Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bamyanın yararları nelerdir? Hangi illetlere uygun gelir? Bamya tohumu ne işe yarar?

Bamyanın yararları nelerdir? Hangi illetlere uygun gelir? Bamya tohumu ne işe yarar?

Çiğ hali tüketilmeyen besinler arasında taraf alan bamya lif bakımından zengindir. Bu yüzden bağırsaklar için doğal ilaçtır. Bunun yanı sıra vücuttaki toksinleri atmada yardımcı olan bamya mahsusen romatizmal marazlara uygun gelir. Evet Bamyanın yararları nelerdir? Bamya suyunun yararı var mıdır? Hangi marazlara yeterli gelir? Bamya tohumu ne işe yarar? İşte yanıtları:

Günlük tüketilen 100 gram bamya vücudun gereksinimi olan folik asit ölçüsünün yüzde 20’sini karşılar. Bamya lif, demir, magnezyum, kalsiyum minerallerinin yanı sıra A ve C vitaminleri bakımından da epeyce zengindir. Yapılan araştırmalarda bamyanın içeriğinde şeker nispeti düşük, güç orantısı yüksek unsurların de bulunduğu ortaya çıkmıştır. Ebegümeci ailesine ilişkin olan bamya ılık iklimlerde yetişir. İçerdiği yüksek lif sayesinde mide ve sindirim hastalıklarına yarar sağlar. Kızartması, salatası ve yemeği yapılan bamya birtakım yörelerde kurutularak da tüketilebilir. Yapılan araştırmalarda idrar dökmede tesiri olduğu ortaya çıkan bamyanın çiçekleri ezilerek çay yapılır. Akdeniz iklimine ilişkin olan bu zerzevat Japonya ve Hindistan’da sıklıkla tüketilir. Memleketimizde Ege ve Marmara’da yetiştiriciliği yapılan bamya kültürel bir sebzedir. Mütehassıslar yaz aylarında haftada bir kere tüketilmesini tavsiye ediyor. Varlıklı mineralleri bakımından hem vücudun likit orantısını artırıyor hem de vücut için gerekli olan vitamin ve mineralleri sağlıyor. Bu yüzden haftada en az 3 gün tüketilmesi gereken kıymetli besinler arasında nokta alıyor. 

BAMYA SUYUNUN YARARI VAR MIDIR?

Eski çağlardan beri tüketilen bamya suyu, bilhassa boğaz enfeksiyonlarına yarar sağlar. Kesin bir araştırması olmazsa da halk arasında kandaki şekeri düzenlediği söylenir. Folik asit bakımından güçlü olan bamya suyu, hamilelik devir için olmazsa olmazlardandır. Bebeğin gelişimi için ek sağlayan folik asidi bamya suyu yüzde 30 nispette karşılayabilir. Bu sayede kemiklerin gelişimini de olumlu katı verir. Bamya saplarını kesip güzelce yıkayın. Bir kaba koyduğunuz bamyaların üzerine su ekleyin. Bir gün boyunca beklettiğiniz bu karışımdaki bamyaları yeterlice sıkın ve suyunu çıkarın. Bamya posalarını kurumuş ayak topuğuna ya da dirseklere sürebilirsiniz. Çıkan suya da sıkarak günde bir defalığına tüketebilirsiniz.

BAMYANIN TOHUMU NE İŞE YARAR?

Bamyanın içinde bulunan minik toplara bamya tohumu denir. Bu tohumlar toplanarak kurutulur. İçeriğinde yüksek ölçüde çinko ve demir unsurları barındıran tohumlar eski çağlardan beridir alternatif tıpta tüketilirmiş. Merak edilen sorulardan biride bu tohumlar nasıl tüketilir? Bir su bardağı dolu bamya tohumunu arı bir tülbente koyun. Bir bardağın ardı ile yeterlice ezin. Toz haline gelen tohumları bir kaseye alın. İçerisine bir buçuk yemek kaşığı bal ve bir çorba kaşığı zeytin yağı koyup karıştırın. Karışımı bir gece dolapta beklettikten sonra her gün bir kaşık tüketiniz. Bu karışım;

Bağışıklık sitemindeki hücrelerin mutasyona uğramasını önler. Vücuttaki tüm toksinleri atar. 

Kan şekerini dengeleyerek diyabet üzere illetlerin önüne makbul.

İçerdiği yüksek K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşmasını destekler.

Diz ağrısı, kireçlenme ve menüsküs üzere vücutta azalan likit kaybıyla ortaya çıkan inanılmaz ağrılara neden olan marazlara bitirmeden adeta en tesirli doğal ilaçtır.

Başkaca bamya tohumu tertipli tüketildiğinde reflü ve gastrit üzere mide illetlerin yaşanmasını da önler. 

Lif orantısı yüksek olan bu karışım tertipli her gün tüketildiğinde tokluk hissi vererek kişinin abur cubur ve çokça yemek yeme isteğini azaltır. 

BAMYANIN YARARLARI NELEDİR? HANGİ ILLETLERE DÜZGÜN GELİR?

İçerdiği bol ölçüde C vitamini sayesinde ciltte deforme olmuş hücrelerin yenilenmesini destekler. Tıpkı devranda ciltte bulunan genç hücrelerin orantısını artırarak yaşlanmayı yavaşlatır.  

Saçların kabarmasını önlemek için bamyadan faydalanabilirsiniz. 100 gram bamyayı kaynatıp suyunu soğumaya bırakın. Daha sonra bu suyu kullandığınız şampuana  ekleyiniz. Bamya içerdiği güçlü mineraller sayesinde saçınızın kabarmasını engelleyerek, hacmini ve parlaklığını arttıracaktır.

Böbrek marazı olan kimselerin likit orantısı yüksek besinler tüketmeleri gerekir. Bu yüzden böbrek hastalarının su nispeti yüksek bamya sebzesini tertipli tüketmelerinde yarar vardır.

Üst teneffüs yolları illetine yakalanmamak içinde bamya, tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Zararlı hücrelere karşı bağışıklığı güçlendirerek kansere yakalanma riskini azaltır. 200 gram bamyayı 30 dakika boyunca kaynatın. Elde ettiğiniz bamya suyuna bir diş sarımsak ve iki yemek kaşığı suyu ekleyerek 15 dakika dinlenmeye bırakınız. Hafta da bu sudan bir bardak içebilirsiniz.

Güçlü antioksidan özelliği de vücutta oluşan ödemleri idrar yoluyla basitçe atmaya yardımcı olur.

Yüksek lif içeriği sayesinde sindirimi kolaylaştıran bamya, vücuttaki atık yiyeceklerin kalıcı hasarlar vermeden kolay kolay vücuttan atılmasını sağlar. Başkaca uzun müddetli tokluk sağlayarak vücuda gerekli kuvvet desteği verir.

Birtakım yiyecekler midedeki asit orantısının istikrarını bozar. Bamya suyu bu orantısı dengeleyerek oluşma ihtimali olan ülser rahatsızlığını önler.

Yorum Ekle