Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bacaklardaki batık nasıl makbul? Batık gideren en tesirli prosedürler

Bacaklardaki batık nasıl makbul? Batık gideren en tesirli prosedürler

Her bayanın ortak meselelerinden biri olan epilasyon sonrası oluşan kıl batıklarıdır. Yapılan cürümler nedeniyle oluşan bu batıkları meskende kimi formüllerle ortadan kaldırabilirsiniz. Pekala batık nasıl oluşur? Batık oluşumunu engellemek için dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Batık oluştuğunda neler yapılır? İşte batık meselesi hakkında bilmeniz gerekenler:

Batık oluşumu, günahlı ağda ve epilasyon sonucu ortaya çıkan bir cilt meselesidir. Ağda ve elektrikli epilasyon sonucu oluşan batıklar, estetik açıdan da bacakların hoşluğuna gölge düşürürler. Batıklar, tedbir alınmadığı takdirde bacaklarda iltihap yaparak leke bırakabilir. Batık oluşumunun en kıymetli sebeplerinden biri elektrikli epilasyon aletleri ve jiletlerdir. Epilasyon aletleri tüyleri tek bir istikamete değil her cepheye çekerek alırken, üst üste jilet tasarrufu da cildi tahriş ederek batık oluşumuna sebep olabilir. Batık oluşumu da sivilce üzere bir durumdur. Herkeste olacak diye bir şey yoktur, kişinin cilt yapısıyla alakalıdır.

EVET BATIK OLUŞUMUNU ENGELLEMEK İÇİN NE YAPILMALIDIR?

Elektrikli epilatörler tüyleri her cepheye aldığı için batık oluşumuna yer hazırlar, bu yüzden farklı epilasyon metotları kullanılmalı.

Bacaklara uygulanacak peeling, meyyit derinin atılmasını sağlayarak batık oluşumunu önler.

Banyo sırasında yapılan keseleme süreci ile cilt meyyit derilerden arındırılarak, batık oluşumunun önüne geçilebilir.

Nemlendirici yağlar kullanmak kıl köklerini yumuşatarak batık oluşumunu maniler. Bacaklardaki batıklar için en mütenasip yağlar biberiye ve yağlarıdır.

Ağda sırasında uzun kıllar çekilirken kırılır ve batık oluşumuna sebep olur. Bu yüzden kıllar çok uzamadan ağda yapılmalıdır.

Ağda süreci bittikten sonra uygulanacak olan tüy azaltıcı krem yahut losyonlar vakitle tüy ve batık oluşma riskini azaltır.

KARBONAT MASKESİ

Haftada bir uygulayabileceğiniz karbonat maskesi için, iki kaşığı yoğurt ve bir yemek kaşığı karbonatı karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı bacaklarınıza masaj yaparak 15 dakika boyunca bekletin. Bekleme süreci bittikten sonra bacaklarınızı ılık su ile durulayın akabinde yarım limon suyunu bacaklarınıza sürün ve bekletmeden yıkayın. Tüm bu süreçleri yaptıktan sonra cilt tipinize münâsib bir nemlendiriciyi bacaklarınıza masaj yaparak uygulayın.

ŞEKER VE LİMON PEELİNGİ

Bacaklarınızdaki meyyit deriyi atmaya yardımcı olacak bu peeling için, dört çorba kaşığı şekeri yarım çay bardağı limon suyu ile karıştırın. Bu karışımı bacaklarınıza masaj yaparak uygulayın.

ASPİRİN SPREYİ

1,5 bardak kaynamış suyun içine 5-6 adet aspirin atıp eriyene kadar uygunca karıştırın. Oluşan bu karışımı süzerek boş bir sprey kutusuna doldurun. Haftada bir defa bu spreyi bacaklarınıza püskürterek 2-3 saat bekletin, akabinde ılık su ile durulayın. Bu pratik batık oluşumunu engelleyerek bacaklarınızdaki var olan lekelerin rengini açılmasına da yardımcı olacaktır.

Yorum Ekle