Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Avokadonun yararları nelerdir? Avokado nasıl tüketilir? Avokado hangi illetlere yeterli gelir?

Avokadonun yararları nelerdir? Avokado nasıl tüketilir? Avokado hangi illetlere yeterli gelir?

Tropik meyveler arasında bölge alan avokadonun insan sıhhatine yararları olduğunu biliyor musunuz? Yapılan araştırmalarda kanserli hücreleri yok ettiği tespit edilen avokado birebir hengam kandaki istenilmeyen kolesterol seviyesini de düşüren hususlar bakımından zengindir. Pekala avokadonun yararları nelerdir? Avokado nasıl tüketilir? Avokado hangi illetlere düzgün gelir? Tüm soruların karşılık haberimiz detayında bulabilirsiniz.

Ana vatanı Orta Meksika olan avokado, gizli tohumlar sınıfında mekan alan tarçın ve kafur ağaçlarını da içine alan defne ailesine aittir. İçine büyük bir tohum olan meyvenin dış kabuğu soyularak tüketilir. Yeşil ve renkleri olan avokadonun içi sarı yeşil tonlarındadır. Çiğ ve taze tüketilebildiği üzere yemek ya da salatalara da eklenebilir. Akdeniz iklimine entegrasyonlu olan avokado, bütün sıcak iklimlerde rahatlıkla yetişir. Memleketimizde Akdeniz Ortamı’nda üretimi yapıla avokado ayrıyeten Rize’de yetişen bir meyvedir. Avokadonun tarihçesi çok eski yıllara dayanır. M.Ö 10.000 yılında mağaralara resmi çizilen avokadoyla ilgili eski yazıtlarda da haberler bulunur. 1970’li yıllarda Amerika’dan deneme emelli getirilen avokado fidanlarından sonra beğeni ve talep artında üretim sürat kazandı. Halk arasında o devranlar meyveye Amerikan armudu da denirdi. 

AVOKADONUN YARARLARI NELERDİR?

Muzdan daha çokça potasyum içerir. Bu sayede kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve felç geçirme risklerini düşürür. Bilirkişiler bir avokadonun vücudun muhtaçlığı olan potasyumu kolaylıkla karşıladığını vurguluyor.

Yüzde 30’u liften oluşan avokado, diyet listelerinde birinci sırada taraf alır. Sindirim sistemini rahatlatan avokado, metabolizmayı hızlandırır. Kilo vermeyi kolaylaştırmanın yanı sıra hem vücudun yağ yakımını hızlandırır hem de gücünü yükseltir. 

İçerdiği oleik asit yağ ile zeytin yağının içindeki doymamış yağ asidi ile birebirdir. Bu sayede içerdiği yağ vücuda hayli yarar sağlar. Hücrelerin dokularındaki fonksiyonlarının daha âlâ çalışmasını destekler. 

Yapılan bir araştırmada malûm bir kısım bireye avokado verilirken sair insanlara avokado verilmemiş. Bir ay sonra şahıslara kan testi yapılmış tertipli avokado tüketen şahısların kolesterol seviyesi düşükken tüketmeyen gayri kısmın istenilmeyen kolesterol seviyesinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. 

Güçlü bir antioksidan olan avokado, vücut içindeki toksin ve asit nispetini azaltır. Hücrelerin süratle yenilenmesini sağlar. Bilhassa kemoterapi gören hastaların tüketmesi gerektiğini belirten bilirkişiler, hücrelerin radyasyondan hasar almasını engellediğini söylüyor.

Göz sıhhatinde tesirli olan lutein ve zeaksantin unsurları bakımından da varlıklı olan avokado, katarak üzere illetlerin oluşmasını pürüzler. Göz içindeki likit ve vitamin nispetini artırarak görme kaybını azaltır.

İçeriğinde yağ nispeti yüksek olmasına karşın yararlıdır. Bu yağ tiroidlerin çalışmasını destekleyerek hormonları istikrarlar. Hudut sisteminin işlevselliğini artırarak da ruhsal marazların oluşumunun önüne makbul. Mahsusen günümüzde yaygın olan depresyon ve gerilim üzere illetleri handikaplar. 

Artrit aslında vücut sıhhatinde kronik illetlere sebep olur. Ama avokadonun içerdiği artrit kemik sıhhati için yarar sağlar. Bunun yanı sıra kemik erimesi üzere ileri yaşlarda görülen illetlerin riskini düşürür. 

İçeriğinde demir, çinko, fosfor, magnezyum, potasyum, manganez, bakır, C, E, K ve B kompleksi vitaminleri bulunur.

Spor yapanlara bilhassa önerilen avokado, yüksek gücü sayesinde kişinin çabuk yorulmasını handikaplar. 

AVOKADO NASIL YENİR?

Dış kabuğu soyulup içindeki tohum çıkartılarak tüketilebilen avokadonun tıpkı vakitte çayı da yapılır. Yapraklarıyla bir arada bir bütün avokado kesilerek 3 su bardağı su ek edilerek kaynatılır. Elde edilen çay hem tüketilebilir. Hem de içine pamuk batırılarak cilde sürülerek tonik tesiri verebilir. Gelgelelim gebe bayanlar tüketmemeli.

AVOKADONUN ZARARI VAR MIDIR?

Gebe ve emziren validelerin mutlaka tüketmeden bir mütehassısa istişareleri gerekir. Başkaca latekse karşı alerjisi olan, hassas ciltli şahıslar, kronik ilaç kullananlar ve üst teneffüs yolları hastalıklarıyla savaş eden bireylerin tüketilmesi önerilmez. Ölçüsüz tüketildiğinde ise kaşıntı, kızarıklık, ağız içi yaralara neden olabilir. 

Yorum Ekle