Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
AYM: “Wikipedia’nın Kapatılması, Tabir Özgürlüğünün İhlali”

AYM: “Wikipedia’nın Kapatılması, Tabir Özgürlüğünün İhlali”

Anayasa Duruşması (AYM) kararıyla kapatılan ve Nisan 2017’den bu yana Türkiye’den erişime örtük olan Wikipedia ile ilgili yeni bir karar verildi. AYM’nin yeni kararına nazaran Wikipedia’nın kapatılması, “tabir özgürlüğünün ihlali“.

ansiklopedisi olarak tanımlanan Wikipedia, her hengam gerçek haberler içermese de, web’in en değerli fiyatsız malumat menşeleri arasında. Birçok içeriğin Türkçeye çevrilmiş olması ise gayri menşeler önünde bilhassa değer taşıyor. AYM Umumi Heyeti bugün 6’ya karşı 10 oyla verdiği bir kararla Wikipedia’ya erişimin engellenmesinin “söz özgürlüğünün ihlali” olduğuna karar verdi.

Wikipedia’nın tamamının erişime engellenmesinin nedeni, “Türkiye’yi çeşitli terör kümeleriyle birebir düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan içerikler” olarak açıklanmıştı. Bu içeriklerin kaldırılmaması nedeniyle Wikipedia’ya erişimin saklı kaldığı belirtiliyor.

AYM kararının duyulmasının akabinde Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales, İngilizce “Tekrar şirin geldin, Türkiye!” tweet’ini paylaştı.

Yorum Ekle