Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bağışıklığın zayıf olduğunu gösteren işaretler nelerdir? Bağışıklığı güçlendiren besinler…

Bağışıklığın zayıf olduğunu gösteren işaretler nelerdir? Bağışıklığı güçlendiren besinler…

Mevsim geçişlerinde ve mahsusen kış aylarında artan virüs ya da bakterilerden ötürü zayıflayan bağışıklık sistemi birçok illete davetiye çıkarır. Vücudun temel taşı olan bağışıklığa dair merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala bağışıklığın zayıf olduğunu gösteren işaretler nelerdir? Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler hangileridir? Tüm bu soruların karşılıkları haberin detayında…

Bağışıklık sistemi vücudun muhafaza kapısına benzetilir. Bu sistem vücuda giren tüm bakteri, parazit ve hücreleri denetim eder. Zararlı olanlara karşı harekete geçerek vücudun deforme olmasına müsaade vermez. Alerjik reaksiyonlara karşı epeyce hassas olan bu sistem vücudun himaye kalkanı olduğundan yerinde ölçüde vitamin ve depo etmelidir. Zira bağışıklık sistemi zayıfladığı an vücudun hastalıklı hücrelere karşı gardı düşer. Çok kısa müddette hastalanmaya başlar. Velev kanser hastalıklarına bile yer hazırlar. Lakin bağışıklığın zayıflaması gözle görülen bir durum değildir. belirtilerle çıkan bağışıklık sisteminin zayıflığı kimi hastalıklarında belirtileri ile birebirdir. Bu yüzden belirtiler kendini gösterir göstermez bir bilirkişiye başvurmakta yarar var. Aksi halde bağışıklık sistemi zayıflığı sanıldığı kadar sıradan bir sıhhat durumu değildir. 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN ZAYIF OLDUĞUNU GÖSTEREN İŞARETLER NELERDİR?

Sık sık tekrarlanan üst teneffüs yolu illetleri,

Mantar enfeksiyonun cilt yüzeyinde yaygınlaşması ayrıyeten cilt yüzeyinin hassas olması,

Kronik sendrom haline gelen yorgunluğun giderek artması,

El ve ayak soğukluğu,

Vücut organlarındaki fonksiyonlarının komplikasyonlarının azalması,

Nizamlı beslenilmesine karşın alınan vitamin ve minerallerin ehliyetli ölçüde vücuda dağılmaması,

Ağız içerisinde artan enfeksiyon ve bakteri sağlıklı hücrelerin mutasyona uğrayarak tümöre yol açar. En hafif belirtisi aft ve uçuklar olmasına karşın en ağırı ise kanserdir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENDİRİLİR?

Vücut yerinde ölçüde dinlenmediğinde gerilim hormonları yüksek raddede çalışır. Bu da kişinin agresif ve yorgun olmasına neden olur. Akabinde ise bağışıklığın zayıflamasına ve illetlere karşı direnç azalır. Bilirkişiler bunun için sistemli uykunun koşul olduğunu vurguluyor. 

Yapılan araştırmalarda günlük 30 dakikalık egzersiz bağışıklığın güçlenmesinde tesirli olduğu çıkarıldı. Birebir hengamda bu egzersizler uygun bir uyku ortamı için hormonların salgılanmasını da destekler.

Ruhsal illetlerden en tehlikelisi depresyondur. Zira depresyon kişinin kendini huzursuz hissetmesi ve bunun sonucunda da sistemli yaşan kalitesini olumsuz tesirler. 

Başkaca bilirkişiler günlük birtakım besinlerin tüketilmesi gerektiğini ve bu besinleri alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini belirtiyor. 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER 

ZEYTİN

Bağışıklığı güçlendirmede en tesirli besin zeytindir. Mütehassıslar içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde zeytinin kolesterolden kan basıncına kadar çabucak derhal tüm komplikasyonlara âlâ geldiğini belirtiyor. Başkaca demir nispeti yükse olan zeytin bağışıklık sitemindeki zararlı bakterilerle savaşan hücreleri 3 kat daha güçlendirir. 

BADEM

İçerdiği alkali hususu bağışıklık için epeyce kıymetlidir. Bu husus vücutta E vitamini tesiri yapar bu yüzden bağışıklığın güçlendirmenin yanı sıra marazlara savaşmasına yardımcı olur. Ara öğünde 10 tane tüketerek günün kalan kısmını daha dinç geçirmeye yardımcı olur.

YUMURTA

Alerji tesiri dışında yumurta vücudun muhtaçlığı olan proteinin yüzde yüzünü karşılar. Kas ve kemik güçlendirmesinden dimağ sıhhatine kadar tesirli olan yumurtayı eksperler sistemli tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Amino asit bakımından varlıklı olan yumurta bağışıklık sistemini için vazgeçilmez besinler arasındadır.

NOKTA FISTIĞI

Polifenol tabiatta bulunan en güçlü antioksidandır. Mahal fıstığı bu unsur bakımından epeyce güçlü olduğundan bilirkişilerin nizamlı ancak yeteri ölçüde tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Alerji testi yapıldıktan sonra her hafta bir avuç tüketebilirsiniz.

YOĞURT ZENCEFİL

Güçlü bir antioksidan olan zencefil, hücrelerin yapısını koruyarak bakteri ve virüslere karşı mutasyona uğramalarını köstekler. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun direncini artırır. Enfeksiyonları önlemek için ülkü besin olan zencefil, yoğurtla birlikte tüketildiğinde tesiri daha da artar. Bir modül zencefili soyun yıkayın bir küçük kase yoğurtla bir arada blendrdan geçirin. Bu karışımı günde bir kere tüketin.

Yorum Ekle