Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
AWS’den Açık Asıllı Girişimleri Çaldığı Tezine Karşılık

AWS’den Açık Asıllı Girişimleri Çaldığı Tezine Karşılık

Amazon’un bulut kısmı AWS, firmanın açık menşe kodlu girişimlerden “işlev çaldığı” tezini reddetti.

New York Times’ta geçen günlerde taraf alan bir makale, firmanın açık menşe kodlu yazılımları kendi eserlerine eklemesini eleştirmişti. Açık asıllı veritabanı MariaDB’nin başındaki Michael Howard, “AWS’nin başarısı, açık menşe teknolojisinin açık madenciliğinden geliyor” diyecek kadar ileri gitti. AWS Analytics ve ElastiCache’in lider yardımcısı Andi Gutmans ise, bu tanımlamanın aptalca ve isabetsiz olduğunu sav etti ve şunları söyledi:

AWS müşterileri mütemadi olarak AWS’den açık menşe etrafında yönetilen hizmetler oluşturmalarını istediler. Müellifle paylaştığımız üzere, AWS’nin açık menşesi “açık madencilik” ile çaldığı argümanı aptalca ve temelsiz. Makale, büyük ölçüde açık asıllı yazılımı ticarileştirmek üzere iş kurmaya çalışan girişimler ve şirketlerden bahsediyor. Bu açık asıllı girişimler, rastgele bir şirketin bu yazılımı şirket içinde yahut bulutta kullanmasını ve muhitinde hizmetler oluşturmasını sağlar.

Gutmans, ZDNet’e yaptığı açıklamada kimi açık menşe girişimlerinin gerilerindeki isimlerin fiyatlı hizmetler veren ticari şirketler kullandığını söyledi. Bu girişimlerin kendisi açık asıllı kalsa da, idaresi kar gayesi güden bir işe dönüştü.

New York Times’ın raprouna nazaran AWS’nin birkaç rakibi, firmaya bir antitröst şikayeti yapmayı bile düşündüler.

Yorum Ekle