşürülür. Tıpkı devranda ağrılar içinde yüksek dozda ağrı kesiciler verilir. Eksperler istirahatın nispeten değerli olduğunu söylüyor. Başkaca virüsün yaygın olduğu meydanlardan uzak durmanın daha sağlıklı olduğu belirtiliyor. 

KORONAVİRÜSÜNÜN AŞISI VAR MIDIR?

Tüm yerküreyi korkutan koronavirüsü bilim kişilerini harekete geçirdi. Şahsi aşı geliştirmek için gece gündüz çalışan bilim kişileri aşı konusunda açıklamada bulundu. Hayatını kaybedenlerin sayısı 213’e yükselen koronavirüsünün aşısının 20 ay içerisinde tamamlanacağı söylendi. Virüse enfekte olmuş insan sayısı ise 9 bin 809 kişi olduğu açıklandı. Bunun yanı sıra Türk bilim kişileri da virüslerle ilgili değerler alınması yanında açıklamalar yapıyor. Prof. Dr. Oğuz Karabay, virüslerden korunmanın olağan yollarının olduğunu söyledi. Yüzyıllardır Anadolu mutfağından eksik olmayan soğan ve sarımsağın yanı sıra bir misafir gelince ikram ettiğimiz kolonyanın da virüsleri önlemek için tesirli yol olduğunu vurguladı. Başkaca Karabay, virüslerin ölümcül olmaları cephesinde çıkan haberlerin yanlış olduğunu söyledi. Ünlü tabip ölümcül olmasının tek nedeni bağışıklığı zayıf ve yeteri kadar temizlenmeyen bireyler için makbul olduğunu da açıkladı. 

Yorum Ekle