Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
ASUS, TRX40 Serisi Anakartlarını Duyurdu

ASUS, TRX40 Serisi Anakartlarını Duyurdu

ASUS, 3. Nesil AMD Ryzen Threadripper işlemcileri destekleyen yeni TRX40 anakart serisini duyurdu. ROG Zenith II Extreme, ROG Strix TRX40-E Gaming ve Prime TRX40-Pro, AMD’nin 3. Nesil Ryzen Threadripper işlemcilerinin tüm potansiyelini açığa çıkarmak isteyen profesyoneller, bilgisayar tutkunları ve oyun severler için birçok uygunlaştırma ve yeni özellikler içeriyor.

TRX40 yonga seti ile bir araya gelen 3. Nesil Threadripper işlemciler, üst seviye masaüstü modellerine birinci sefer PCI Express 4.0 teknolojisi sağlıyor. Böylelikle yekun 64 PCIe 4.0 done yoluyla bant genişliğini iki katına çıkararak SSD’ler, ekran kartları ve sair donanımlar için daha süratli bir altyapı getiriyor. ASUS TRX40 serisindeki her PCIe ve M.2 yuvası, maksimum bant genişliği için PCIe 4.0 temasına sahip. Böylelikle ASUS TRX40 kartına takılan tüm genişleme kartları mümkün olan en yüksek süratte çalışabiliyor.

TRX40 serisi, üst seviye kullanıcılar için 256 GB’a kadar sekiz yuvada, dört kanal desteği sunuyor. Yeni 3. Nesil Threadripper işlemciler, bir evvelki nesilde taraf alan ECC bellek desteğini de devam ettiriyor. Böylelikle PC toplayan kullanıcılar, güçlendirilmiş 3200 MHz stok RAM süratiyle donanımlarını görülmemiş bir boyuta taşıyabiliyor. Gayrı yandan Republic of Gamers (ROG) Zenith II Extreme’deki şahsi OptiMem III teknolojisinin sağladığı ekstra güçle hudutları daha da zorlamak mümkün oluyor.

Her şeyin en güzelini isteyen kullanıcılardan performans bağımlısı oyun tutkunlarına ve kusursuz bir bilgisayar deneyimi arayan acemilere kadar herkes kendine tutarlı bir ASUS anakart modeli bulabiliyor. ROG serisi hakkında daha çokça malumata ASUS ROG web sitesinden ulaşılabiliyor. Tüm TRX40 anakart modellerinin teknik özellikleri ve görsellerinin taraf aldığı rehber ise ASUS Edge Up adresinde bulunuyor.

ROG Zenith II Extreme

ROG Zenith II Extreme, 3. Nesil Threadripper işlemcilerin çekirdek ve bellek saat suratlarının sonlarını zorlamak isteyen profesyonel kullanıcılar ve oyunseverler için ülkü bir anakart olarak dikkat çekiyor. Baştan sona üst seviye donanımla dolu olan , en talepkar kullanıcıları bile şad edecek özelliklere sahip.

Anakartın stili, endüstriyel seviyede güç ve oyuncu dostu sürat arasında istikrar kuracak biçimde tasarlandı. Işıklar saklıyken kapalılığı ön plana çıkaran Zenith II Extreme, birden çokça yere sahip Aura RGB LED aydınlatma açıldığında üst seviye bir şov merkezine dönüşüyor. I/O muhafazasının üstünde mekan alan dekoratif panel, holografik Infinity Lighting motifi içeriyor. Tam renk LiveDash OLED ekran ise POST kodlarını, değerli sistem haberlerini yahut şahsi grafikleri gösterebiliyor. Alüminyum ROG Armor kartın ön kısmını büyük ölçüde kaplarken, metal art plaka ise kartı büyük soğutma blokları ve genişleme kartlarının yüküne karşı destekleyip güçlendiriyor.

