Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
B12 vitamini eksikliğinin belirtileri neledir? B12 vitamini hangi besinlerde bulunur? B12 vitaminin yararları…

B12 vitamini eksikliğinin belirtileri neledir? B12 vitamini hangi besinlerde bulunur? B12 vitaminin yararları…

Vücudun en çok muhtaçlık duyduğu vitamin cinslerinden biri olan B 12 vitamini hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Kan oluşumundan dimağ sonlarının daha fonksiyonlu çalışmasına kadar birçok yarar sağlayan B 12 vitamini eksik olan şahıslar de ise birçok illete davetiye çıkarır. Evet B12 vitamini eksikliğinin belirtileri neledir? B12 vitamini hangi besinlerde bulunur? B12 vitaminin vücuda ne üzere yararları vardır? Tüm soruların cevabı haberin detayında…

Vücudun üretmediği gelgelelim en çok gereksinim duyduğu vitaminlerden biri olan B12 günümüzde de en çok şikayet edilen eksikliklerden biridir. Münhasıran gebe bayanların alması gereken ek vitamin takviyelerinden biri olan B12 DNA yapısının oluşumu ve hudut sistemi için vazgeçilmez bir vitamindir. Hayvansal besinlerde bulunan B12 vitamini et ve tavuk tüketmeyen insanlarda en çok yaşanan eksikliktir. Anemi (kansızlık), nörolojik ve ruhsal bozukluk üzere üç temel rahatsızlığa yer hazırlayan B12 eksikliği devranında tedavi edilmediğinde daha önemli rahatsızlıklara neden olabilir. Bağırsaklarda bulunan bakterilerle sentezlenip su da çözülebilen B12 vitamini vücutta al kan hücrelerinin çoğalmasını destekler. 

B12 VİTAMİN EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bağırsakların daha fonksiyonel çalışması için flora sayısının istikrarlı olması gerekir. Bunun içinde B12 vitaminine gereksinim duyar. Besinlerin daha süratli çözülmesini destekler. Böylelikle kabızlık, ishal ya da bağırsak düğümlenmesi üzere marazların yaşanmasına taban hazırlar. 

 Vücudun çabucak hemen her alanını kaplayan hudut sistemindeki hücrelerin daha sağlıklı muhaberesi için B12 vitaminine muhtaçlık duyar. Had hücreleri sistemli, iletim sağlamadığında kişinin motor ve beyinsel işlevlerinde aksaklıklar meydana gelir. Bu da gerilim, yorgunluk ve depresyon üzere ruhsal bunalımların artmasına sebep olur. 

Bağışıklık sisteminin ve bakterilere karşı direncini artırmak için gerekli olan B12 vitaminin eksikliği daima üst teneffüs yolları hastalıklarına neden olur. 

Temel belirtiler ise saç dökülmesi, tırnak kırılması ve cilt solgunluğudur. Yukarıda bahsettiğimiz üzere had hücrelerin yenilenmesini destekleyen B12 eksildiğinde hücrelerin zayıflamasına taban hazırlar. Süratli kırışıklık ve yaşlanmaya yol açar. 

Vücudun kuvveti içinde gerekli olan B12 eksildiğinde kişi gün içinde hiçbir şey yapmazsa bile daima ve yorgun hisseder. 

 Bazı insanlarda B12 eksikliği ateşlenmeye neden olur. Süratle çalışan ter bezleri bilhassa geçe terleme üzere illetlere yol açar. 

 Unutkanlık, konsantre eksikliği ellerde ve ayaklarda daima karıncalanma ve yanma hissinin artması üzere durumlara da neden olur. 

B12 VİTAMİNİN YARARLARI NELERDİR?

Sindirimi daha sağlıklı çalışmasını sağlar. 

Rahim ve yumurtalıkları güçlendirerek gebe kalma mümkünlüğünü yükseltir.

Yaşlanma ve kırışıklığı engellemek için süratle hücreleri yeniler.

Bağışıklığı güçlendirir.

 Vücuttaki hudut hücrelerini artırarak unutkanlık ve yorgunluk üzere marazların yaşanmasını önler. 

B12 VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

DENİZ ESERLERI

Vücudun günlük B12 vitamini muhtaçlığını karşılamada en tesirli besinler deniz eserleridir. Mahsusen somon balığı bu çeşitlerden en tesirlisidir. Mütehassıslar en az haftada iki kere balık eserleri tüketerek vücudun temel muhtaçlığı olan vitamin eksikliğinin giderilmiş olacağını vurgular.

ET

Hayvanlarda daha ziyade bulunan B12 vitamini bakımından bilhassa ciğerlerde bulunur. Mütehassıslar ortalama bir inanın günlük 100 gram et dışında ciğer tükettiklerinde bu eksikliği ziyadesi ile giderileceğini belirtiyor.

SÜT VE SÜT ESERLER

İçerisinde B12 vitamini ziyade olan peynir tam bir kalsiyum ve potasyum deposudur. Tıpkı formda yoğurtta bu eksikliği gideren besinler arasındadır. Sütün içerdiği laktoz alerji yapısı nedeniyle sık tüketilmesi önerilmediğinden işlenmiş hali ile bu açığı kapatabilir.

MANTAR

Başkaca hayvansal besinlerde yüksel bulunan B12 vitamini bitki olarak ise yalnızca mantarda ziyade bulunur. Günlük bir tabak mantar ile bu eksiklik giderilebilir. 

Yorum Ekle