Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Barbunya balığı özellikleri? Barbunya balığının yararları ve faydaları

Barbunya balığı özellikleri? Barbunya balığının yararları ve faydaları

Türkiyede Barbun olarak bilinen Barbunya Balığı (bkz wiki) sağlık açısından müthiş faydaları vardır. Rengi kırmızımsı olan bu güzel balığın genelde yaz aylarında görülür ve tüketimi yaz aylarında tercih sebebidir. Tekir Balığı ile çok benzer olan bu balığın faydalarını ve yararları hakkında daha fazla bilgiye sahip olalım.

Barbunya balığı (Barbun)

Rengi ve yapısıyla dikkatleri üzerine çeken barbunya balığı, orta uzunluktadır. Mullidae ailesine ilişkin olan bu balık tipi barbunya olarak geçmesinin nedeni bakliyat çeşitlerinden biri olan barbunyaya benzediğindendir. Yanlardan basık pembe, turuncu ve beyaz renklere sahiptir. Görünüm olarak Tekir balığıyla karıştırılır lakin aralarında çok besbelli farklar bulunmaktadır. Yağ orantısı az olan bu balık çeşidi yaz aylarında omega-3 alımı bakımından yararlıdır. Dört farklı çeşidi olan barbunya balığı; magnezyum, demir, potasyum ve çinko bakımından zengindir. Mütehassıslar yaz aylarında da gerekli vitamin ve mineralin alınması için barbunya balığını önerir. Kepez barbunyası, çalı barbunyası ve sultan barbunyası üzere isimlere de sahiptir. Bunun nedeni de her yörede kendine mahsus bir isim almıştır.

Ilık ve çamurlu denizlerde 300 metreye kadar olan derinliklerde görülür. 40 cm uzunluğunda olan balığın rengi turuncu ve al olmasına karşın süzgeçleri sarıdır. Denizin dibinde 24 nokta sıcaklıkta üreme gerçekleştirir. Sürüngenlerle ömrünü sürdüren barbunya balığı tıpkı devirde denizdeki vahşi tipler içinde vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Ege ve Akdeniz sahillerinde bulunan bu balık çeşidi bu yüzden bu yörelerin vazgeçilmez yemekleri arasında konum alır. Temmuz ayından başlayıp Ekim aylarına kadar tüketilebilir. Kızartması, ızgarası ve en meşhuru ise Kağıt kebabı olarak tüketilenidir.

Barbunya balığı

BARBUNYA BALIĞININ YARARLARI

A vitamini bakımından varlıklı olan bu balığının göz sıhhatine olumlu tesiri vardır. Yapılan araştırmalarda barbunya balığı yiyen bir kişinin göz sorununun azaldığı tespit edilmiştir. Bunun tıpkı sıra da ileri yaşlarda görülme ihtimali olan sıhhat meselelerinin yaşanmasını da ketler.

Vücudun muhtaçlığı olan vitamin ve minerallerden münhasıran hücreleri güçlendiren potasyum bakımından zengindir. Tüm sistemlerdeki organların işleyişini güçlendiren barbunya balığı, hudut sistemini yenileyerek ruhsal rahatsızlıkların riskini azaltır.

BARBUNYA BALIĞININ YARARLARI

Omega-3 yağ asidi bakımından varlıklı olduğundan dimağ sıhhatine da eği vardır. Münhasıran konsantreyi artırarak hafızanın ya da belleğin unutkanlık üzere marazlar yaşamasını önler.

Bir farklı yapılan araştırmada selenyum hususu bakımından varlıklı olan barbunya balığı, kanser marazlarının yaşanmasına yer hazırlayan süreçleri engellediği tespit edilmiştir.

Vücudumuzda öbür besinler nedeniyle biriken zehir ya da toksinlere adeta detoks tesiri sağlayarak atılmalarına neden olur. Kimi bilirkişiler bilhassa sigaranın neden olduğu hasarı azaltmada yararlı olabileceğini düşünüyor.

BARBUNYA BALIĞI TARiFi

Gebe bayanlar tüketilmesi tavsiye edilen bu balığın bebeğin beyini için retinasının gelişimine olumlu ek sağlar. Bu da bebeklikten itibaren zeki bir çocuk gelişimini destekler.

– Diyet yapmak lakin birebir devirde gücün yüksek olmasını isteyen insanlarında rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.

Barbun Balığı Tarifi

Bu güzel balığın şifalı olduğunu gördükten sonra güzel bir yemeğinide yapmak istiyorsan yemek tarifi bölümümüzden müthiş tarife bakabilirsiniz.

Yorum ( 1 )

  1. tam diyecektim ki Barbun Balığı Tarifi

    yazsanız süper olurdu baktım varmış teşekkürler faydalı bilgi için…

Yorum Ekle