Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Ateşlenmeye neden olan durumlar nelerdir? Konutta ateş düşürme yolları! Yüksek ateş belirtileri…

Ateşlenmeye neden olan durumlar nelerdir? Konutta ateş düşürme yolları! Yüksek ateş belirtileri…

Ekseriyetle üst teneffüs yolları hastalıklarına bağlı görülen ateşlenme, hakkında merak edilenlerin hepsini sizler için araştırdık. Aniden yükselen vücut sıcaklığı kişinin hastalanmasına yol açar. Son günlerde artan korona virüsü nedeniyle bilirkişiler hastaların öncelikle ateşlenme seviyesine bakmaları konusunda uyarıyor. Evet Ateşlenmeye neden olan durumlar nelerdir?

Vücut sıcaklığının olağan seviyesinden 2 kat daha ziyade olmasına yüksek ateş denir. Bu durumun ortaya çıkmasındaki en yaygın durum vücudumuza giren enfeksiyonlu hücrelerle savaşan bağışıklık sisteminin gösterdiği bir yansımadır. vücudun ısısını artırarak enfeksiyonlara savaşmaya çalışır gelgelelim bu durum vücuttaki birçok organa zarar verir. Bu yüzden vücut ısısının çabucak dengelenmesi gerekir. Aksi halde ateşlenmeye bağlı hudut hücrelerinin sayısı azalır. Dimağa ehil ölçüde gitmeyen sinyal sonucu vücut hareketleri sağlanmaz. Ayrıyeten dimağ hudut hücreleri öldüğünden hastanın havale geçirme mümkünlüğü artar. Önemli kayıplara neden olan havale bilhassa kalıcı zihinsel rahatsızlıklarına neden olur. İnsan vücudunun en sıradan sıcaklığı 36-37 C arasındadır. Bunun düşüklüğü de yüksekliği de illetlerin habercisidir. Son günlerde -korona virüsü belirtileri arasında olan ateşlenme konusunda çabucak herkes arama yapmaktadır. Fakat vesair illetlere nazaran ateşlenme bu süreçte daha ziyadedir. Aniden çıkan ateş, vücudun umumî sıhhat sistemini bozar. Direnci azalan vücut, marazı atlatmada zorlanır. 

Yüksek ateş seviyeleri;

Kulak ölçümü: 39 C ve 45 C arası

Ağızdan ölçüm: 38,7 C civarında

Koltuk altı ölçümü: 38 C 

ATEŞLENMEYE NEDEN OLAN DURUMLAR NELERDİR?

Üst teneffüs yolu ile vücuda giren virüsler,

Kimi besinlerin vücuttaki zararlı bakterileri artırması,

– Hatunların ay dönümlerinde yaşadıkları adet süreci

Kanın pıhtılaşmasına destekleyen trombosit seviyesinin az ay da ziyade olması,

Bağırsak florasanlarının seviyesinin yükselmesi sonucu yaşanan bağırsak iltihabı marazı,

Kanser hücrelerinin çoğalması,

– Vücutta artan proteinler bağışıklık sistemindeki antikorları artırır bu da vücutta ani ateşlenmeye sebep olur

Güneş çarpması üzere durumlar yüksek ateşin ortaya çıkmasına neden olur.

YÜKSEK ATEŞ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yüksek ateşe bağlı vücudun likit nispeti azalır. Bunun sonucunda da vücutta kimi komplikasyonlara neden olur. Kişinin bünyesine nazaran değişen bu belirtileri şöyle sıralanmaktadır. Vücudun kızarması, mide kasılmalarına bağlı iştah kaybı, yapısının zayıflamasına bağlı güçsüzlük, halsizlik, bayılma, kalbin süratli çarpası, tansiyonun yükselmesinin yanı sıra titreme, üşüme ve ürperme üzere durumlarla kendini gösterir.

YÜKSEK ATEŞ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Belirtiler kendini gösterir göstermez bir doktora görülmelidir. Zira ihmal edildikçe önemli dimağ hasarlarına neden olabilir. Mütehassıs hekimler çoklukla ilaçlı serumlarla bağışıklığı güçlendirmeye çalışır. Meskende ise yaşanan vücut likit kaybını önlemek için çorba, su ya da meyve suyu tüketilmelidir. Hastaya ılık su ile duş aldırılıp oda ısısı olağan olan bir mahalde istirahata bırakılmalıdır. Soğuk suyun içerisine soda, limon koyup karıştırılmalı bu karışıma da berrak bir tülbenti ya da havlu ıslatılarak hastanın koltuk altı alnı ve ensesine koyulmalıdır.

HANGİ BESİNLER ATEŞİ DÜŞÜRÜR?

Likopen bakımından varlıklı olan al ve mor renkli besinler

Omega-3 yağ asitleri içeren kuruyemişler ve balıklar

Vücut vitamin ve minerallerini dengeleyen; roka, tere ve yeşil soğan

Elma ateş düşürmede sair besinlere orantıyla en tesirlisidir. 

KONUTTA ATEŞ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Antibiyotik özelliğe sahip olan kimi besinler aniden çıkan ateşe birebir yarar sağlar. Vücudun direncini artırarak bağışıklığın ateşlenmeye neden olmasını önleyen besinlerden en tesirlisi yoğurttur. Ateşi çıkmış kimseye bir çorba kasesi kadar yoğurt yediriniz. Daha sonra bir kabın içerisine 3 su bardağı su 2 su bardağı da elma sirkesi koyup karıştırınız. Bir havluyu suya batırıp hastanın başına seriniz. Bir yarım saat sonra bir portakal suyu içiriniz. Bu arada hastanın ince giyinmesi gerekir. Aniden düşen ateş sonrası acilen üzeri örtülüp terlenmesi sağlanır. Zira düşen ateş sonrası ter bezlerinin süratli çalışması ile vücut enfeksiyona karşı harekete makbul. Bu sırada vücudun D vitaminine muhtaçlığı var. Bu yüzden portakal suyu içirilmesi kıymetlidir. 

Yorum Ekle