Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bademin yararları nelerdir? Badem hangi illetlere yeterli gelir? Çiğ badem nasıl tüketilmeli?

Bademin yararları nelerdir? Badem hangi illetlere yeterli gelir? Çiğ badem nasıl tüketilmeli?

Vitamin ve mineral bakımından varlıklı olan bademin insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor muydunuz? ve cevizden sonra omega-3 yağ asidi bakımından varlıklı olan besinler arasında bölge alan badem kalp ve damar hastalıklarına yarar sağlar. Evet bademin yararları nelerdir? Badem hangi illetlere âlâ gelir? Çiğ badem nasıl tüketilmeli? Tüm soruların cevabı haberin detayında…

Ağaçta yetişen badem şeftali ailesine bağlı bir meyvedir. Dış muhiti sert içi ise ve etlidir. Kuru yemiş olarak tüketilen badem, Asya devletlerine hastır. Bilim kişilerinin üzerinde en çok araştırma yaptığı meyve olan badem, kavrularak da tüketilir. Arkeolojik çalışmalarda en eski tüketilmeye başlanan meyve çeşidi olduğu kanıtlanan badem, olgulaşınca resen düşer. Acı olan bademlerin umumiyetle yağı çıkartılır. Zira acı bademde daha çokça çözücü ve antiseptik husus bulunur. Bu hususlar bilhassa cilt ve saç hücrelerine yarar sağlar. Diş, taş, ışıklı, gababağ, acıpayam ve şeytan üzere çeşitleri vardır. Meyvesi çağla olarak tüketilir. Bileşiminde %54 yağ, %16,9 nişasta bulunuyor. E vitamini bakımından tabiatta bulunan en varlıklı besindir. Yapılan araştırmalara nazaran en tesirli olan besin olduğu kanıtlanmıştır. Diğer bir araştırmada safra taşlarının oluşumunu önlediği gözlenmiştir. Ezme olarak tüketilen badem ayrıyeten, tatlıların baş tacı materyaldir. Çiğ halde tüketilen badem kavrulmuşa nazaran daha çokça yarar sağlar. Uzmanlar sabah kahvaltısında 4 tane çiğ badem yiyerek gün uzunluğu yaşanma ihtimali olan gerilim ve yorgunluk üzere ruhsal rahatsızlıkların yaşanma mümkünlüğünü sıfıra düştüğünü vurguluyor. 

BADEMİN YARARLARI NELERDİR?

Doymamış yağ bakımından varlıklı olan badem bed kolesterol seviyesini düşürür. Böylelikle kalp ve damar marazlarının önüne makbul. Tıpkı vakitte içeriğindeki lif sayesinde damardaki toksinleri temizler.

E vitamini sayesinde cildin adete yenilenmesini destekler. Çiğ bademin vücuttaki hücreleri yeniler. Yaşlanma ve kırışıklığın önüne makbul. Saç derisine kadar vitamin sağlayarak daha parlak canlı görünmesini sağlarken bir yandan da dökülmesini mahzurlar.

İnsan vücudunun kimi organların çalışması için günlük magnezyuma gereksinim duyar. Günde tüketilen bir avuç çiğ badem bu vitaminin yüzde 50’sini karşılar. Bu eksiklik sayesinde vücudun direnci artar. Had, sindirim ve bağışıklık üzere sistemlerin daha âlâ çalışması sağlanır. 

Sağlıklı kilo vermede 1. sıralarda mekan alan besindir. Yağ ve kalorisi yüksek olmasına karşın gün ortasında tüketilen bir avuç çiğ badem günün geri kalanında açlık hissi vermez. Başkaca kuvvet seviyesini artırır.

İçerdiği yüksek fosfor sayesinde de kemik oluşumu ve uygunlaşmasını sağlar. Mütehassıslar bu özelliği sayesinde gebe ve gelişim çağındaki bireylerin çiğ badem tüketmesini önerir.

Hudut sistemini sağlıklı işlemesini desteklediğinden bayinin daha konsantre çalışmasını sağlar. Ayrıyeten hafızayı güçlendirdiğinden unutkanlık marazının önüne makbul.

Eksperler 4 çiğ badem ile bir arada bir bardak ballı süt içildiğinde yukarıda sayılan yararların daha ziyade olacağını vurguluyor. Kan dolaşımı sağlayan bu besinler kişinin direncini artırır. 

ÇİĞ BADEM NASIL TÜKETİLMELİ?

Tuz da kavrulmuş bademin bilakis içeriğindeki vitamin ve mineralleri daha saf barındırır. Mahsusen demir ve E vitamini eksikliğini gidermek için vazgeçilmez doğal besinlerden biridir. Başkaca kandaki bed kolesterol seviyesini en aza indirir. Damarlarda besinlerden kaynaklı birikmeyi önler. Kandaki şeker seviyesini düzenlediğinden şeker hastalarına da yarar sağlar. Günde tüketilen 4 çiğ bademi vücudun gücünü yükseltir. 

ÇİĞ BADEM VE SÜT KARIŞIMI NE İŞE YARAR?

Çiğ bademleri blendrdan geçirin. 3 bardak süt ile birlikte güzelce kaynatın. Bir kaşık vanilya tozu da ekleyerek 10 dakika daha kaynadıktan sonra ocaktan alın. Bir defa daha blendrdan geçirin. Akşam yatmadan bir saat evvel bir bardak tüketin. Hazırladığınız karışımı en çokça 3 gün içinde tüketin. Bu karışım hem rahat bir uyku çekmenizi sağlar hem de uyurken vücudunuzun daha sağlıklı yenilemesini sağlar. Ayırca vücudun gereksinimi olan E vitamini eksikliğinin yaşanmasının önüne makbul.

 

Yorum Ekle