Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Asus ZenBook Pro Duo incelemesi Asus ZenBook Pro Duo İnceleme

Asus ZenBook Pro Duo incelemesi Asus ZenBook Pro Duo İnceleme

 • “Farklı” ve premium tasarım
 • ScreenPad Plus ile çeşitli tasarruf
 • Ergonomik
 • 4K OLED dokunmatik ekran
 • Güçlü performans
 • 802.11ax Wi-Fi desteği
 • ErgoLift menteşe tasarımı
 • Kullanıcı deneyimi
 • Ethernet ve SD kart yok
 • Yüksek fiyat
Özetle

Sonuç olarak ZenBook Pro Duo, güçlü teknik takımıyla birlikte bahsettiğimiz platformlar için iyi yapıda tasarlanmasıyla, performansıyla mutlu edici bir model oluyor. Ama asıl farkı elbette ScreenPad Plus tasarrufu ile sağlıyor. ScreenPad Plus ile tasarruf yerini da zenginleştiren ZenBook Pro Duo, bu yolla tasarrufuyla olduğu kadar dizaynıyla da farklılaşıyor ve ortaya sofistike bir laptop modeli çıkıyor. Kuşkusuz ZenBook Pro Duo herkese hitap etmeyecek, lakin incelemede de bahsettiğimiz iş kolları için farklı bir model arayanlar ZenBook Pro Duo’yu cazibeli bulacaklardır kanaatindeyiz.

ZenBook Pro Duo’nun farklı model seçenekleri de var. Elimizde UX581GV modeliyle taraf alıyor ve bu modelin fiyatı 25 bin TL dolaylarında. Elbette fiyatı sebebiyle de herkesin bütçesine münâsib olmayacağı açık, lakin ezberbozduğu da bir gerçek.

Kimler Almalı

ScreenPad Plus ekran ile farklılaşan dizaynıyla olduğu üzere, tasarruf biçimiyle de kişiselleşen Asus ZenBook Pro Duo, farklı bir yaklaşım isteyen kullanıcılardan, fotoğrafçılara, programcılara, medya editörlerine, müzik artistlerine, 3D animatörlere ve yayıncılara hitap eden bir model.

Asus’un ezberbozan dizüstü bilgisayarı ZenBook Pro Duo’yu tüm detaylarıyla inceledik!

Asus, şu sıra dizüstü bilgisayar kategorisi için epeyce yenilikçi eserler geliştiriyor. Hatırlarsanız kısa bir mühlet evvel ZenBook modellerinden ZenBook Pro 14 modelini incelemiştik. ZenBook modellerinde ScreenPad tasarrufunu standart hale getiren ve bununla farklı bir kullanıcı deneyimi sunan Asus, bugün yakından bakacağımız ZenBook Pro Duo ile ise, ScreenPad yaklaşımını geliştirerek önümüze çıkartıyor.

Asus ZenBook Pro Duo, ScreenPad Plus ile dizüstü bilgisayarda çift ekran deneyimi sunarak farklılaşan bir model. Bu model ile birden çokça iş koluna kişisel bir laptop çıkartan Asus, fotoğrafçılara, programcılara, görüntü editörlere, müzik artistlerine, 3D animatörlere ve yayıncalara hitap ediyor. Elbette ZenBook Pro Duo, yalnızca kozmetik unsularından ve parti desteğinden ötürü da tercih edilebilir. Pekala, neden? ZenBook Pro Duo neler sunuyor, özellikleri neler; incelemeye başlayalım…

Ezberbozan Bir Yaklaşım

ZenBook Pro Duo, tasarımı ve tasarrufuyla son devirlerde gördüğümüz en enteresan ve ezberbozan dizüstü bilgisayar oluyor. Ekranın altında mahal alan klavye kısmının dizaynını değiştiren ve üst sahasına 2. ekran konumlandıran Asus, bu yere ScreenPad Plus ismini vermiş. Laptop’ı kişisel hale getiren en alıcı nokta ScreenPad Plus olsa da, ZenBook Pro Duo gerek tasarımı gerek teknik ekipmanı gerekse ekranıyla dizüstü bilgisayarlar arasından rahat sıyrılabilecek bir yapıya sahip.

