Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Atopik Dermatit (Egzama) nedir? Egzama en kolay nasıl makbul? Saç ve cilt egzaması…

Atopik Dermatit (Egzama) nedir? Egzama en kolay nasıl makbul? Saç ve cilt egzaması…

Son yıllarda artan ve neredeyse bebek ve çocuklarda daha sık görülen egzama, bir cilt illetidir. Yüzyıllardır bilinen bu marazı tedavi etmenin binbir türlü yolu üretilmiş, gerek sabunlar gerekse ilaçlar piyasada mekanını almıştır. Lakin ne yaptıysanız egzama rahatsızlığından kurtulamıyor, saçlarınızda ya da cildinizdeki egzamalardan bir an evvel kurtulmak istiyorsanız kesinlikle hazırladığımız yazıyı incelemelisiniz.

Egzama, memleketimizde çok yaygın olarak görülen, farklı tipleri olan yaygın kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır. Tıp literatüründe “atopik dermatit” olarak bilinen egzama, deride oluşan iltihap olarak da bilinir. Birçok nedenden ötürü herkeste görülebilen bu illetin kesin nedeni tam olarak kanıtanmamıştır. Egzamaya yol açan birden çokça etken olduğu üzere egzamanın da birçok çeşidi bulunmaktadır. Egzama belirtileri, çeşitlerine nazaran değişiklik gösterebilmektedir. Deriden tırnağa, genital kesimden ağız içi dahil olmak üzere egzama cinsini vücudun her sahasında görmemiz mümkündür. Kendisini çeşitli belirtilerle gösteren egzama kızarıklık, kaşıntı, cildin su toplaması, kuruması ve gerginleşerek çatlaması üzere durumlar da belirtiler arasındadır. 

EVET EGZAMANIN ASIL BELİRTİLERİ NELERDİR?

En yaygın belirtisi deride su dolu kabarcıklar ve kabuklanma olan egzama, gece şiddetlenen ve uykudan uyandırma seviyesine gelen kaşıntılara da yol açabilir. Erken teşhis sonucunda kısa vadede tedavi edilebilen egzama kalın kabuk formunda de kendini gösterebilir. Cildinizin ya da vücudunuzun rastgele bir ortamında bu belirtilerden biri ile karşılaştığınızda kesinlikle mütehassısa müracaatınızda yarar var.

(ATOPİK DERMATİT) EGZAMA NEDEN OLUR?

Egzama kimselerde sonradan ortaya çıkan, rastgele bulaşıcılığı olmayan bir cilt sorunudur. En sık karşılaşan şahıslar ise konut hanımlarının haddinden fazla deterjan tasarrufu sonrasında ellerinin çatlayarak kurumasıdır. Bir başkası ise saç boyası ya da bilinçsiz bakım eseri tasarrufundan ötürü saç egzamasıyla müsabakanız mümkündür. 

EGZAMAYA NE UYGUN GELİR?

Egzamayı rahatlatmanın en güzel yollarından biri sık sık havalandırmaktır. Bunun dışında mutlaka kaşımamalı ve banyo sıklığını mevsim değişikliğine nazaran ayarlamalıdır. Sert lifler ve keseler kullanılmamalı, çok sıcak suyla banyo yapılmamalıdır. Kışın yünlü giysiler direkt cilde temas ettirilmeden penye ya da içlik üzerine giyilmelidir. Yünlü, polar halı ve battaniye üzere toz çeken eşyalar mahsusen yatak odasından uzak tutulmalıdır.

KONUTTA EGZAMAYA TAHLIL TEKLIFLERI

YULAF TOZU

Vücudunuzdaki kaşıntı ve acıyı azaltmak için küveti ılık suyla doldurun ve içine iki bardak yulaf tozu dökün. Bu suyun içinde 15-20 dakika durduktan sonra çıkın ve uygunca kurulanın.

SALATALIK

İçerşinde bol vitamin ve mineral bulunduran salatalık sayesinde egzama tedavisinde kullanabilirsiniz. Bunun için dilimlere böldüğünüz salatalığı buz dolu bir kap içinde bir saat bekletin. Akabinde suyu süzerek salatalık dilimlerini egzama olan nahiyeye uygulayın.

ZERDEÇAL

Zerdeçal baharatı içinde mekan alan kürkimin, iltihap ve bakteri önleyici özelliğe sahiptir. Bundan faydalanmak için yarım çay kaşığı zerdeçala macun kıvamına gelene kadar süt ekleyin. Bu macunu kaşıntı ve kızarıklıklar olan nahiyelere günde 2 sefer sürebilirsiniz.

Yorum Ekle