Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Avokadonun yararları nelerdir? Avokado tüketimi! Kan basıncını dengeleyen mucize meyve…

Avokadonun yararları nelerdir? Avokado tüketimi! Kan basıncını dengeleyen mucize meyve…

Tropik meyveler arasında bölge avokadonun insan sıhhatine yararları vardır. Yapılan araştırmalarda kanserli hücreleri yok ettiği tespit edilen avokado birebir vakit kandaki istenilmeyen kolesterol seviyesini de düşüren unsurlar bakımından zengindir. Münhasıran daima kan basıncının dengesizliğinden şikayet edenler için doğal ilaçtır. Evet avokadonun yararları nelerdir?

Ana vatanı Meksika olan avokado, gizli tohumlar sınıfında bölge tarçın ve kafur ağaçlarını da içine alan ailesine aittir. İçine büyük bir tohum olan meyvenin dış kabuğu soyularak tüketilir. Yeşil ve siyah renkleri olan avokadonun içi sarı yeşil tonlarındadır. Çiğ ve taze tüketilebildiği üzere yemek ya da salatalara da eklenebilir. Akdeniz iklimine entegrasyonlu olan avokado, bütün sıcak iklimlerde rahatlıkla yetişir. Devletimizde Akdeniz Yeri’nde üretimi yapıla avokado ayrıyeten Rize’de yetişen bir meyvedir. Avokadonun tarihçesi çok eski yıllara dayanır. M.Ö 10.000 yılında mağaralara resmi çizilen avokadoyla ilgili eski yazıtlarda da haberler bulunur. 1970’li yıllarda Amerika’dan deneme emelli getirilen avokado fidanlarından sonra beğeni ve talep artında üretim sürat kazandı. Halk arasında o vakitler meyveye Amerikan armudu da denirdi.

AVOKADO YAĞI NE İŞE YARAR?

Tıpkı zeytinyağı üzere yararlı olan avokado yağı, yemeklere ve salatalara eklenerek tüketilebilir. Bunun yanı sıra cilt yüzeyine uygulanacak maskelere eklenebilir. Parlaklık ve canlılık verir. Saç dökülmesi ve yıpranması içinde avokado yağı bakımı yapılabilir. Ayrıyeten yaraların süratle güzelleşmesi içinde kullanılır.

AVOKADONUN YARARLARI NELERDİR?

Muzdan daha çokça potasyum içerir. Bu sayede kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve felç geçirme risklerini düşürür. Bilirkişiler bir avokadonun vücudun gereksinimi olan potasyumu basitçe karşıladığını vurguluyor.

Yüzde 30’u liften oluşan avokado, diyet listelerinde birinci sırada yan alır. Sindirim sistemini rahatlatan avokado, metabolizmayı hızlandırır. Kilo vermeyi kolaylaştırmanın yanı sıra hem vücudun yağ yakımını hızlandırır hem de gücünü yükseltir.

İçerdiği oleik asit yağ ile zeytin yağının içindeki doymamış yağ asidi ile birebirdir. Bu sayede içerdiği yağ vücuda hayli yarar sağlar. Hücrelerin dokularındaki fonksiyonlarının daha yeterli çalışmasını destekler.

Yapılan bir araştırmada aşikâr bir kısım insana avokado verilirken başka şahıslara avokado verilmemiş. Bir ay sonra kimselere kan testi yapılmış tertipli avokado tüketen şahısların kolesterol seviyesi düşükken tüketmeyen öteki kısmın beğenilmeyen kolesterol seviyesinin yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Güçlü bir antioksidan olan avokado, vücut içindeki toksin ve asit orantısını azaltır. Hücrelerin süratle yenilenmesini sağlar. Münhasıran kemoterapi gören hastaların tüketmesi gerektiğini belirten mütehassıslar, hücrelerin radyasyondan hasar almasını engellediğini söylüyor.

Göz sıhhatinde tesirli olan lutein ve zeaksantin hususları bakımından da güçlü olan avokado, katarak üzere illetlerin oluşmasını maniler. Göz içindeki likit ve vitamin orantısını artırarak görme kaybını azaltır.

İçeriğinde yağ nispeti yüksek olmasına karşın yararlıdır. Bu yağ tiroidlerin çalışmasını destekleyerek hormonları istikrarlar. Had sisteminin işlevselliğini artırarak da ruhsal marazların oluşumunun önüne makbul. Münhasıran günümüzde yaygın olan depresyon ve gerilim üzere marazları handikaplar.

Artrit aslında vücut sıhhatinde kronik marazlara sebep olur. Lakin avokadonun içerdiği artrit kemik sıhhati için yarar sağlar. Bunun yanı sıra kemik erimesi üzere ileri yaşlarda görülen illetlerin riskini düşürür.

İçeriğinde demir, çinko, fosfor, magnezyum, potasyum, manganez, bakır, C, E, K ve B kompleksi vitaminleri bulunur.

Spor yapanlara münhasıran önerilen avokado, yüksek kuvveti sayesinde kişinin çabuk yorulmasını handikaplar.

AVOKADO NASIL YENİR?

Dış kabuğu soyulup içindeki tohum çıkartılarak tüketilebilen avokadonun tıpkı devirde çayı da yapılır. Yapraklarıyla birlikte bir bütün avokado kesilerek 3 su bardağı su ek edilerek kaynatılır. Elde edilen çay hem tüketilebilir. Hem de içine pamuk batırılarak cilde sürülerek tonik tesiri verebilir. Lakin gebe hatunlar tüketmemeli.

Avokado

AVOKADONUN ZARARI VAR MIDIR?

Gebe ve emziren anaların mutlaka tüketmeden bir ekspere istişareleri gerekir. Ayrıyeten latekse karşı alerjisi olan, hassas ciltli şahıslar, kronik ilaç kullananlar ve üst teneffüs yolları hastalıklarıyla uğraş eden insanların tüketilmesi önerilmez. Çok tüketildiğinde ise kaşıntı, kızarıklık, ağız içi yaralara neden olabilir.

Yorum Ekle