ZenBook Pro Duo, Celestial Blue renkli dizaynıyla göze epey beğenilen geliyor. Art yüzünde klasik Zen dizaynını benimseyen laptop, alüminyum metal kaplamasıyla birlikte nispeten da sağlam yapıda tasarlanmış. Ön ve art kenarların asimetrik yapısı olsun, iç yüzündeki klavye kısmının farklı yerleştirilmiş olması olsun, dizaynıyla bir bakanların dönüp bir daha bakacakları bir dizüstü bilgisayar olmuş akıllıcası ZenBook Pro Duo.

Çift Ekranlı Laptop

Ana ekranıyla 15.6 inç büyüklüğünde 4K UHD OLED panele sahip olan ZenBook Pro Duo, klavyesi üzerinde konum alan ScreenPad Plus ile de 2. bir ekran deneyimi sunuyor. Bu ekrandan daha detaylı olarak az sonra bahsedeceğiz, lakin konumu gelmişken ScreenPad Plus’ın da 4K çözünürlük sahibi olduğunu söyleyelim. Bu ekran 3840×1100 piksel çözünürlük sağlıyor ve tıpkı 15.6 inçlik ana ekran üzere dokunmatik yapıda.

Laptop’ın ana ekranı 4K UHD çözünürlüğünde ve OLED panelden oluşuyor. Bu sayede gerçekçi renkler ve derin siyahlar görüntüleyen ekran, HDR desteği de gösteriyor. DCI-P3 renk gamutunun yüzde 100’ünü sRGB renk gamutunun ise yüzde 133’ünü kapsayan ana ekran, bu sayede profesyonel tasarruflar doğrultusunda fotoğrafçılar, medya editörler ve 3D animatörler için makul yapıda.

Ekran başkaca Asus’un daha evvel incelediğimiz pek çok modeli üzere NanoEdge olarak isimlendiriliyor. Yani ekran çerçeveleri nispeten ince tutulmuş. Bu da laptop’ın ekran sahasını kasaya nazaran genişleten bir etken olurken, laptop’ın ekran – gövde orantısı yüzde 89 orantısında olduğunu bu noktada belirtelim.

ScreePad Plus Nedir?

Artık gelelim 2. ekrana, yani ScreePad Plus’a… ScreePad Plus yeri, laptop’ın tüm tasarrufunu değerli raddede etkileyen bir kısım. Bir seri kullanışlı yerleşik pratik üretkenliği arttırmak için burada hazır beklerken, halihazırda kullanılmak üzere 2. ekran oluşturmasıyla da mahsusen iş yapmak için bu kısım nispeten tesirli.

Evet, bu ikincil ekran nasıl kullanılabilir?

Az evvel de saydığımız üzere farklı meslek öbekleri için epey işe yarayacak bir alan olan ScreenPad Plus, mesela Coral Painter 2019’da çalışan bir fotoğrafçıya, ana ekran üzerinde çalışma bulunurken, son düzenleme arayüzü için araçları, referansları ve menşe belgelerini kendi üzerinde görüntüleyebilir. Keza yeniden medya editörler de, ana ekranda montajladıkları medyaya bölge verirken, yardımcı araçlarına ScreePad Plus ekranı üzerinden erişebilirler. Emsal senaryo elbette müzikle ve 3D animasyon ile uğraşanlar için de makbul.

Öte yandan son devrin tanınan meslekleri içine bir anda dahil olan oyun yayıncılığı için de kullanılabilecek bir laptop olan ZenBook Pro Duo, yayıncılara canlı akış pencerelerini ScreePad Plus meydanında tutma ve böylelikle ana ekrandan oyun oynarlarken sohbet ekranını da göz önünde bulundurma imkanı tanıyor.

