Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Asus ROG Strix XG32VQR incelemesi  Asus ROG Strix XG32VQR İnceleme

Asus ROG Strix XG32VQR incelemesi Asus ROG Strix XG32VQR İnceleme

  • Performans
  • 144Hz panel / FreeSync 2
  • DisplayHDR 400 desteği
  • Kavisli ekran
  • Ergonomik tasarım
  • RGB aydınlatma
  • Hoparlör yok
Özetle

Sonuç olarak Asus ROG Strix XG32VQR, şu an 2K çözünürlüğünde bir oyuncu monitörü arayanlar için eksiksiz bir seçenek oluyor. Kavisli hatları bir yana ergonomik tasarımı, 144Hz tazeleme suratı, FreeSync 2 ve DisplayHDR 400 desteği ile rahatlıkla tercih edilebilecek bir model olmuş.

Asus ROG Strix XG32VQR Fiyatı Ne Kadar?

Monitör, fiyatıyla da çok rekabetçi bir model oluyor. Şu an Asus ROG Strix XG32VQR modelini piyasada 3799 TL fiyatla bulabiliyorsunuz. Bu mealde fiyat/performans olarak da bu modeli örnek olarak rahatlıkla gösterebiliriz.

Kimler Almalı

2K çözünürlüğünde 144Hz panel, kavisli ekran, FreeSync 2 ve HDR destekli bir monitör arıyorsanız Asus ROG Strix XG32VQR beğeneceğiniz bir model olacak.

2K, 144Hz, FreeSync 2 ve HDR destekli bir oyun monitörü olan ROG Strix XG32VQR monitörü inceledik!

Asus ROG Strix XG32VQR monitör incelemesi ile önünüzdeyiz. Asus‘un son piyasaya sürdüğü oyuncu monitörleri ziyadesiyle değerli modellerden oluşuyor. Daha evvel de çok sayıda modelini inceledik gelgelelim en son kullandığımız ROG Strix XG32VQ modeli pek çok yanıyla beğenimizi ziyadesiyle kazanmıştı. Bu defa masamızdaki monitör ise, Asus’un yeniden birebir aileden bir farklı modeli oluyor.

Asus ROG Strix XG32VQR Karşılaştırma

Bir evvelki modelle misal özelliklere sahip, fakat birtakım değerli farklılıklar da içeren bir sair modeli ROG Strix XG32VQR elimizde bu sefer. Aslında şöyle ki, Asus, daha evvel incelediğimiz ROG Strix XG32VQ modelini, bu model ile revize ederek piyasaya sürmüş de diyebiliriz.

Çünkü selef modeli şu an piyasada bulmanız pek güç ki, bu model varken aslında ona da gerek yok demek mümkün. Çünkü bu model, getirdiği yeni özelliklerle birlikte daha cazip olmayı başarıyor. Pekala, nedir bunlar? Artık monitöre yakından bakalım.

Asus ROG Strix XG32VQR Tasarımı Nasıl?

Asus ROG Strix XG32VQR, dizaynıyla tekrar bir evvelki modelle birebir temeli paylaşıyor. Tekrar kaslı, kallavi bir gövdeyle masada hoş bir yan bulan monitör, 1800R kavisli ekranıyla oyunculara hususî bir model. Art gövdesiyle yeniden dolgun kavisli bir tasarımı benimseyen monitör, sağlam standıyla da masa üzerinde ziyadesiyle istikrarlı duruyor.

Standın altında ışıklı ROG logolu kapağı ile masaya imzasını bırakan Asus, artta da daire biçimli RGB meydanıyla dikkat cazip bir görsellik üretiyor. Aura Sync yazılımı ile bu ortamı farklı renklerle boyamanız elbette mümkün.

Öte yandan bu modelde de geniş ergonomik özellikler görüyoruz. Tekrar ekranı sağa ve sola 50 aşama açıyla çevirebiliyor, yüksek ayarını 100 mm’ye kadar yapabiliyorsunuz. Ayrıyeten tekrar ekranı öne ve geriye 20 ila 5 radde arasında eğmeniz mümkün. Bu da monitörün daha ziyade fonksiyonel kullanılabilmesini sağlıyor elbette.

Monitörün irtibatları da art yüzde mahal alan bir kapak altında tutuluyor. Bu kapağın acilen altında HDMI 2.0, DisplayPort 1.2 ve mini Displayport bulunuyor. Başkaca kontaklar arasında kulaklık girişinin sıra çift USB 3.0 portu bulunduğunu da söyleyelim. Monitörde hoparlör ise bulunmuyor.

Ekranın sağ art kısmında ise tasarrufu nispeten kolay menü tuşları bölge alıyor. 5 taraflı dolaşım sağlayabileceğiniz joystick üzerinden rahatlıkla menüler arasında dolaşabiliyorsunuz.

