Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ay’a İnerken Kaybolan Vikram, Ahir Bulundu!

Ay’a İnerken Kaybolan Vikram, Ahir Bulundu!

Büyük Ay gizemlerinin biri daha artık çözülmüş durumda. , Pazartesi günü yaptığı duyuruda Hindistan’ın büyük gayeleri olan Chandrayaan-2 hizmetinin bir kesimi olan Vikram Ay iniş aracının kaza sahasını bulduğunu bildirdi.

Eylül ayında Hindistan Ay’a iniş yapan dördüncü memleket olmaya çalışmıştı fakat Hindistan Uzay Araştırma Tertibi (ISRO), Vikram Ay yüzeyine yaklaşırken ilişkiyi kaybetmişti ve araç adeta sırra kadem basmıştı. ISRO, aracın sağlam bir biçimde inmiş olabileceğini ümit etmiş fakat daha sonra Kasım ayında kazayı onaylamıştı.

NASA’nın Ay Gözlem Yörünge (LRO) aracı o devirden beri iniş aracını arıyordu lakin en azından başlangıçta, geçişler sırasında çekilen gölgeli yüzey fotoğraflarında aracı bulmayı başaramamıştı. Lakin LRO, en ahir dikkatli gözler yardımıyla iniş aracının enkaz yerini bulmayı başardı ve kaza yerinin daha düzgün fotoğrafları çekildi.

tarafından belirtildiğine nazaran fotoğraf ana çarpma meydanını gösteriyor. Yeşil noktalar doğrulanmış yahut mümkün uzay aracı enkazını gösterirken mavi noktalar da çarpma ile bozulan toprağı gösteriyor.

/Goddard/Arizona Eyalet Üniversitesi

Daha evvelki ışık durumları, iniş aracının Ay yüzeyinde çarparak parçalandığı tarafta oluşan ufak değişimleri etmeyi zorlaştırmıştı. NASA, bu noktayı fark etmeyi kolaylaştıran bir gayrı işlenmiş fotoğraf daha yayınladı.

İniş aracı ve içerisinde nokta alan keşif aracı üzücü bir son yaşamış olabilir gelgelelim Chandrayaan-2 yörünge aracı hala yükseklerden Ay’ı detaylı bir formda incelemeye devam ediyor. Vikram, Ay inişlerinin zorluğunu bir kere daha gösteriyor ve NASA “kayba karşın yüzeye bu kadar yaklaşmak büyük bir başarıydı” cümlesini kuruyor.

Yorum Ekle