Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Balığın bağışıklığa etkileri! Balığın yararları nelerdir? Balık en sağlıklı nasıl tüketilir?

Balığın bağışıklığa etkileri! Balığın yararları nelerdir? Balık en sağlıklı nasıl tüketilir?

Omega-3 yağ asidi bakımından en güçlü besin olan balık mahsusen dimağ fonksiyonlarını olumlu tesirler. Bu yüzden bilirkişiler haftada 1 ya da 2 kere nizamlı tüketilmesini öneriyor. Tıpkı devirde bağışıklık sitemine de inanılmaz yararlar sağlar. Bilhassa ve bakterilere karşı güçlenmesini destekler. Evet Balığın yararları nelerdir? Balık en sağlıklı nasıl tüketilir? Omega-3 yağ asidinin vücuttaki vazifeleri nedir?

Deniz canlıları arasında insan sıhhatine inanılmaz yararı olan balık, derhal çabucak yerkürenin yaratılışından beri tabiatta bulunmaktadır. Önemli bir geçim kaynağı olan balık mahsusen kayadan uzak suyu çok olan beşerler için tıpkı hengamda güçlü bir besindir. Günümüze kadar milyon kez değişen balığın milyonlarca çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitleri yarısı insan sıhhati için tehdit oluştururken yarısı ile olumlu destek sağlar. Bilhassa omega-3 yağ asidi bakımından güçlü olan balık vücut gelişiminin olmazsa olmazlarındandır. Birinci beşerden beri tüketilen balığın en çok tüketim sahası Norveç ve Asya memleketleridir. Bu memleketlerde yaşayan beşerler çiğ halde bile balık tüketiyor. Dimağı güçlendirdiği bilinen balık devletimizde ise kızartılarak ya da mangalı yapılarak tüketilir. Yapılan araştırmalarda insan sıhhatinin muhtaçlığı olan omega-3 yağ asidini tek seferde karşılayabilecek en tesirli besindir. İnsan vücudu omega-3 yağ asidi üretmez. bu yüzden dışarıdan takviyeye muhtaçlık duyar. Bu muhtaçlık ana karnında başlar. Bu yüzden mütehassıslar gebe bayanların aksatmadan tüketmesini tavsiye eder. Ama bu besininde tüketilme nispeti vardır. Aksi halde gereksinimden çokça protein alan bağışıklık sitemi antikor üreterek alerjik reaksiyona sebebiyet verir. 

BALIĞIN BAĞIŞIKLIĞA ETKİLERİ!

Yaklaşık 5 aydır tüm yerküreyi tesiri altına alan koronavirüs pandemesinden korunmanın en sağlıklı yolu vücut direncini güçlendirmektir. Bağışıklığı ve akciğerleri sağlıklı olan şahısların bu illeti daha hafif seyirlerle atlatıyor. Bağışıklığı güçlendirmenin en temel noktasında beslenme alışkanlığıdır. Yerküre Sıhhat Örgüt’nünde donelerine nazaran bağışıklığı güçlendirmede tesirli hususlar ise protein, kalsiyum, B vitamini kompleksi, A vitamini ve Omega-3 yağ asitleridir. Bütün bu unsurları barındıran nadir besinlerden biri ise balıktır. Balık yalnızca koronavirüsü değil tüm marazlara karşı vücut direncini artıran bir besindir. Hücrelerin yapısını koruyarak kanser marazlarının oluşmasının önüne makbul. Kardiyovasküler sistemi yenileyerek rastgele bir kalp ve damar illetinin çıkmasını önler. Metabolizmayı düzenler. Omega-3 yağ asidi yani en yararlı olan yağı doğal yolla vücudun almasını sağlar. 

HANGİ BALIKLAR DAHA YARARLIDIR?

Her balık tipi insan sıhhatine olumlu tesirler bırakmaz. Bu yüzden yapılan araştırmalar sonucunda mütehassıslar; somon, uskumru, balığı, alabalık, hamsi ve morina üzere çeşitlerin daha sağlıklı olduğunu vurguluyor. Bu balıklar başkalarına orantıyla omega-3 yağ asidi bakımından daha zengindir. Vücudun gereksinimi olan E vitamini sağlayarak cilt ve saç sıhhatine olumlu tesir sağlar. Bilhassa yaşlanmayı geciktirerek vücudun direncini artırır.

BALIĞIN YARARLARI NELERDİR?

En yaygın yararı zeka gelişimini desteklemesidir. İçeriği yağ asidi beyindeki deforme hücrelerini azaltarak dimağın depolama kısmını kuvvetlendirir. 

Beğenilmeyen kolesterol nispetinin düşürerek âlâ kolesterolü yükseltir. Kanda bulunan muaf yağları da düşürerek damar tıkanıklığı riskini azaltır. Böylelikle kalbin kanı daha âlâ pompalamasını destekler. 

Kılçığı yenilebilen balık kalsiyum bakımından en güçlü balık çeşitleridir. Kemik gelişiminde de tesirli olan kalsiyum ölçüsünü vücudumuzda dengelemek için bilirkişiler haftada en az 3 gün balık yemeği tüketmeyi öneriyor. 

Hayvansal yağların tersine doymuş yağ asitleri bakımından güçlü olan balıklar gözümüzdeki sarı noktanın görme işlevini artırır. Tıpkı devranda göz marazları riskini azaltır. Bunun nedeni de omega-3 yağ asitleri zararlı hücreleri yok ederek genç hücrelerin sayısını hem korur hem artırır.

Mahsusen kış aylarında bolca tüketmemiz gereken balık üst teneffüs yolu enfeksiyonları hastalıklarına karşı vücut direncini artırır. Yapılan araştırmalarda balık bağışıklık sitemini de güçlendirerek kansere hücrelerini azaltır. 

BALIK EN SAĞLIKLI NASIL TÜKETİLİR?

Eksperler her ne kadar bu mevzuda kesin karşılık vermezse de birçok ekspere nazaran en sağlıklı balık fırında kendi yağında pişendir. Onun dışında mangalda pişen balık gereğinden çokça ısıya maruz kaldığından tüm bedelleri ölebilir. Tıpkı vakitte trans yağlarla tavada kızartılan balıkta birebir sebepten dolayı yararını kaybeder. Taze balıkların lisanlandırılması ve tam pişirilmesi gerekir. Tam pişmeyen balıktan et yiyen bakteriler önemli sıhhat sıkıntılarına neden olur. Bu yüzden balıkların tam pişmesinde yarar var. Başkaca hem lezzetini hem sıhhatini artırmak için kekik, fesleğen ve defne yaprağı üzere baharatlarla harmanlanması önerilir.

OMEGA-3 YAĞ ASİDİNİN VÜCUTTAKİ VAZIFELERI NEDİR?

En tesirli yararı istenilmeyen kolesterol orantısını düşürerek kalp ve damar sıhhatini korur.

Kemik ve kasların oluşma yapısını güçlendirerek romatizmal illetlerin önüne makbul.

Kan akışını kolaylaştırarak pıhtılaşmasını ve damar tıkanıklığı, anevrizma üzere rahatsızlıkların yaşanmamasını sağlar. 

Gebe kalma orantısını güçlendirir. Hamilelik sürecinde de düşük riskini azaltır.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek kanserli hücrelerin oluşumunu ketler.

Yağ asitleri hudut hücrelerini güçlendirerek ruhsal illetlerin önüne makbul. Bilirkişiler bilhassa depresyona meyilli kimselerin sistemli tüketmesini öneriyor. 

– Göz marazları arasında en yaygın olan sarı noktayı güçlendirerek görme kaybını köstekler.

Yorum Ekle