Gelişmiş 16 güç aşamalı VRM tasarımına sahip olan Zenith II Extreme, en ileri seviyedeki sürat aşırtma denemelerinin bile üstesinden gelebiliyor. Artan iş yükü sonucunda ziyade ısı oluşmaması için Zenith II Extrem’nin ana VRM soğutma bloğu iki yarı pasif fan kullanıyor. Bu fanlar, yalnızca alttaki bileşenlerin sıcaklığı 60ºC’ye ulaştığı vakit çalışmaya başlıyor. Isı dağılımını daha da artırmak gayesiyle, ana VRM soğutma bloğu ve giriş çıkış muhafazasının altındaki yardımcı soğutma bloğuna bir ısı borusu eşlik ediyor. Yonga seti soğutma bloğunun altında mahal alan bir vesair fan ise ısıyı ana M.2 yuvaları ve TRX40 silikonundan uzaklaştırıyor ve hava akışıyla SoC VRM’in bellek suratı aşırtma sırasında serin kalmasına yardımcı oluyor. Yalnızca muhtaçlık duyulduğu hengam çalışmaya başlayacak kadar akıllı olan bu fanların her biri Fan Xpert 4 aracı tarafından denetim edilebiliyor.

Kapsamlı depolama seçenekleri sunan Zenith II Extreme’in beş M.2 yuvasının her biri dört adede kadar PCIe 4.0 yolu kullanıyor ve üç yuva direkt kart üzerinde konum alıyor. İki yuva ise kişisel DIMM.2 modülünde bulunuyor. Zenith II Extreme, büyük depolama kapasitesi isteyenlerin hala öncelikli tercihi olan hard diskler için ise sekiz adet SATA portu sunuyor.

İş istasyonları ve üst seviye masaüstü bilgisayarlardaki iş yükleri umumiyetle büyük ölçüde donelerin bir makineden başkasına aktarılmasını gerektirdiği için ağ seçenekleri bu donanımlar açısından büyük değere sahip. Zenith II Extreme, üç adet ağ arayüzü sunuyor. Intel® I211-AT Gigabit Ethernet denetimcisi işleri halletmeye ehil olsa da Aquantia AQC-107 10GbE denetimcisi bir adım daha ileriye gidip terabaytlarca büyüklükteki aktarımların süratle tamamlanmasını sağlıyor. Zenith II Exteme, Intel AX200 Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5 desteği ile geleceğe dönük temas seçenekleri de sunuyor.

USB suratındaki tüm yenilikler de Zenith II Extreme’de nokta aldığından anakart en yeni muhit ünitelerine hazır olarak geliyor. Art panelde 10 Gbps süreç hacmine sahip yedi adet USB 3.2 Gen 2 girişi mahal alıyor. Daha da kıymetlisi, kartta 20 Gbps bant genişliğine sahip harika süratli USB 3.2 Gen 2×2 Type-C teması da bulunuyor. Başkaca, ön panelde bir çift USB 3.2 Gen 2, dört adet USB 3.2 Gen 1 girişi ve üç adet de USB 2.0 başlığı taraf alıyor.

Son olarak, velev oyun velev müzik için olsun, Zenith II Extreme tüm değerli ses donanımını da içeriyor. İleri seviye ESS Sabre 32-bit DAC ile SupremeFX S1220 codec destekleyen anakartın ses paketindeki gayri özelliklerden biri de nesnelere dayalı hassas 3D seslerle ayrıntılı ses sahaları sunan DTS® Sound Unbound desteği.

ROG Strix TRX40-E Gaming

ROG Strix TRX40-E Gaming, ileri seviye performansa sahio bir anakart. Üstelik tüm bu gücü, harika kişiselleştirme seçenekleri, zarif desenleri ve 1.3 inç LiveDash OLED ekran ile standart ATX biçimine sığdırmayı da başarıyor. M.2 soğutma bloğu ve ses devresi müdafaalarına uzanan çarpıcı açılı tasarımı sayesinde birden fazla kısmı gizli bir yapıya sahip olan anakart, bu sayede RGB LED aydınlatmanın her tonunda eksiksiz bir görünüm sunuyor.

Bu yeni Strix anakart, en talepkar sürat aşırtmalarda bile, soğutma bloğunun üstünde bölge alan iki yarı pasif fanla serinletilen 16 aşamalı VRM ile işlemciyi besleyebiliyor..ProCool II güç irtibatları ve sağlam pinler, Threadripper’ın çok sayıdaki çekirdeğine istikrarlı güç iletimi sağlıyor ve ilişkilerin kendilerini de yük altındayken bile serin tutuyor.