Programcılar için ise bilindiği üzere bazen uzun kod satırlarını rahat görebilmek için daha uzun ekranlar gerekiyor. ZenBook Pro Duo’da 15.6 inçlik ana ekranın yetmediği durumlarda, ana ekran imajını ScreePad Plus meydanına tek tuşla kaydırabiliyorsunuz. Pencereyi ViewMax simgesine sürükleyerek ekranı aşağı gerçek uzatabiliyor yahut ekranlar arasında değişiklik yapabiliyorsunuz. Tasarrufu büsbütün kalmış.

Asus, ScreenPad Plus’ın tasarrufunu daha aktif yönetebilmek için ViewMax üzere daha çok sayıda kişisel araç da yerleştirmiş. Mesela bunlar arasında Organizer ile 2. ekranı 3 farklı bloğa ayırabilir ve böylelikle tıpkı anda daha çokça ekranda çalışabilirsiniz. Yeniden Task Group ile farklı ekran seçeneklerini profillere atayabilir ve böylelikle daha ziyade ekran ve pratik ekranına kolay halde geçebilirsiniz. Task Swap ile de alt ekranda ve ana ekranda nokta alan pratiklerin bölgesini tek tuşla değiştirebilirsiniz. Dediğimiz üzere burada çok sayıda seçenek taraf alıyor.

Bu seçeneklerden biri de mesela Handwriting. El yazısı özelliğini canlı ederek ScreePad Plus ekranı üzerine el metninizle notlar kaydedebilirsiniz. ZenBook Pro Duo ile birlikte gelen kalem de bu hususta yardımcı olacak. Doğal ki çizim sanatkarları bu kalemi ve meydanı, işleri için ArtRage üzere yazılımlarda da kullanabilirler.

Tasarım ve Tasarruf Detayları

Evet, ZenBook Pro Duo’ya ScreePad Plus’ın yerleştirilmiş olmasıyla birlikte laptop’lardan alıştığımız iç tasarım da değişmiş durumda. Klavye ve touchpad yeri büyük ölçüde aşağı hakikat, yani klasik laptop’larda bilekleri koyduğumuz kısma taşınmış durumda. Evet, bu tasarrufu ne nokta etkiliyor?

Elbette birinci etapta alışmanızın biraz hengam alacağı bir gerçek, ama Asus bu vadeyi minimuma indirmek ve ergonomiyi yükseltmek ismine baş yormuş ve laptop’ın dizaynına da müsait olarak harici bir palm rest hazırlamış. Deri gibisi bir gereç ile kaplı olan bu palm resti laptop’ın altına yerleştirdiğinizde, klavye tasarrufu olağan bir dizüstü bilgisayar ile eşdeğer hale geliyor.

Öte yandan klavyenin yanına yerleştirilen touchpad’i de tıpkı hengamda dokunmatik bir numerik tuş kadrosu olarak kullanabiliyor ve böylelikle tam boyutlu bir klavye deneyimi sağlanabiliyor.

Daha evvel incelediğimiz ZenBook modellerinde de gördüğümüz bu Numberpad ile LED aydınlatmalı numerik tuş ekibine ulaşılabiliyor.

Asus, laptop’ın ergonomik kullanıına ait bir öteki detayı ise ErgoLift ile veriyor. Ekranı geriye yanlışsız yasladığınızda, ekran menteşeleri laptop’ın altına giriyor ve kasayı yükseltiyor. Bu sayede gerek klavyeyi kullanırken, gerek ScreePad Plus üzerinde çizim yaparken daha ergonomik bir tasarruf elde edebiliyorsunuz. Öte yandan ErgoLift ekran menteşesi dizaynının kullanılmış olması, ScreePad Plus ekranının görülebilirliğini arttırması açısından da epey kıymetli bir hamle olmuş sahihi.

Klavyede fonksiyon tuşları arasında pek çok kısayol fonksiyonu bulunduğu üzere, numberpad’in üzerinde de güç tuşunun yanı sıra 3 şahsi tuş daha bulunuyor. Bunlardan biri laptop’ı alışılagelmiş ve turbo moda almanızı sağlayacak mod tuşu. Bir gayrısı, az evvel de bahsettiğimiz ViewMax işlevini yanına getiriyorken, onun yanındaki de ScreePad Plus ekranını kapatmanıza yarıyor. Yani bu ekranı kullanmak istemiyorsanız, bu tuşa basarak 2. ekranı kapatabiliyorsunuz. Yeniden elbette ScreenPad Plus için pek çok ayarı yapılandırmanız da mümkün. Ekran çözünürlüğünden, ekran parlaklığına kadar pek çok ayarı, bu platformun ayarlarından yapabilirsiniz.

