Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ayçiçeğin yararları nelerdir? Ayçiçeği hangi marazlara âlâ gelir?

Ayçiçeğin yararları nelerdir? Ayçiçeği hangi marazlara âlâ gelir?

Yerküre umumunda tüketilen yağın umumisi ayçiçeğinden elde edilir. Papatya ailesine ilişkin olan ayçiçeği en çok yağ çıkartılan besindir. E vitamini bakımından varlıklı olan ayçiçeği, insan sıhhatine epeyce yararı vardır. Evet ayçiçeğin yararları nelerdir? Ayçiçeği hangi illetlere âlâ gelir? Sizler için ayçiçeğine dair merak edilen her şeyi araştırdık. Haberin detayında ayçiçeği hakkına her şeyi bulabilirsiniz.

Günebakan olarak da geçen ayçiçeği, yağ için yetiştirilen bir besindir. Devletimizde yoğunluk olarak Marmara yerinde yetiştirilen ayçiçeği içeriğindeki tohumları gelişerek çekirdek elde edilir. Fabrikalarda işlenen ayçiçeği, yağ bitkileri arasında birinci sırada mekan alır. Yağı karşılamada yüzde 70 nispette kullanılan ayçiçeği, çok az kişi tarafından bilinen sağlıksal emelle da kullanılır. Zeytin, mısır ve kanoladan daha çokça tüketilen ayçiçeği posalı besinler yerinde en varlıklı olanıdır. Potasyum bakımından güçlü topraklarda rahatlıkla yetişir. İçeriğinde bu sayede nitrat yüksek bulunur. Ayrıyeten fosfor ve azot hususları de barındıran ayçiçeği ilaç, kozmetik ve azık endüstrinde sıklıkla kullanılır. Ayçiçeği tüketilirken içindeki çekirdekler çıkartılır, kurutulur ve tüketilir. Sindirim sistemine âlâ gelen ayçiçeği birinci sefer Anadolu topraklarında üretimine başlanmıştır. Alternatif tıpta kullanılan ayçiçeği, çay ve kremi yapılır. Asitli topraklarda yetişmeyen ayçiçeği, bol su isteyen bir besindir. 

AYÇİÇEĞİNİN YARARLARI NELERDİR?

Yüksek ölçüde fosfor içerdiğinden kemik ve kas sıhhatine yarar sağlar. 

Antioksidan içeriği sayesinde bağışıklık sistemini bakteri ve virüslerden arındırır.

İçeriğindeki şeker kan şekerini olumsuz etkilemediğinden şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.

E vitamini vücut sıhhatine ek sağlar. Eksikliği ise ciltte önemli deformelere sebep verir. Bilirkişiler saç dökülmesi, yıpranması ve ciltteki kimi illetlerin temelini E vitamini eksikliğine bağlar. Ayçiçeği E vitamini sağlamada tesirli bir besindir.

Hudut hücrelerini yeniler. Böylelikle baş ağrısı, yorgunluk ve depresyon üzere rahatsızlıklara taban hazırlayan süreçleri pürüzler. 

Posalı bir besin olduğundan bakteri ve virüslerin vücutta kalma sürecini hızlandırır. Bağırsakları temizleyerek kabızlık üzere meselelerin yaşanması önler.

Yağı kolesterol bakımından yarar sağlamazsa da kendisi kolesterol seviyesini düşürür. 

Üst teneffüs yolları hastalıklarıyla ortaya çıkan yüksek ateş, öksürük ve balgam üzere sıhhat dertlerine ayçiçeği çayı düzgün gelir. 

Hücreleri yenilediğinden dimağ sıhhatine da olumlu ek sağlar. Hafızayı güçlendirir.

Yorum Ekle