Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ayranın yararları nelerdir? Ramazan uzunluğu her gün bir bardak ayran içerseniz ne olur?

Ayranın yararları nelerdir? Ramazan uzunluğu her gün bir bardak ayran içerseniz ne olur?

Çabucak her gün tükettiğimiz mahsusen et yemekleri ile güzel giden ayran hakkında bilmediğiniz her şeyi araştırdık. Fermente bir yapısı olan ayranın kabızlıktan gastirite kadar tüm sindirim hastalıklarına yarar sağlar.Yoğurt ve suyun karışımından elde edilir. Pekala ayranın yararları nelerdir?Uzmanlar bilhassa Ramazan uzunluğu her gün bir bardak ayran tüketerek uzun müddetli tok kalmayı sağladığını vurguluyor.

Besin bedeli en yüksek olan yoğurt süt ve süt mayasından elde edilir. İçeriğinde canlı laktik asit bakterileri sayesinde fermente yapıya sahip olan yoğurt insan sıhhatine birçok yarar sağlıyor. 6000 yıldır üretilen yoğurttan elde edilen ayran ise yoğurdun sağladığı yararların birebirini sağlar. Artı bir yanı ise vücudun likit orantısını yükseltir. Sindirim için epey yarar sağlayan ayran tuvalet muhtaçlığına en düzgün gelen besindir. Anadolu topraklarında birinci sefer üretilen ve tüm yerküreye yayılan yoğurttan yapılan meze ise yemeklerin yağ ve tuz nispetlerini dengeleyerek vücutta hasar oluşumunu önler. Osmanlı devranında kullanılan en sağlıklı besin yoğurt yalnızca vücut sıhhatine değil cilt sıhhatine da nispeten ek sağlar. İçeriğinde sodyum, protein, potasyum, folate, tiamin, A, B, C, E, K ve B12 vitaminleri bulunmaktadır. 

“AYRAN TOK TUTUYOR!”

Azık mühendisi Derya Kaya Bulut Ramazan’da sahur vaktinde yoğurt ve ayran tüketilmesinin Ramazan’ın daha sağlıklı geçeceğini vurguluyor. Tıpkı hengamda Kaya Bulut, “Sahurda ve iftarda çok yağlı ve ağır yiyecekler tüketmek sindirimi zorlaştıracağı için mide bulantısına ve ağrılarına neden olabilir. Tuz içeriği yüksek besinler gün içerisinde susamaya neden olacaktır. Sahurda şeker ve şekerli besinlerin haddinden fazla tüketimi ise kan şekerinin süratli düşmesine neden olarak daha çabuk açlık hissedilmesine yol açabilir. Ayran, yapısı gereği kimseyi tok tutma özelliğine sahip. Bir yandan bunu yaparken bir yandan da vitamin, mineral, protein ve gayrı besin öğelerinin vücuda istikrarlı bir biçimde alınmasını sağlıyor. Ayran, süte nazaran çok daha düşük laktoz ölçüsü içerdiği için hassas kişilerde şişkinlik sıkıntısına da yol açmıyor” kelamları ile ayranın tokluk hissi verdiğini ve şişliği engellediğini belirtti. 

AYRANIN YARARLARI NELERDİR?

Mevsim geçişlerinde vücutta yaşanan basınç ve ısı nispetini ayarlamada yardımcı olur. Böylelikle vücudu illetlere karşı hazırlar. Mahsusen yemek sonrasında tüketildiğinde vücuttaki ter bezlerinin ölçüsüz salgılanmasını önler. 

Birçok kişi yemeklerden sonra hazımsızlık, şişlik ve gaz sorunu yaşar. Bu durumlarla karşılaşmamak için yemek sonrası bir bardak tüketilmesinde yarar var. Yemeklerdeki yağların enden olduğu rahatsızlığı azaltarak sindirimi kolaylaştırmanın yanı sıra biriken bakterileri de idrar ile atar. Bağırsa florasını dengelemede en yararlı besin ayrandır. Böylelikle gaza neden olan toksinlerin birikmesini önler. 

Kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde birinci sırada bölge alır. Güçlü besin bedelleri sayesinde vücudun uzun sür kuvvet ve tok kalmasını sağlar. Bu sayede yalnızca kilo vermeye değil tıpkı vakitte gün içerisinde yaşanan gerilim ve yorgunluğa da yeterli gelir. Bilhassa saklı meydanlarda çalışanların her gün bir bardak tüketilmesi tavsiye edilir. 

Yoğurt ile elde edilen ayran cildin elastik yapısı içinde hayli yararlıdır. Cildin deforme olmuş yerlerini düzenlemede tesirli olan ayran, tonik olarak kullanılabilir.

yapan kimselerin sistemli tüketmesi gereken besinlerin başında gelen ayran, kemik ve kas gelişimine ek sağlar. Eksperler mahsusen ergen ve gebelerin tüketmesini önerdiği ayran içerdiği kalsiyum sayesinde kemik gelişimini destekler.

Vücuttaki kolesterol artıkça damarların tıkanmasına neden olur. Bu da kalp marazlarının artmasına yer hazırlar. Bu durumu dengelemenin en sağlıklı ayrandır. Başkaca ayran tansiyonu da dengeleyerek ani felç riskini azaltır.

Hudut hücrelerini yatıştırarak sonluluk üzere rahatsızlıkların yaşanmasını önler. Dimağ sıhhatini güçlendirir. Melatonin hormonunun salgılayarak akşamları kişinin rahat uyku çekmesini sağlar. Unutkanlık riskini azaltır.

Yorum Ekle