Kart ayrıyeten, depolama aygıtları ve etraf üniteleri için de birçok farklı seçenek sunuyor. Her biri dörder PCIe 4.0 data yoluna bağlı olan üç adet M.2 soketi ve sekiz SATA girişi kartın kenarını süslüyor. Art kısımda ise 10 Gbps bant genişliğine sahip, biri Type-C™ tipinde sekiz USB 3.2 Gen 2 girişi taraf alıyor. Bunlara ek olarak dört adet de USB 2.0 Type-A™ girişi bulunuyor. Strix TRX40-E Gaming, standart fan başlıklarına ek olarak hem AIO hem de hususî döngülere sahip soğutma sistemleri için şahsi başlıklar sunuyor.

Yeni kart, üç adet de ağ denetimcisi içeriyor. Kartta Intel AX200 Wi-Fi 6 adaptörü ve Bluetooth 5 irtibatına ek olarak, 2.5 Gbps Realtek Ethernet denetimcisi ve Intel I211-AT Gigabit Ethernet denetimcisi nokta alıyor. Strix TRX40-E Gaming, ses deneyimi içinse SupremeFX S1220 ses codec’i ve DTS Sound Unbound desteği sunuyor.

ASUS Prime TRX40-Pro

Prime TRX40-Pro, görüntü kurgulama ve 3D render alma üzere çok sayıda çekirdeğe sahip işlemcilerden yararlanan yaratıcı iş yükleriyle çalışan profesyonel kullanıcılar ve bilgisayar tutkunları için emniyetli bir altyapı sunuyor. Kartın sade ve futuristik dizaynına ekte bulunan fırçalanmış alüminyum VRM soğutma bloğu, ısıyı 16 aşamalı güç dağıtımı alt sisteminden uzaklaştırıyor. Güç dağıtım sistemi, Infineon TDA21462 entegre güç aşamaları ile bir numara sınıf bobinler ve bileşenlerden oluşuyor. Kartta taraf alan tüm genişleme yuvaları, yüksek performanslı PCIe 4.0 ile geliyor: üç adet PCIe x16 ASUS SafeSlot, x16/x16/x16 yapılandırmasında çalışacak halde kartın ana kısmında mekan alıyor.

Prime TRX40-Pro, PCIe 4.0 x4 bant genişliğine ayarlı üç adet M.2 yuvası içeriyor. Çok büyük görüntü belgeleriyle çalışan içerik üreticiler, kurgu sırasında devasa giriş çıkış bant genişliği ve kesintisiz medya oynatma elde etmek için birden ziyade NVM Express (NVMe) aygıtıyla RAID serisi oluşturabiliyor. Bu yuvalardan ikisi kişisel bir soğutma bloğunun altında nokta aldığından ağır iş yükleri altında SSD performansının düşmesi önlenmiş oluyor. Üçüncü M.2 yuvası ise, SSD’yi dikey yerleştirerek CPU soketi etrafındaki hava akışından yararlanmayı sağlıyor.

Art paneldeki USB girişleri arasında süratli harici depolama, ses arayüzleri, hususî görüntü kurgulama kumandaları ve öteki aygıtlarla 10 Gbps’ye kadar ilişki sağlayan üç adet USB 3.2 Gen 2 Type-A girişi ve bir adet aksi çevrilebilir USB 3.2 Gen 2 Type-C girişi taraf alıyor. Prime TRX40-Pro başkaca Fan Xpert 4 aracıyla denetim edilebilen eksiksiz bir fan ve likit soğutma başlığı seti de sunuyor. Wi-Fi modulü eklemek isteyenler için kartta E-key M.2 2230 soketi de yan alıyor. Kablolu ilişkiler ise Intel I211-AT çipten destek alan Gigabit Ethernet girişiyle sağlanıyor.

Realtek S1220 ses codec’i, EMI himayesi ve sinyal bütünlüğünü korumak için sol ve sağ kanallarda munfasıl PCB katmanları, saf bir ses kalitesi sunuyor. Daha yüksek ses performansı içinse, DTS X:Ultra desteği mevcut kulaklıklar ve hoparlörler için etkileyici bir 3D çevresel ses deneyimi sağlıyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle