Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
At kestanesinin yararları nelerdir? Şah damarınıza at kestanesi sürerseniz…

At kestanesinin yararları nelerdir? Şah damarınıza at kestanesi sürerseniz…

Olağan kestaneye benzese bile olarak epeyce farklı olan at kestanesi yüzyıllardır alternatif tıpta en çok kullanılan besindir. İçeriğindeki güçlü çözücü unsurlar mahsusen kramp ve tutulma üzere sıhhat problemlerine âlâ gelir. Krem halinde bilhassa şah damara sürülen at kestanesi kan akışını düzenler. Evet at kestanesinin yararları nelerdir? Haberin detayında at kestanesine dair her şeyi bulabilirsiniz.

1500’lü yıllarda birinci kere keşfedildiğinde alternatif tıpta kullanılmaya başlandı. Doğal ilaç olarak yapılan at kestanesi göğüs ağrısı ve varise düzgün gelir. Bunun yanı sıra cilt yüzeyden deri altına kadar sinerek güzelleştirir. Alternatif tıp eksperleri bu doğal ilacın varisli damarları ve basuru büsbütün güzelleştirdiğini tespit etmiştir. Kuzey Amerika ve Avrupa’da kişisel ortamlarda yetiştirilerek ilaç firmalarına gönderilen at kestanelerinin tohumları birden fazla soğuk algınlığı ilaçlarında ham husus olarak kullanılır. Süs bitkisi olarak yetiştirilen ağacı 30 metreye kadar yükselir. İçeriğinde  kalın yağ, aesculin, saponin, tanen, nişasta, şeker, albüminli hususlar, flovanlar, fitosterin, adenozin, fermentler,cumarin, B1, C, K ve P vitaminleri bulunur. Vücut ağrılarını dindirir. Kasları gevşetir. Dikenli bir kabuğu olan kestane çift katmandan oluşur. İçinde etli bir meyvesi vardır. Ağustos aylarında toplanır. Tabiatta P vitamini az besinde bulunur. Gelgelelim at kestanesi P vitamini epeyce zengindir. İpek ile topraklarımıza yüzyıllar evvel gelip üretimi yapılan at kestanesi Osmanlı Saraylarındaki sultanların cilt bakımlarında kullandıkları tesirli bir hoşluk eseridir. Ezilerek çıkartılan yağı cildi yeniler. Yaşlanmayı geciktirir. Bu yüzden kozmetik endüstride de kullanılır. 

AT KESTANESİ YAĞI NE İŞE YARAR?

At kestaneleri haddinden fazla kademede uçucu yağ içermektedir. Güçlü bir şifacı yağa sahip olan at kestanesi mahsusen kan dolaşımını düzenlemesi için kullanılır. Bu da kılcal damarların işlevselliğini artırır. Son yıllarda artan hava kirliliği ve sıhhatsiz beslenme cilt dertlerinin çoğalmasına neden oldu. At kestanesi yağı bunun önüne geçe doğal yollardan biridir. Münhasıran leke tedavisi için kullanılan at kestanesi yağı başkaca basur içinde yarar sağlar. 

AT KESTANESİNİN YARARLARI NELERDİR?

Sıhhatsiz beslenme ve çevresel faktörlerden ötürü vücutta biriken iltihaplı enfeksiyonları kısa müddette atar. Yaşanma ihtimali olan illetleri önler.

İçerdiği büzücü hususlar sayesinde ter bezlerinden ya da sivilce ve akneden kaynaklı açılan gözenekleri kapatır. Tıpkı hengamda yaraları ve yara izlerini giderir.

Eklem ve kemiklerde romatizma ya da iltihaplanmada kaynaklı ortaya çıkan ağrıları dindirir.

Şah damarı, alın ve ayak tabanlarına sürüldüğünde vücuttaki kan dolaşımını düzenleyerek sonların dimağa daha yeterli iletilmesini destekler. Kronik gerilim ve yorgunluğu önler. Bunun yanı sıra kan dolaşımını düzenlendiğinden damarların tıkanmasını önler.

Mütemadi birebir durumda oturmak ya da genetik sıkıntılardan ötürü oluşan kılcal damar çatlamasını giderir. Münhasıran yüzde meydana gelen kılcal damar tedavisinde tesirlidir.

İçerdiği apigenin sayesinde sarkan derileri toparlar. Kırışıklığı önleyerek yaşlılığı ketler.

Göğüse sürülen at kestanesi kremi bu nahiyeyi yumuşattığından öksürüğün kısa müddette bitmesini sağlar. 

Münhasıran varis, flebit ve hemoroit üzere hastalıklarda tonik tesiri oluşturarak iyileşmelerini hızlandırır. 

Koltuk altına sürüldüğünden terleme yapar. Bu terleme ile vücuttaki toksinleri atar. Böylelikle üst teneffüs illetlerini önler. 

Makat kesiminde oluşan basura da düzgün geldiği bilinir.

Yağı saç dökülmesini önler. Başkaca cildin yenilenmesini destekleyerek lekeleri giderir. 

AT KESTANESİ KREMİ NASIL HAZIRLANIR?

Yarım kilo at kestanesini soyup düzgünce dövünüz içerisine bir şişe elma sirkesi ekleyip güneş görmeyen bir ortamda 20 – 25 gün bekletin. Daha sonra ağrıyan nahiyenize uygulayabilirsiniz. At kestanesi günde en az bir defa uygulanır. Basur için ise; bir yemek kaşığı at kestanesi tozu, bir tatlı kaşığı kuşburnu tozu, 1 bir tatlı kaşığı kantoron yağı, 1 yemek kaşığı ozon yağı Tüm gereçleri bir tencerede kaynatın. lapa haline gelen karışımı ılık halde basura sürünüz. 

AT KESTANESİ ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kabuğu kaynatılıp tüketilebilir. Ezilmiş kabuklardan bir yemek kaşığı 3 su bardağı su eklenerek kaynatılır. 2 saat bekletilen bu su süzülerek tüketilebilir. Ani ateşlenme, hazımsızlık, yemek borusu kanseri ve soğuk algınlığı üzere marazlara düzgün gelir.

Yorum Ekle