Teknik Takım ve Performans

Evet ScreenPad Plus sahasını ve laptop’ın muhit detaylarını da tanıdığımıza nazaran artık biraz daha laptop’ın teknik tarafına bakabiliriz. ZenBook Pro Duo, teknik takımıyla güçlü bir laptop. Intel’in 9’uncu nesil işlemci ailesinden Core i7-9750H işlemcisinden güç sağlayan laptop, Turbo Boost ile 4.5 GHz frekansa erişebiliyor.

Süreç kapasitesi ile MacBook Pro 15’ten yüzde 43 daha yüksek performans sağlayabilen laptop, 16 GB kapasitesinde RAM ve 512 GB kapasitesinde de M.2 SSD içeriyor. Grafik tarafında da elbette güçlü bir kısmın bulunması gerek ki, az evvel bahsettiğimiz tüm iş kolları için mütenasip bir model olsun. Burada da NVIDIA GeForce RTX 2060 ekran kartının bulunduğunu görüyoruz. 6 GB kapasiteli RTX 2060 ile esasen günümüz oyunlarını üst seviye grafik detaylarında oynayabiliyorsunuz. Bu ekran kartı ile gerek animasyon gerek görüntü montaj işlerini de rahatlıkla kotarabiliyorsunuz.

Güçlü teknik takımıyla birlikte bahsettiğimiz platformlar için tutarlı yapıda tasarlanan ZenBook Pro Duo, öte yandan Harman Kardon hoparlörleriyle de hoş bir ses performansı sağlıyor.

Laptop’taki ilişkilere baktığımızda ise, sol yanda ve sağ yanda birer USB 3.1 Gen2 portunun kullanıldığını görüyoruz. Başkaca Thunderbolt  3 ve USB-C portu da mevcut. HDMI girişi sol kenara, kulaklık girişi de sağ yana yerleştirilmiş. Bunlara ek olarak bir SD kart okuyucusu da bu kısımda mekan alsa çok güzel olurmuş, gelgelelim yok. Laptop’ta bir Ethernet portu da taraf almıyor, lakin 802.11ax üzere yeni Wi-Fi 6 kablosuz ilişki desteği unutulmamış.

Bu arada laptop’ın üst kısmındaki kızılötesi kamerayı kullanarak Windows Hello ile yüz tanıma yoluyla oturum açabildiğinizi de son olarak söyleyelim.

Asus ZenBook Pro Duo Teknik Özellikleri
Eser Modeli Asus ZenBook Pro Duo
Eser Tipi Notebook
CHIP Online Notu 90
Üretici ASUS
Firma AsusTek Computer     (216) 521 47 25
Umumi
İşletim Sistemi Windows 10 Pro
İşlemci Intel Core i7-9750H
İşlemci Suratı 4.5 GHz
Çekirdek Sayısı 6
Ekran ve Grafik
Ekran 15.6 inç
Ekran Paneli OLED
Çözünürlük 3840 × 2160 px
Grafik İşlemci NVIDIA GeForce RTX 2060
Grafik Kapasitesi 6 GB
Bellek ve Depolama
Bellek (RAM) 16 GB
SSD 512 GB
Optik Sürücü Yok
Ilişkiler
USB 3.1 2
USB Type-C 1
HDMI Var
DisplayPort Yok
VGA Yok
Bluetooth Var
Wi-Fi 802.11ax
Kart Okuyucu Yok
Boyutlar 359 × 246 × 24 mm
Yük 2.4 kg

Alternatifleri

Asus ZenBook Pro Duo’ya alternatif olarak tekrar “farklı” bir notebook tasarrufuna hoş seçeneklerden ZenBook 14 UX434F modelini de inceleyebilirsiniz.

Yorum Ekle