Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Baldır ağrısı neden olur? Baldır ağrısı neyin belirtisi & Baldır ağrısından kurtulmanın yolları

Baldır ağrısı neden olur? Baldır ağrısı neyin belirtisi & Baldır ağrısından kurtulmanın yolları

Gece uyurken, yürürken ya da koşarken aniden başlayan ve hareket ettirmeyi zorlayan baldır ağrı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık.Hastalık belirtisi olan baldır ağrısı umumiyetle sistemsiz egzersiz ya da uyku sırasında yapılan hareket sonrası da görülür. Evet baldır ağrısı neden olur? Zatî gereksinimlerin aksamasına neden olan baldır ağrısı ekseriyetle ciddiye alınmaz fakat bilirkişiler bu mevzuda uyarır.

Baldır, diz ve ayak bileği arasındaki kesime denir. Kaslar, tendonlar, bağlar, hadler ve damarlarından oluşur. Bu kesim enfeksiyon kaptığında ya da ani bir darbe aldığında ağrıya neden olur. Bu ağrı ekseriyetle baldırı hareket ettirme esnasında hissedilir. Yürürken, koşarken yahut spor yaparken ortaya çıkan baldır ağrısı hareket kabiliyetini kısıtlar. Baldır ağrısına neden olan sonlar ve damarlar ise daha önemli sıhhat problemlerine neden olabilir. Had sisteminde ortaya çıkan hasar dimağı damarlarda çıkan hasar ise kalp sıhhatini olumsuz tesirler. Bu yüzden ağrının neden kaynaklandığını bilmediğimiz devir ani hareketler ederek durumun ciddiyetini artırmamalıyız. Zira mütehassıslar bilhassa baldır ağrısının önemli sakatlıklarla sonuçlanabileceğinin altını çiziyor. Hem sol hem sağ bacakta yaşanabilir. Bazen birebir anda iki baldırda da görülme ihtimali vardır. Ağrının şiddetine nazaran hanede de müdahale yapılabilir. Ama fizikî müdahale yapılmaması tavsiye edilir. bunun bölgesine doğal kürler daha çok yarar sağlar. 

BALDIR AĞRISI NEDEN OLUR?

Bayanlarda baldır ağrılarının en temel nedeni topuklu ayakkabılardır. Mütemadi kullanılan topuklu ayakkabılar baldır kaslarını küçültür ve güçsüzleştirir. Gün uzunluğu topuklu ayakkabıyla gezildikten sonra, konutta düz taban terlikle yürümek kasların ölçüsüz esnemesine neden olduğundan baldır kasları ağrımaya başlar.

Basketbol, koşu, futbol, uzun zıplama ve voleybol üzere spor aktivitelerinde, baldır kaslarının ani esnemesi ve kasılması da şiddetli baldır ağrılarını meydana getirir.

Kemik ve kas sıhhati için kıymetli olan kalsiyum ve potasyum üzere olmazsa olmaz minerallerin eksikliğinin yanı sıra, D vitamini eksikliği de baldır ağrısında sık karşılaşılan nedenlerden biridir.

marazları, romatizma, soğuk algınlığı, kas gerilmesi, MS marazı ve dolaşımı üzere rahatsızlıklarda nedenler arasındadır.

BALDIR AĞRISI NEYİN BELİRTİSİDİR?

Bilirkişiler ekseriyetle ve had marazlarının belirtileri arasında baldır ağrılarının olduğunu vurguluyor. Başkaca kas gerilmesi ya da yaşanan bir travma sonrası gözle görülmeyen anca içten yaşanan bir hasara da işaret ediyor. Yürümeyi bile zorlaştıracak hala gelen baldır ağrıları sonrası çoklukla damarlar şişmeye başlar. Bu üzere durumlar esnasında kişinin bir ekspere görülmesi önerilir. Ortalama 40 ve üstü bireylerde görülmesine karşın son devirlerde yaygınlaşan spor yaparken istikrarsız ve sistemsiz bir hareketle yaşanan darbe sonrası gençlerde de görülme riski giderek artıyor. Baldır ağrısı bazen kalp ya da had illetlerinin yaşandığına işaret ediyor.

BALDIR AĞRISINDAN KURTULMANIN YOLLARI

Baldır tedavisi boyutun ciddiyetine nazaran değişir. Bilirkişiler ekseriyetle baldır ağrıları için kas gevşetici iğne ya da krem verir. Hanede de kimi doğal sistemler uygulayarak baldır ağrısını hafifletebilirsiniz. Fakat ağrının şiddeti artığında bir uzaman başvurulmalıdır. 

SOĞUK KOMPRES

Bu üzere durumlarda en zararsız uygulanabilecek ve ağrıyı hafifletebilecek doğal usuldür. Bir bez modülünün içine bir avuç buz kesimi koyup baldırınızın üzerine koyunuz. Bu esnada rastgele bir basınç uygulamayınız.

ZERDEÇAL

Güçlü bir antioksidan özelliği olan zerdeçal baldır ağrısına doğal ağrı kesici vazifesi görür. Bir yemek kaşığı zerdeçal tozunun üzerine bir buçuk çay kaşığı susam dökünüz. Macun kıvamı alması içinde ılık su ek edebilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı ağrının olduğu alana nazikçe sürünüz. Ortalama 20 dakika bekledikten sonra orta sıcaklıkta bir su ile yıkayınız.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizindeki antimikrobiyal tesir ve zeytin yağının rahatlatıcı özelliği bir araya geldiğinde güçlü bir ağrı kesici ve rahatlatıcı tesire sahip olur. Bu karışımı baldır ağrısının olduğu nahiyeye nazikçe uygulayın. 

Yorum Ekle