Asus ROG Strix XG32VQR Özellikleri Neler?

ROG Strix XG32VQR, 31.5 inç büyüklüğünde bir ekranın sahibi. Böylelikle geniş bir manzara sunduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan 1800R kavisli hatlarıyla ise, önünüze aldığınızda dalıp gitmenize sebep oluyor akıllıcası. Ekranın sağladığı manzara ile içine çekmesi, monitörün görsellik manasında en can alıcı noktalarından birini oluşturduğunu söylemek lazım. Elbette ekran kenar çerçevelerinin ince tutulmuş olmasının da bunda büyük rol oynadığının altını çizmek lazım.

144 Hz panel kullanan monitör, FreeSync 2 desteği ile akıcı bir oyun deneyimi sağlarken, monitörün manzara mealinde en değerli noktalarından bir gayrısını de HDR desteği oluşturuyor. DisplayHDR 400 desteğinin bulunması bu model için değerli bir özellik. Böylelikle manzara performansı oyunlar kadar umumi tasarrufta da ziyadesiyle beğeni kazanacak cinsten oluyor.

Asus ROG Strix XG32VQR Performansı Nasıl?

Ekranın teknik detaylarında yatanlar arasında tekrar 450 nit parlaklık dikkati çekiyor. Lakin her ne kadar parlaklık kıymeti aşamalandırma olarak 450 nit olsa da, monitöre yaptığımız testlerde, 510 nit civarında bir parlaklık seviyesine ulaştığımızı da söyleyelim. Bu arada bunun sıra kontrast seviyesi de inanç verici aşamada yüksek. 3000:1 kontrast orantısı sağlayan monitörde öte yandan 4 ms reaksiyon vadesi konum alırken, ekranın çözünürlüğünün de 2560×1440 piksel söyleyelim. Yani bu monitör 4K değil, 2K oyun severler için münâsib bir model olacak.

Ekran paneliyle mat gereçten oluşan ROG Strix XG32VQR, böylelikle yansımaları da minimumda tutuyor. Öte yanan ekrana ait 4 farklı kademede düşük mavi ışık modunun yan aldığından, renk sıcaklığı seçiminin 4 mod formunda bulunduğundan ve GameVisual kısmı ile 8 mod formunda hazır manzara ayarlarının bulunduğundan da bahsedelim.

CHIP Test Sistemi

İşlemci: Intel Core i9-9900K
İşlemci Fanı: Dark AquaForce W240 Water Cooling
Anakart: Asus Prime Z390-A
Bellek: HyperX Predator DDR4 RGB 3200 MHz 2×8 GB
Depolama: XPG SX8200 Pro M.2 SSD 1 TB
Depolama: HyperX Fury RGB SSD 240 GB
Ekran Kartı: Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT O8G Gaming
Güç Kaynağı: Aerocool KCAS 750W Modular PSU
Monitör: Asus ROG Strix XG32VQR
Kasa: XPG INVADER
Klavye: Asus ROG Claymore Core
Mouse: Asus ROG Gladius II
Kulaklık: Asus ROG Delta

Biz bu monitörü kullanırken ana test sistemimizde elbette monitörü pahalandırmak için çok sayıda oyun oynama fırsatı da bulduk. Velev bu müddet içinde Asus’un RX 5500XT ekran kartını da değerlendirdik. Gears 5, Division 2, Total War Three Kingdoms ve Control oyunlarında çok keyif verici bir görsellik sağladığımız monitörde, oyun performansı konusunda rastgele bir ıstırapla karşılaşmadık. Dediğimiz üzere farklı oyun cinsleri için GameVisual kısmında farklı ön ayarlar konum alıyor. Elbette kendi ayarlarınızı da tekrar yapılandırabilirsiniz.

Asus ROG Strix XG32VQR Teknik Özellikleri
Eser Modeli Asus ROG Strix XG32VQR
Eser Çeşidi Monitör
CHIP Online Notu 92
Üretici ASUS
Firma AsusTek Computer     (216) 521 47 25
Ekran 31.5 inç
Çözünürlük 2560×1440 piksel
Tarama Suratı 144 Hz
Görüntüleme Nispeti 16:9
Panel VA
Reaksiyon Mühleti 4 ms
Parlaklık 450 kandela
Kontrast (Tipik) 3000:!
Görüş Açısı 178
VGA Yok
DisplayPort 1.2 1 adet
Kulaklık Var
Hoparlör Yok
Boyutlar 713 x 490 x 299 mm
Tartı 9.6 kg.
Teknik Detaylar
Mini DisplayPort 1.2 Var
HDMI 2.0 Var
USB 3.0 2 adet

Satın Al

Alternatifleri

Asus ROG Strix XG32VQR’a alternatif olarak BenQ Zowie XL2740 modelini de değerlendirebilirsiniz.

Yorum Ekle