Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ayçiçeğin yararları nelerdir? Ayçiçeğin tüketimi! Yorgunluğu bitiren ayçiçeği çekirdeği…

Ayçiçeğin yararları nelerdir? Ayçiçeğin tüketimi! Yorgunluğu bitiren ayçiçeği çekirdeği…

Yerküre umumunda tüketilen yağın umumisi ayçiçeğinden elde edilir. Papatya ailesine ilişkin olan ayçiçeği en çok yağ çıkartılan besindir. E vitamini bakımından varlıklı olan ayçiçeği, insan sıhhatine nispeten yararı vardır. Bilirkişiler kuru ayçiçek yapraklarından yapılan çayın yorgunluğa uygun geldiğini vurguladı. Evet ayçiçeğin yararları nelerdir? Sizler için ayçiçeğine dair merak edilen her şeyi araştırdık.

“Günebakan” olarak da geçen ayçiçeği, yağı için yetiştirilen bir besindir. Memleketimizde yoğunluk olarak Marmara ortamında yetiştirilen ayçiçeği içeriğindeki tohumları gelişerek çekirdek elde edilir. Fabrikalarda işlenen ayçiçeği, yağ bitkileri arasında birinci taraf alır. Yağı karşılamada yüzde 70 orantıda kullanılan ayçiçeği, çok az kişi tarafından bilinen sağlıksal maksatla da kullanılır. Zeytin, mısır ve kanoladan daha çokça tüketilen ayçiçeği posalı besinler yerinde en güçlü olanıdır. Potasyum bakımından güçlü topraklarda rahatlıkla yetişir. İçeriğinde bu sayede nitrat yüksek bulunur. Ayrıyeten fosfor ve azot unsurları de barındıran ayçiçeği ilaç, kozmetik ve azık endüstrinde sıklıkla kullanılır. Ayçiçeği tüketilirken içindeki çekirdekler çıkartılır, kurutulur ve tüketilir. Sindirim sistemine güzel gelen ayçiçeği birinci defa Anadolu topraklarında üretimine başlanmıştır. Alternatif tıpta kullanılan ayçiçeği, çay ve kremi yapılır. Asitli topraklarda yetişmeyen ayçiçeği, bol su isteyen bir besindir. 

AYÇİÇEĞİ NASIL ÜRETİLİR VE NASIL TÜKETİLİR?

Kuruyemişler arasında en çok edilen ayçekirdeğinin oluşma hikayesi ayçiçeği bitkisiyle başlar. Güneş ışıklarını seven sarı büyük çiçeklerin orta kısmında oluşan siyah çekirdekler çeşitlerine nazaran değişiklik gösterebilir. Olgunluğu tamamlanan ayçiçekleri toplanıp uç kısımları kesilir. Çiçek olan kısımlarının ortasındaki çekirdekler toplanır. Bu çekirdekler taze olduklarından yumuşak ve yağlı bir yapıya sahiptir. Çıkartılan çekirdekler kurutulur. Tuzda kavrulur. Çiçekler ise çay imalatı için munfasıl kurutulur ve kaldırılır. Tarlada kalan saplar sert imalata oldukları için çeşitli sanayi materyali ya da köylüler el emeği sepetler şapkalar yapar. Bunun yanı sıra çekirdekler pastanelerde ham unsur olarak kullanılır.

AYÇİÇEĞİNİN YARARLARI NELERDİR?

Yüksek ölçüde fosfor içerdiğinden kemik ve kas sıhhatine yarar sağlar. 

Antioksidan içeriği sayesinde bağışıklık sistemini ve virüslerden arındırır.

İçeriğindeki şeker kan şekerini olumsuz etkilemediğinden şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.

E vitamini vücut sıhhatine ek sağlar. Eksikliği ise ciltte önemli deformelere sebep verir. Bilirkişiler saç dökülmesi, yıpranması ve ciltteki kimi marazların temelini E vitamini eksikliğine bağlar. Ayçiçeği E vitamini sağlamada tesirli bir besindir.

Hudut hücrelerini yeniler. Böylelikle baş ağrısı, yorgunluk ve depresyon üzere rahatsızlıklara taban hazırlayan süreçleri pürüzler. 

Posalı bir besin olduğundan ve virüslerin vücutta kalma sürecini hızlandırır. Bağırsakları temizleyerek kabızlık üzere problemlerin yaşanması önler.

Yağı kolesterol bakımından yarar sağlamazsa da kendisi kolesterol seviyesini düşürür. 

Üst teneffüs yolları hastalıklarıyla ortaya çıkan yüksek ateş, öksürük ve balgam üzere sıhhat dertlerine ayçiçeği çayı uygun gelir. 

Hücreleri yenilediğinden dimağ sıhhatine da olumlu ek sağlar. Hafızayı güçlendirir.

AYÇİÇEĞİ ÇAYI NASIL YAPILIYOR?

Çekirdekleri çıkarılmış ayçiçeği yaprak ve kısımlarıyla birlikte kurutulur. 20 grama yakın olan ayçiçeği bir bardak su ek edilerek kaynatılır. 10 dakika sonra ocaktan alınıp süzülür. İçerisine bal eklenerek 3 çay kaşığı kadar tüketilir. 

AYÇİÇEĞİNİN ZARARI VAR MI?

Ölçüsüz tüketildiğinden önemli sıhhat dertlerine yol açar. Bilhassa içerdiği yağ yararlı haldeyken çok tüketim sonucu zararlı hale gelebilir. Bölgesel yağlanmaya yol açar. Bunun yanı sıra karaciğerin işlevselliğini olumsuz tesirler. Cilt sıkıntıları da bu süreçte görülebilir. 

Yorum Ekle