Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu gösteren işaretler nelerdir? Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler hangileridir?

Bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu gösteren işaretler nelerdir? Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler hangileridir?

Mevsim geçişlerinde ve münhasıran kış aylarında artan virüs ya da bakterilerden ötürü zayıflayan bağışıklık sistemi birçok illete davetiye çıkarır. Vücudun temel taşı olan bağışıklığa dair merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu gösteren işaretler nelerdir? Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler hangileridir? Tüm bu soruların yanıtları haberin detayında…

Bağışıklık sistemi vücudun müdafaa kapısına benzetilir. Bu sistem vücuda giren tüm bakteri, parazit ve hücreleri denetim eder. Zararlı olanlara karşı harekete geçerek vücudun deforme olmasına müsaade vermez. Alerjik reaksiyonlara karşı nispeten hassas olan bu sistem vücudun himaye kalkanı olduğundan kâfi ölçüde vitamin ve mineral depo etmelidir. Zira bağışıklık sistemi zayıfladığı an vücudun hastalıklı hücrelere karşı gardı düşer. Çok kısa vadede hastalanmaya başlar. Velev kanser hastalıklarına bile yer hazırlar. Fakat bağışıklığın zayıflaması gözle görülen bir durum değildir. Farklı belirtilerle ortaya çıkan bağışıklık sisteminin zayıflığı kimi hastalıklarında belirtileri ile birebirdir. Bu yüzden belirtiler kendini gösterir göstermez bir mütehassısa başvurmakta yarar var. Aksi halde bağışıklık sistemi zayıflığı sanıldığı kadar sıradan bir sıhhat durumu değildir. 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN ZAYIF OLDUĞUNU GÖSTEREN İŞARETLER NELERDİR?

Sık sık tekrarlanan üst teneffüs yolu marazları,

Mantar enfeksiyonun cilt yüzeyinde yaygınlaşması ayrıyeten cilt yüzeyinin hassas olması,

Kronik sendrom haline gelen yorgunluğun giderek artması,

El ve ayak soğukluğu,

Vücut organlarındaki fonksiyonlarının komplikasyonlarının azalması,

Sistemli beslenilmesine karşın alınan vitamin ve minerallerin kâfi ölçüde vücuda dağılmaması,

Ağız içerisinde artan enfeksiyon ve bakteri sağlıklı hücrelerin mutasyona uğrayarak tümöre yol açar. En hafif belirtisi aft ve uçuklar olmasına karşın en ağırı ise kanserdir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENDİRİLİR?

Vücut yerinde ölçüde dinlenmediğinde gerilim hormonları yüksek noktada çalışır. Bu da kişinin agresif ve yorgun olmasına neden olur. Akabinde ise bağışıklığın zayıflamasına ve illetlere karşı direnç azalır. Mütehassıslar bunun için tertipli uykunun koşul olduğunu vurguluyor. 

Yapılan araştırmalarda günlük 30 dakikalık egzersiz bağışıklığın güçlenmesinde tesirli olduğu ortaya çıkarıldı. Birebir hengamda bu egzersizler düzgün bir uyku ortamı için hormonların salgılanmasını da destekler.

Ruhsal marazlardan en tehlikelisi depresyondur. Zira depresyon kişinin kendini huzursuz hissetmesi ve bunun sonucunda da sistemli yaşan kalitesini olumsuz tesirler. 

Başkaca mütehassıslar günlük birtakım besinlerin tüketilmesi gerektiğini ve bu besinleri alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini belirtiyor. 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER 

ZEYTİN

Bağışıklığı güçlendirmede en tesirli besin zeytindir. Bilirkişiler içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde zeytinin kolesterolden kan basıncına kadar derhal acilen tüm komplikasyonlara güzel geldiğini belirtiyor. Başkaca demir orantısı yükse olan zeytin bağışıklık sitemindeki zararlı bakterilerle savaşan hücreleri 3 kat daha güçlendirir. 

BADEM

İçerdiği alkali unsuru bağışıklık için nispeten kıymetlidir. Bu unsur vücutta E vitamini tesiri yapar bu yüzden bağışıklığın güçlendirmenin yanı sıra marazlara savaşmasına yardımcı olur. Ara öğünde 10 tane tüketerek günün kalan kısmını daha dinç geçirmeye yardımcı olur.

YUMURTA

Alerji tesiri dışında yumurta vücudun gereksinimi olan proteinin yüzde yüzünü karşılar. Kas ve kemik güçlendirmesinden dimağ sıhhatine kadar tesirli olan yumurtayı mütehassıslar tertipli tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Amino asit bakımından güçlü olan yumurta bağışıklık sistemini için vazgeçilmez besinler arasındadır.

MAHAL FISTIĞI

Polifenol tabiatta en güçlü antioksidandır. Nokta fıstığı bu unsur bakımından nispeten güçlü olduğundan bilirkişilerin nizamlı fakat yeteri ölçüde tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Alerji testi yapıldıktan sonra her hafta bir avuç tüketebilirsiniz.

YOĞURT ZENCEFİL

Güçlü bir antioksidan olan , hücrelerin yapısını koruyarak bakteri ve virüslere karşı mutasyona uğramalarını pürüzler. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun direncini artırır. Enfeksiyonları önlemek için ülkü besin olan zencefil, yoğurtla birlikte tüketildiğinde tesiri daha da artar. Bir kesim zencefili soyun yıkayın bir küçük kase yoğurtla birlikte blendrdan geçirin. Bu karışımı günde bir kere tüketin.

Yorum Ekle