Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Balkabağının yararları nelerdir? Tarçınlı balkabağı karışımı ne işe yarar?

Balkabağının yararları nelerdir? Tarçınlı balkabağı karışımı ne işe yarar?

Memleketimizde sıklıkla tatlısı yapılıp tüketilen balkabağı asılında yurt dışında yemek velev kızartması bile yapılıyor. Münhasıran Amerikalılar tarafından daha ziyade tüketilen balkabağı, güçlü bir vitamin ve mineral aslıdır. Kış aylarında bağışıklığı güçlendiren bu meyvenin tüketimini tüm bilirkişiler tavsiye ediyor. Evet Balkabağının yararları nelerdir? Tarçınlı balkabağı karışımı ne işe yarar? Sizler için balkabağı hakkında merak edilen her şeyi araştırdık.

Kış geldiğine nazaran mutfakta balkabağı mahallini almaya başladı. Çabucak acilen her yerde bedellendirilen balkabağı birebir vakitte yediden yetmişe herkese yarar da sağlar. İçeriğinde yüksek ölçüde; A, vitamin B, vitamin E, demir, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, fosfor ve posadan üzere vitamin ve mineraller bulunur. Bol lifli olan bu meyve Türk mutfaklarına Osmanlı İmparatorluğu hengamında girdi. Daha öncede Anadolu’da tüketilen ama bu kadar yaygın olmayan balkabağı, memleketimizde yeşil ve turuncu renklerde bulunur. Ama ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda üzere devletlerde balkabağı şahsi bayramlarda konutu süsleyen ve rahmet meyvesi olarak kullanılır. İçindeki çekirdeğinin de münhasıran sıhhatine yarar verdiği balkabağı tüketimi konusunda mütehassıslar ihtarda bulunuyor. Balkabağını işlenmiş şekerle tüketilmemesi gerektiğini vurgulayan bilirkişiler, bunun yanına pekmez, tahin ya da tarçınla tüketilmesini tavsiye eder. Tatlısı sıklıkla yapılsa da çorbasının kış aylarında bağışıklığın direncini artırır. Beta- Karoten bakımından güçlü olan balkabağı güz sıhhatinden kalbe kadar çabucak hemen kış uzunluğu birçok illete rağmen direnç sağlar.

BALKABAĞININ YARARLARI NELERDİR?

En etkileyici yararı alerjik reaksiyonların vücutta hareketlenmesini önleyerek vücudun direncini artırır. Bağışıklık sistemindeki özgür radikalleri temizleyerek, kış aylarında sıklıkla yaşanan grip ve nezle üzere üst teneffüs yolları illetlerini önler. Mahsusen çalışanlar da daha sık rastlanan halsizlik ve gerilim üzere rahatsızlıkların tesirlerini azaltır.

Yapılan araştırmalarda yarım su bardağı balkabağı suyu vücudun günlük gereksinimi olan A vitamininin 2 katından fazlasını karşılıyor. Kolajen hususunun üretimini artırarak cildin daha parlak ve genç görünümünü destekler.Bayanların kış aylarında sıklıkla karşılaştığı kuruluk sorunu için yarar sağlar. Tıpkı devirde kozmetik firmalarında ham unsur olarak kullanılır. 

Posadan güçlü bir menşe olduğundan sindirimi kolaylaştırır. Bağırsak tembelliğini engelleyerek kabızlık üzere rahatsızlığı maniler. Kilo vermek için ülkü bir besin olan balkabağı, ara öğünlerinde püre haline getirip tarçınla bir arada tüketildiğinde metabolizmanın işlevselliği artar. 150 gramında 30 kalori bulunan bal kabağı diyet listelerinde de birinci sıralarda tarafını alır. Uzun vade tokluk hissi vermesinin yanı sıra günlük güç sağlayarak yorgunluk ve gerilim üzere durumların yaşanmasını maniler. 

Güçlü antioksidan besinlerden biri olan balkabağı vücutta bulunan bakteri, virüs ve mikroplardan arındırır. Balkabağı suyu çıkartılıp içerisinde tarçın eklenerek vücuttaki mikroplar temizlenebilir. Başkaca karaciğer ve akciğerin yüzeyindeki iltihaplanmaları önler.

A vitamini bakımından güçlü olduğundan göz sıhhatini destekleyerek ileri yaşlarda görülme ihtimali olan göz meselelerine yakalanma riskini azaltır. Katarak ve sarı nokta illetler en yaygın göz meseleleridir. Göz içindeki vitamini de artırarak bunların yaşanma riskini düşürür.

– Kemik ve kas dokularını güzelleştirerek hasar sırasında düzgünleşme suratını artırır. Kalsiyum bakımından yüksek bir ölçüye sahip olduğundan ülkü bir besindir. 

Vücut sıhhati için gerekli olan potasyum basıncını düzenler. Aksi halde potasyum azaldığında artan kan basıncı, tansiyona neden olur. Bu sırayla damar tıkanıklığı, buhranı üzere sıhhat problemlerini beraberinde getirebilir. Bu yüzden eksperler vücudun günlük potasyum alması gerektiğini belirtiyor. İki dilim kabak bu eksikliği gidermede kafidir. 

TÜKETİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Vitamin ve mineralinin kaybolmaması için kabuğunu soyup tüketiniz.

Uzun mühlet pişirmeyiniz.

Tatlısı yapıldığında rafine şeker kullanmayınız. 

Bal ve pekmez ile tüketiniz. 

Yorum Ekle