Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bademcik iltihabı nedir ve  belirtileri nelerdir? Bademcik iltihabına ne uygun gelir?

Bademcik iltihabı nedir ve belirtileri nelerdir? Bademcik iltihabına ne uygun gelir?

Birçok kişi ağrısı ile doktora başvurduğunda aldığı umumi karşılık, bademcik iltihabı olur. Bademcik iltihabı münhasıran çocukken sıklıkla daha sonra ise cerrahi operasyonla alınır. Pekala bademcik iltihabı nedir? Bademcik iltihabının belirtileri nelerdir? Bademcik iltihabına ne uygun gelir? Sıklıkla yaşanan günümüzde erişkinlerde bile görülen bademcik iltihabı hakkında bilmeniz gerekenler haberin detayında:

Lisanın gerisindeki boğazın iki yanında bulunun ve vücuda hava, yemek ve su yoluyla giren zararlı mikroorganizmaları tutan organa bademcik denir. Bademcikler mikropları öldüren birtakım unsurlar üretmektedir. Lenfoma sistemi üzere bademciklerde bağışıklık sistemini korur. Enfeksiyonu temizlerken enfeksiyona yakalanma orantısı da olan bademcik, bebek ya da çocukken şişme mümkünlüğü mevcuttur. Birtakım bağışıklığı zayıf vücutlarda bademcikler bu zarar toksinlerle savaşamaz böylelikle bademcikler kızarız ve şişmeye başlar sonuç olarak da bademcik iltihabı ortaya çıkar. Bademcik enfeksiyonuna tonsilit denir. Bademciklerin iltihap kapması ileri yaşlarda üst teneffüs yollarına ve böbreklerinde önemli sıhhat meselelerine yol açabilir. Bu nedenle çocukken yaşanılan bademcik iltihabı sonucunda, bademcikler alınır. Fakat ileri yaşlarda da yaşanma orantısı artan bademcik iltihabında bademcikler alınması tehlikeli olur. Zira çocukken bağışıklık bademciğin kendisini muhafazasına alışmadığından alındığında çok büyük sıhhat problemlerine neden olmaz. Onun yaptığı hizmetin birebirini bağışıklık sistemi de yapar. Erişkin yaşta alındığında ise bağışıklık birden zayıflayabilir. 

BADEMCİK MARAZLARI NELERDİR?

En yaygın olanı akut bademcik iltihaplanmasıdır. Titreme ve ağrısıyla başlar. Eklem ve baş ağrısıyla devam eder. En çokça 7 gün sürer.

Nadiren görülen bademcik rahatsızlığı ise difteridir. Difteri ses kısıklığı ve nefes darlığı üzere belirtilerle kendini gösterir.

Lisanın art kısmında benekler formunda görülür. En şiddetli bademcik iltihabıdır. Bu rahatsızlığın ismi isekızıldır

Direk bademciği değil etrafını olumsuz etkileyen illete ise bademcik etrafı apsesi denir. Kusma, salya akması ve konuşmada zorluk çekme üzere belirtiler görülür. Antibiyotik tedavi sistemiyle apse boşaltılır.

Her illette olduğu üzere bademcik rahatsızlıklarında da kronik bademcik iltihabı vardır. Mütemadi olarak lenf bezlerinin şişmesine neden olur. Çok sık tekrarlanır. 

BADEMCİĞİN İLTİHABININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Dimağ hücrelerinin hasara uğraması sonucu ortaya çıkan baş ağrısı ve dönmeleri,

Boğazın iltihaplanması ile gelişen semptomların kulak borusunda iltihaplanmalara neden olması,

Kas ve kemik sistemlerinde şiddetli ağrılar,

Mütemadi kusma ve iştahsızlık,

Ses tonunda önemli bir değişiklik,

Yüksek ateş ve yutkunma zorluğu üzere belirtilerle kendini gösterir.

BADEMCİK İLTİHABINA NE GÜZEL GELİR?

Bu süreçte ağız bakımı ve vücuda alınması gereken su ölçüsü nispeten kıymetlidir. Antiseptik gargaralarla ağız içi daima ak tutulmaya çalışılmalıdır. Antibiyotik ilaçların yanı sıra antibiyotik bakımından güçlü olan besinlerden de bol ölçüde tüketilmelidir. Örneğin zeytin, sarımsak, soğan ve domates üzere besinler;

Bir çay bardağının yarısına kadar bal doldurun. İçerisine iki adet sarımsak doğrayın bir gün bekletin. Bu karışımı sonraki gün ılık bir bardak suyun içerisine koyarak tüketin. Bademcik iltihabı geçene kadar günde bir kere için.

Bir tatlı kaşığı zencefil bir çay kaşığı karabiber ve fesleğeni bir bardak su ile cezvede kaynatın. Bu karışım enfeksiyonla savaş etmede epey tesirlidir. İçerisine bir tatlı kaşığı bal koyarak ılık tüketin.

Günde 3 kere tuzlu su ile gargarası yaparak bademciklerde enfeksiyon oluşumunu önleyebilirsiniz.

Tavuk suyunun içerisine bir sarımsak bir çay kaşığı karabiber ve yarım limon sıkın. Günde bir kase ılık formda tüketin. Bu çorba ve bademciklerdeki enfeksiyonları vücuttan idrar yolu ile atar. 

Yorum Ekle