Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Balık pulu illeti nedir? Balık pulu illeti nasıl makbul? Balık pulu tedavisi

Balık pulu illeti nedir? Balık pulu illeti nasıl makbul? Balık pulu tedavisi

Ciltte kuruluk ve soyulma ile başlayan belirtilen sonrasında adeta başa çıkılmaz bir hal alarak tüm vücuda yayılan balık pulu marazı, günümüzde yaygınlaştı. Haberlerde gördüğümüz balık pulu marazının tedavi süreci de epey kıymetlidir. Balık pulu illetine dair tüm detayları bugünkü haberimizde sizlerle paylaşıyoruz.

Halk arasında balık pulu olarak bilinen tıp lisanında ise iktiyozis vulgaris, nadir görülen bir deri illetidir. Derinin yapıtaşı olan keratin hususunda meydana gelen bozukluklar sonucu ortaya çıkan bu deri illeti olarak 1771 yılında Edward Lambert isimli hastada tanısı konulmuştur. Rastlanan vakanın 3 kuşak ailesinde de görülen balık pulu illetine o devirlerde kirpi marazı denilmiş. Sonrasında araştırılarak şark tanı koyulmuştur. Birtakım araştırmalarda 250 hastadan 1 kimsede görüldüğüne dair araştırmalar taraf almaktadır. Normal bireylerde cildin yüzeyindeki epidermis hücreleri mütemadi yenilenir ve meyyit deri atılır. Balık pulu marazı olan insanlarda ise ciltte oluşan meyyit deri hücreleri dökülemez ve atılamaz. Bu durumda meyyit deri hücreleri cilt yüzeyinde birikip yamalar halinde kalın, kuru bir tabaka halinde görünüyor. 

EVET BALIK PULU ILLETININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Balık pulu bir deri illeti olduğu için bütün semptomlar deride görülür. Saçlı deride pul pul bir görünüm mevcuttur. Bu hastalarda terleme sorunu de mevcuttur. Şikayetleri tipik olarak kış aylarında artan balık pulu marazı, ciltte kuruma ve kaşınma şikayetleri artar. Kurulaşmış ve sertleşmiş ciltten kaynaklı yamalar ekseriyetle dirsekte ve alt bacaklarda izlenir. Daha önemli seviyede olan hastalarda ayak tabanlarında ve de avuç içlerinde derin ağrılı çatlaklar gelişir.  

BALIK PULU ILLETININ NEDENLERİ NELERDİR?

Balık pulu marazı doğumdan itibaren görülmesi mümkün olan çocukluk çağının bir kaç yılında da ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Bazı bireylerde hayatları müddetince bir daha asla semptomlar ortaya çıkmayabilir. Birtakım bireylerde ise erişkin çağda semptomlar arkaya dönebilir. Illetin genetik geçişi otozomal dominant olarak gerçekleşir. Bu evlada illetin geçmesi için yalnızca bir ebeveynin mutasyon geçirmiş yeniden sahip olmasının kâfi olması mealine gelir. Bazı ilaçların alınması sonrasında da bildirilen hastalar mevcuttur.

BALIK PULU ILLETININ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Günümüzdeki kurallarda hali hazırda balık pulu illetinin kesin bir tedavisi yoktur. Lakin doğal yollarla biraz rahatlatılabilir. Bunlar;

Banyodan sonra cilt lezyonalrın sert bir sünger ya da ponza taşıyla ovulması meyyit dokunun dökülmesine yardımcı olabilir. Üre ya da propilen glikol içerin nemlendiricilerin nizamlı olarak ve daima uygulanması gerekir. 

Balık pulu hastalarına hanede daima hava nemlendirici kullanmaları önerilir. Kuru hava bu marazın en büyük düşmanı olduğu için münhasıran kış aylarında kaloriferli hanelerde kuruyan havayı nemlendirmek derinin de kurumasını handikaplar. ​

Yorum Ekle